Jak odhadnout dopady pandemie na ekonomiku? Čína jako možné okno do budoucnosti

Stejně jako v případě nástupu pandemie slouží Čína jako příklad a zdroj dat pro stanovování odhadů toho, jak na tom bude ekonomika poté, co se ji podaří postupně otevřít po přísných preventivních opatřeních v rámci boje se šířením nemoci COVID-19, píše analytik František Táborský z Komerční banky.
V případě České republiky budeme mít k dispozici podstatná data za březen nejdříve v květnu, za duben v červnu, detailní statistiku vývoje HDP pak ještě později. Čínská ekonomika je ale napřed, a před pár dny zveřejněná data o HDP za první čtvrtletí tak mohou poskytnout alespoň určité vodítko při snaze odhadnout dopady bezpečnostních opatření na jednotlivé sektory hospodářství.
Celkově se čínská ekonomika propadla v prvním kvartálu meziročně o 6,8 %, což bylo méně, než se obecně očekávalo. Spotřeba i investice ještě v březnu výrazně klesaly, ale samotná průmyslová produkce a export se již výrazně zlepšovaly, a to i přes narušení domácích dodavatelských řetězců.
Nejvíce odolný se ukázal být trh s nemovitostmi, na kterém již v březnu pokračoval růst investic, prodejů i cen. Z hlediska jednotlivých sektorů nepřekvapivě největší pokles zaznamenalo pohostinství a rekreace. Dvouciferný procentuální propad meziročně zaznamenaly i maloobchod, doprava a stavebnictví. Naopak překvapivě nízký pokles vykázaly zemědělství, průmysl a celkově služby, odvětví IT zaznamenalo dokonce téměř srovnatelný růst jako v předchozím čtvrtletí.
Celková poptávka v ekonomice však zůstává slabá, a to hlavně kvůli zahraničním partnerům, kteří teprve nyní míří do recese. I proto očekáváme, že čínská ekonomika letos poroste pouze o 2,9 %, což je zhruba poloviční tempo ve srovnání s předchozím rokem.
Poznámka redakce IW: Některé poznatky z Číny mohou být užitečné i při přenesení do českých, potažmo evropských podmínek. Například realitní sektor ale v druhé největší ekonomice světa funguje výrazně jinak, protože stavebnictví jako celek je podporováno vládou jako jeden z pilířů výroby. K opatrnosti při jakémkoli srovnávání s Čínou navíc vede také problematická důvěryhodnost dat, která Peking zveřejňuje, a to nejen těch z ekonomiky, ale i o pandemii samotné.
Zdroj: E15