Evropské akcie ve čtvrtek opět propadly, ekonomické oživení je v nedohlednu

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně ztrácely a už druhý den si připsaly ztráty kolem dvou procent. Na investory doléhá skutečnost, že rychlé oživení se nejspíše nekoná, protože druhá vlna koronaviru stále není mimo hru.
Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 2,15 % na 326,78 bodu, britský index FTSE 100 se snížil o 2,75 % na 5 741,54 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,65 % na 4 273,13 bodu a německý DAX odepsal 1,95 % na 10 337,02 bodu.
Po vlně optimismu dosedla na investory po celém světě, včetně těch evropských, skeptická nálada. Korunu tomu všemu nasadil už ve středu šéf americké centrální banky Jerome Powell, který varoval před dlouhodobým hospodářským útlumem a vyzval Kongres a Bílý dům k dalším rozpočtovým výdajům ke zmírnění dlouhodobých ekonomických škod.
Trhům tak nepomohly ani relativně dobré výsledky telekomunikačních firem, které těžily z toho, že lidé využívali jejich služby v karanténě mnohem častěji, než běžně. Nejvíce ve čtvrtek ztrácely výrobci automobilů, špatně na tom byly také technologie nebo producenti ropy a plynu.
"Na trhu bylo cítit příliš mnoho optimismu z toho, jak rychle se dostaneme z těchto omezení. Nyní však realita ukazuje, že budeme muset přistoupit k postupnému zotavení a největší starost budeme mít o to, abychom se ujistili, že ekonomika opět nezkolabuje," řekl k tomu Roger Jones ze společnosti London & Capital.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Míra inflace na Slovensku v dubnu zpomalila na 2,1 z březnových 2,3 %. Dosáhla tak nejnižší hodnoty od konce roku 2018. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil slovenský statistický úřad. Ten současně upozornil, že výpočet indexu spotřebitelských cen zásadně ovlivnila situace kolem pandemie nemoci covid-19. Také v Česku inflace zvolnila, a to na 3,2 % z březnových 3,4 %.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii v prvním čtvrtletí klesla na 7,8 %, nejníže za 11 let. Důvodem bylo omezení pohybu zavedené ve snaze zastavit šíření nemoci covid-19, kvůli kterému lidé bez práce neměli možnost hledat si zaměstnání. V posledním čtvrtletí loňského roku míra nezaměstnanosti činila 8,1 %. Uvedl to ve čtvrtek statistický úřad INSEE.
- Zatímco pandemie nemoci covid-19 ničí pracovní místa a vyprazdňuje kanceláře po celém světě, středoevropské firmy, které na dálku levněji poskytují služby velkým nadnárodním společnostem, se v novém podnikatelském pořádku snaží využít příležitosti. Od Prahy a Varšavy až po Bukurešť dlouhodobě poskytují outsourcingové nebo offshorové služby, jinak řečeno smluvně a odjinud, než kde působí jejich odběratel.
- Německo i další evropské země by měly na půl roku vysadit daň z přidané hodnoty na dražší zboží, aby znovu nastartovaly ekonomiku. Je o tom přesvědčen německý ekonom Ferdinand Dudenhöffer. Na rozdíl od řady jiných zvažovaných opatření je to podle něj rychlá a efektivní cesta, jak nejhlubší ekonomickou krizi za desítky let překonat. Dudenhöffer to ve čtvrtek řekl v rozhovoru se zahraničními novináři v Berlíně.
- Koronavirová krize způsobí britské ekonomice dlouhodobější škody. Britská centrální banka ale zatím neuvažuje o tom, že by ekonomiku podpořila zavedením záporných úrokových sazeb. Uvedl to ve čtvrtek šéf banky Andrew Bailey.
- Pojišťovnám po celém světě letos kvůli pandemii způsobené koronavirem hrozí celková ztráta kolem 203 miliard USD. Z toho 107 miliard USD připadá na pojistné plnění, zbývající část budou ztráty z investičního portfolia pojišťoven. Ztráty z pojistného plnění jsou přitom srovnatelné s nejkatastrofičtějšími hurikány z posledních let a mohou se ještě zvýšit, pokud se virus nepodaří dostat pod kontrolu. Ve svém výhledu to ve čtvrtek odhadl pojišťovací trh Lloyd's of London. Odhad nezahrnuje životní pojištění.
- Německo očekává, že daňové příjmy státu, spolkových zemí a měst kvůli koronaviru letos proti původnímu odhadu klesnou téměř o 100 miliard eur. Na tiskové konferenci v Berlíně to ve čtvrtek uvedl ministr financí Olaf Scholz, podle něhož se daňové příjmy ještě nikdy neodhadovaly tak těžko, jako právě za současné situace.
Výsledková sezóna
- Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom v prvním čtvrtletí zvýšila zisk před zdaněním, úroky a odpisy a bez mimořádných položek o 10,2 % na 6,54 miliardy eur. Výsledky překonaly očekávání analytiků. Firma ve čtvrtek uvedla, že pandemie způsobená koronavirem bude mít na její hospodaření jen omezený dopad a potvrdila výhled vývoje příjmů a zisku na letošní rok.
- Rakouské bance Raiffeisen Bank International (RBI) klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 22 % na 177 milionů eur. Banka současně ve svém prohlášení ve čtvrtek varovala, že kvůli koronavirové pandemii čeká výrazný pokles zisku i za celý letošní rok.
- Operátor T-Mobile zvýšil v 1. čtvrtletí meziročně tržby o 3,1 % na 6,8 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA stoupl o 2,2 % na 2,8 miliardy korun. Na hospodaření firmy se projevila nastupující koronavirová epidemie. Společnost to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch