US MARKETOtevírá za: 12 h 3 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Růst trhů vyvolává nové otázky

Na podzim loňského roku dokázaly centrální banky odvrátit finanční kolaps širokým spektrem podpůrných programů. Nyní visí otazník nad tím, zda nás čeká inflace nebo deflace. Nákup dluhopisů naznačuje, že spíše panují obavy z deflace.

Jan Maňák
Jan Maňák
13. 10. 2009 | 6:00
Ekonomika

Posíleny nepřetržitým úsilím světových centrálních bank, finanční trhy a zejména riziokvá aktiva prodloužily svou rallye ze druhého čtvrtletí. Výsledkem je růst důvěry, růst získal na momentu a trhy vítězily s přesvědčením hráčů, že březen 2009 se v blízké budoucnosti nebude opakovat.

Reálné riziko destrukce finančího systému v loňském roce vedlo neodvratně k negativním dopadům na reálnou ekonomiku – propad spotřebitelské poptávky, pokles světového obchodu a zastavení financování korporátnímu sektoru věštily velmi negativní střednědobý makroekonomický obrázek.

Přesto, centrální banky po určitém váhání odpověděly širokým spektrem podpůrných programů pro finanční systém. Tím příslušné úřady (zejména FED ve Spojených státech) rozehnaly mimořádné obavy z rozkladu světového finančního systému, které byly patrné počátkem tohoto roku zejména na straně akciových trhů. Podporovány programy jako je TARP, TALP, kvantitativném uvolňováním, trhy se dostaly do euforie, nemyslitelné v pesimistickém prvním čtvrtetí tohoto roku.

Mnozí hráči na trhu vyjadřují obavy, že růst trhů není fundametálně podložený, ale je zřejmé, že ekonomické podmínky se stabilizují a obavy z rozkladu finančního systému dále ustupují.

Velký otazník zůstává nad rizikem deflace nebo nárůstem inflace

Podle konvenčního názoru mohou centrální banky odvrátit inflaci, protože jsou schopné vytvářet peníze rychleji, než je ekonomický kolaps dokáže ničit.

Jak napsal Ben Bernanke v roce 2002: *„Co to má společného s monetární politikou? Stejně jako zlato, dolary mají hodnotu pouze do té míry, do jaké je omezena jejich nabídka. Ale americká vláda má technologii zvanou tiskárna (popřípadě dnes její elektronický ekvivalent), která jí dovoluje vyrobit tolik dolarů, kolik si přeje s prakticky nulovými náklady.

Zvýšenímm objemu dolarů v oběhu, nebo dokonce jen reálnou hrozbou, že tak učiní, může americká vláda znehodnotit dolar ve vyjádření zboží a služeb, což odpovídá růstu cen tohoto zboží a služeb. Naším závěrem tedy je názor, že v systému papírových peněz může vláda navýšit výdaje a tudíž vytvářet pozitivní inflaci“.* Doposud Ben Bernanke drží své úvahy z roku 2002 a proto mnozí investoři věří, že je téměř jisté, že budeme čelit období inflace.

Přesto, globální vládní dluhopisy během léta rostly a to svědčí o faktu, že celá řada hráčů na trhu se obává deflace.

Podle jejich názoru ekonomická situace svědčí nekontrolovatelné deflaci. Veškeré tlaky působí na pokles cen s tím, jak se snižuje ekonomická aktivita a společnosti bankrotují. Na druhou stranu, i na inflaci je možné se dívat jako na bankrot, bankrot měny. Ale zatímco společnost buď funguje, nebo je v likvidaci, měna může přežívat, ať už formou trvalé ztráty hodnoty (viz příklad Zimbabwe), nebo destabilizujícího poklesu na hodnotě, jak jsme tomu byli svědky u amerického dolaru v sedmdesátých letech.

Vnímání budoucích trendů cen ze strany spotřebitele bude pravděpodobně prvním náznakem vypuknutí inflace. Pokud se spotřebitelé obávají inflace, je pravděpodobné, že začnou jednat v souladu se svými očekáváními. Nebezpečí inflace spíše vyvolá armáda mravenců než jediný slon.

Psychologie se může změnit velmi náhle, zejména v prostředí papírových peněz. Největší obavy vyvolává závislost USA na zahraničním financování, zejména ze strany Číny – nerovnováha, která pravděpodobně přispěla k vypuknutí této recese. Asiaté jsou si rizik vědomi, ale dále kumulují papírový dluh a riskují podobný osud, jaký potkal Evropany před třemi desítkami let, kdy nahromadili velké množství amerických dluhopisů, které inflace následně ve vellkých turbolencích znehodnotila.

Vychýlení psychologie může vyvolat vypuknutí inflace překvapivě rychle. Prudký růst cen aktiv přes léto je faktorem, který může zvýšit očekávání jakýchsi přídělů likvidity ze strany globálních centrálních bank. Při absenci takových opatření existuje riziko, že se párty vymkne kontrole a přispěje tak k propuknutí inflace.

S využitím článku Andyho Craiga pro zářijové vydání časopisu Perspectives pro profesionální klienty BNP Paribas Investment Partners.

Andy Craig je produktový specialista BNP Paribas Asset Management, zodpovědný za komunikaci evropského dluhopisového týmu. V minulosti mimo jiné působil u FFTW, dceřinné společnosti BNPP IP pro globální dluhopisové trhy.

EkonomikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa