Obáváte se recese kvůli práci? Tyto pozice (vám) vydrží

Pokud se nechcete obávat o svůj budoucí příjem kvůli hrozící recesi, měli byste mít (případně si vybírat) práci ve větších městech s velkým výběrem pracovních pozic a soustředit se na místa vyžadující vysoké kognitivní schopnosti a komunikační dovednosti.
Podle studie Recession‐proof skills, cities, and resilience in economic downturns se regiony, v nichž je více pracovních pozic vyžadujících vysoké kognitivní schopnosti a komunikační dovednosti, dostávají z recese mnohem kratší dobu než ty ostatní. Tyto schopnosti a dovednosti jsou dokonce důležitější než úroveň dosaženého vzdělání, která je navzdory honosným titulům poměrně těžko měřitelná.
"Data ukazují, že recese posilují již existující trendy, a proto jsme se na údaje dívali s ohledem na několik recesí, zejména na poslední velkou recesi. S každou z nich se zdálo, že zotavení ekonomiky trvalo déle, a my jsme chtěli tento konkrétní trend lépe pochopit. V průběhu poslední recese ztratilo v USA zaměstnání 8,6 milionu lidí, ale ne vždy ve stejném poměru k počtu obyvatel dané komunity," říká spoluautorka zmíněné studie Carlianne Patricková, ekonomka z Georgia State University.
Studie srovnávala metropolitní oblasti s velkým zastoupením lidí s vysokými kognitivními a komunikačními dovednostmi s oblastmi, v nichž je velké zastoupení pozic vyžadujících motorické, respektive fyzické dovednosti a výkony. Výsledkem bylo zjištění, že lidé s kognitivními anebo komunikačními dovednostmi mají menší šanci ztratit zaměstnání, zejména v obdobích recese, než ti, kteří vynikají motorickými dovednostmi.
Zajímavým zjištěním bylo, že oblasti, kde převažují zaměstnání vyžadující kognitivní dovednosti, pociťují důsledky recesí mnohem méně a jsou schopny se mnohem rychleji z recese vzpamatovat. "Data z pracovního trhu ukazují, že lidé s kognitivními dovednostmi mají také tendenci mít komunikační dovednosti. A právě schopnost vycházet s lidmi patří mezi nejdůležitější při zkrácení doby potřebné na zotavení po recesi," říká Patricková.
Pro lidi, kteří se spoléhají především na fyzické výkony, může být složitější se prosadit v zaměstnáních, která vyžadují vyšší úroveň kognitivních a komunikačních schopností. "Vzdělání je důležité, ale nemusí stačit. Je důležité rozvíjet komunikační dovednosti u zaměstnanců s motorickými dovednostmi a pomáhat jim zvládat měnící se ekonomické podmínky," dodává Patricková.
Potřeba těchto kognitivních a komunikačních dovedností vede autorky studie k řešení, v němž by vlády ve městech a regionech, které historicky více spoléhají na motorické a fyzické dovednosti tamních zaměstnanců, školily zaměstnance právě v dovednostech, které jim umožní vyrovnat se s horší ekonomickou situací. To by podle nich mohlo vést k rozvoji odolnějších ekonomik, které nejsou v obdobích recesí tak zranitelné.
Nejvyšší čas, chtělo by se dodat, pokud není (z hlediska možné relativně brzké recese) již pozdě. Studie vlastně popisuje něco, co docela dobře víme - ač ne každý fyzický a motorický výkon znamená rovnou nižší zaměstnaneckou pozici, je jasné, že nejvzdělanější a komunikačně nejvyspělejší pracovníci budou zpravidla spíše ve vedoucích místech, případně budou sami podnikat (to je spojeno během recesí se specifickými starostmi). A když se šetří, první jsou na řadě platy zaměstnanců, a tedy jejich pracovní místa, nikoli místa manažerů (ti si v první vlně tak maximálně sníží prémie).
Zdroj: World Economic Forum