Nižší rating pro Švýcarsko? Zvykejme si na nové pořádky

Poradenská společnost Dun & Bradstreet v říjnu snížila rating Švýcarsku. Důvodem je značné zpomalení tamní ekonomiky, vážným rizikem je propad do technické recese a negativní výhled většiny předstihových ukazatelů v kombinaci se stupňující se krizí v eurozóně.
"Krize v eurozóně bude v následujících měsících podkopávat výkonnost švýcarské ekonomiky. Předpokládáme, že frank vůči hlavním měnám zůstane silný a bude hrát roli bezpečného útočiště," říká ředitelka D&B pro ČR a Slovensko Alena Seoud.
Počet firemních bankrotů se ve třetím kvartálu meziročně zvýšil o 9 %, exportně orientované firmy trápí velmi nízká poptávka z klíčových trhů eurozóny a frank posílil. "Na trhu roste riziko insolvence firem, což se odráží ve zhoršené platební morálce," dodala Alena Seoud.
Nejpříznivější investiční klima v Evropě mají aktuálně dvě skandinávské země – Norsko a Švédsko -, jejichž rating D&B stanovila na stupni nejnižšího rizika investice (DB1d). Z této elitní skupiny letos v červenci vypadlo Německo a v říjnu Švýcarsko, jejichž rating poklesl o jeden stupeň do kategorie nízkého rizika návratnosti investice DB2a.
Česká republika, které Dun & Bradstreet v červenci snížila rating o dva stupně, je hodnocena na úrovni mírného rizika návratnosti investice (DB3c), Polsko je zařazeno ve stejné kategorii, nicméně o dva kvartily výše (DB3a). Aktuální mezinárodní rating Slovenska je stanoven na úrovni nízkého rizika návratnosti investice (DB2d).
Zdroj: Dun & Bradstreet
Aktuality
