US MARKETOtevírá za: 4 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Zlatý standard opět na scéně?

Co to vlastně je zlatý standard? Zjednodušeně řečeno je zlatý standard je měnový systém, kdy je "tištění" peněz centrální bankou omezeno výší držených zlatých rezerv. Byl to systém, který fungoval po staletí a jehož smrtícími ranami byly první světová válka a následná krize.

Než aby zbankrotovala, systém mezi prvními opustila Velká Británie. Následně, aby ufinancovalo válečné reparace, systém opustilo i Německo, které následovaly další země včetně Spojených států. Spojené státy v rámci domácí ekonomiky zrušily zlatý standard již v roce 1933, pro mezinárodní platby Spojené státy udržely zlatý standard jako poslední až do roku 1971. Tehdy ho opustily, čímž se vyhnuly vyhlášení bankrotu.

Měnový experiment

Mějme na paměti, že stávající měnový systém není nic neměnného. Je to experimentální měnový systém fungující zatím jakžtakž po 40 let, který nyní prožívá zatím nevídanou krizi. Je nutno najít její systémové řešení. To se bankám s nástroji vzešlými ze stávajícího systému nedaří. Vždyť poslední roky žijeme v prostředí uměle držených nulových úrokových sazeb a nekončících intervencí. Výsledek nikde.

Nezamýšleným důsledkem těchto masivních intervencí je umělé potlačování zákonů nabídky a poptávky. Centrální banky vyspělých zemí se rády chlubí, jak drží inflaci při zemi. V porovnání s historií to není vůbec pravda. Kumulovaná inflace ve Spojených státech za celé 19. století se pohybovala v řádu jednotek procent (inflační a deflační výkyvy během té doby samozřejmě byly). Tím se v současnosti centrální banky chlubí, když je to za jeden až dva roky. Že by to bylo díky měnovému systému?

Co s tím?

Jako jedna varianta se nabízí zásadní systémová změna a návrat ke zlatému standardu. Tento krok má samozřejmě své zastánce i odpůrce, kteří tvrdí, že zlatý standard by situaci ještě zhoršil. Ideální variantou by tak bylo sledovat jak stávající systém, tak zlatý standard současně v reálné ekonomice.

Tuto službu by mohla světu nabídnout Čína, tedy země, která podle řady analytiků nyní ke zlatému standardu směřuje. Jejím cílem je stát se opět světovou supervelmocí číslo jedna, jako tomu bylo po mnoho století našeho letopočtu. K tomu potřebuje vybojovat ekonomickou převahu nad Spojenými státy, čehož chce dosáhnout pomocí zlatem kryté měny.

Například rozměňování zlata Čínou lze vnímat jako přípravu na zavedení měny kryté zlatem, na to, aby se tyto cihly daly používat při vypořádání transakcí.

Pokračování článku najdete na serveru Proinvestory.cz

Zlatý standard: Předvolební heslo amerických republikánů

Zlatý standard: Předvolební heslo amerických republikánů

Draghi přepisuje dějiny, ale nikdo to neřeší. Nákupy ECB nelze s americkým QE srovnávat

Draghi přepisuje dějiny, ale nikdo to neřeší. Nákupy ECB nelze s americkým QE srovnávat

70 děsivých faktů o americké ekonomice - 1. díl

70 děsivých faktů o americké ekonomice - 1. díl

Centrální bankyMěnové válkyZlatý standard
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa