Dominance dolaru jako dvousečná zbraň Washingtonu

Bezmála 90 % objemu všech mezinárodních finančních transakcí bylo v loňském roce vypořádáno v amerických dolarech. V nich jsou udávány rovněž ceny většiny komodit bez ohledu na to, odkud pocházejí. Americká měna stojí na pevných základech a zdá se, že jí jen tak něco neotřese.
Z hlediska dominance americké měny byl důležitý rok 1944, kdy došlo v rámci Brettonwoodské dohody k fixaci všech hlavních světových měn k dolaru, který byl pro změnu krytý zlatem. O pozici měnové jedničky nepřišel dolar ani po zrušení takzvaného zlatého standardu. Americká měna je mimořádně likvidní a bankovní systém v USA je velice efektivní, takže pro společnosti z celého světa představuje dolar nejjednodušší platební nástroj.
Dominance dolaru ve světovém obchodu dává Spojeným státům i velkou politickou moc. Skutečnost, že do mezinárodních plateb jsou na straně USA zapojené takzvané korespondenční banky s účty u centrální banky, dává Americe možnost regulovat peněžní toky, a tedy vést sankční politiku či bránit praní špinavých peněz nebo financování teroristických organizací. To ale samozřejmě znamená, že vznikají také alternativní kanály, jejichž cílem je v některých finančních záležitostech USA, respektive dolar obejít.
Již nyní jsou tak Spojené státy nucené hledat určitou rovnováhu. Dolar chtějí nadále využívat i jako politický nástroj, zároveň si ale uvědomují, že příliš silný tlak podněcuje nejen jednotlivé státy, ale i celé regiony k hledání nedolarových alternativ, v důsledku čehož dochází k oslabování pozice USA.
Zdroj: WSJ