Bioregionalistický pohled jako cesta k ekonomické prosperitě?

Koncept globální ekonomiky je široce rozšířenou ideou, jež hospodářství jednotlivých zemí zahrnuje do jednoho celku. Jak ale upozorňuje John Fullerton, zakladatel a prezident think tanku Capital Institute, ekonomika má v každém regionu a v každém lidském společenství specifické charakteristiky, které jsou v tomto konceptu přehlíženy.
Instituce národních států a korporací, s nimiž lidstvo pracuje, Fullerton označuje za výsledek redukcionistického uvažování. Mnohem výstižnější a vhodnější by podle něj bylo uvažovat pomocí konceptu bioregionalismu. "Podnikání v Japonsku nebo v Jižní Koreji se zásadně liší od podnikání v USA nebo ve Spojeném království. Globální ekonomiku však zastupují agregovaná čísla, například HDP, která nereflektují jedinečnost regionů a jejich ekonomik," říká.
Má-li svět mířit k ekonomické prosperitě, je podle Fullertona potřeba se více soustředit na specifika regionálních clusterů a na nich stavět širší vztahy. "Je potřeba myslet odspodu nahoru," pokračuje.
Jako příklad zmiňuje Apple. "Na výrobní závod této společnosti v Číně musí být v první řadě pohlíženo jako na integrální součást čínské bioregionální ekonomiky. Musí fungovat na základě tamních principů a přispívat k rozvoji tamního prostředí. Až potom může být vnímán jako jeden ze vzdálených provozů amerického podniku," vysvětluje.
Zdroj: bigthink.com, European Straits