Shortaři na americkém akciovém trhu skládají zbraně

Současná rally na akciovém trhu se zdá být neohrozitelná, což podtrhuje i také rekordně nízké procento pozic spekulujících na pokles cen. Takzvaný short interest, což je procento akcií, které byly prodány nakrátko, ale dosud nebyly dokoupeny, je na historickém minimu.
Investoři do akcií se v posledních týdnech a měsících rozhodli ignorovat jakékoli firemní fundamenty nebo zprávy z ekonomiky a sázet na růst. Ukazatel short interest, který Goldman Sachs začala sledovat v roce 2004, se v případě indexu S&P 500 dostal na historické minimum 1,8 %. Na začátku letošního roku byl na úrovni 2 % a jeho dlouhodobý průměr se pohybuje kolem 2,4 %.
Největší množství krátkých pozic bylo na trhu v únoru a březnu. Tehdy se zisky ze short pozic vyšplhaly na 375 miliard dolarů. Po opětovném růstu se celková ztráta z těchto pozic vyšplhala (zatím) na 383,5 miliardy dolarů.
Podle Financial Times se nejlépe dařilo akciím, u nichž bylo nejvíce krátkých pozic, zatímco nejhůře na tom byly tituly, u nichž se shortovalo méně. Největší ztráty samozřejmě utrpěli ti, kteří shortovali technologické tituly nebo třeba akcie Tesly.
Čas spekulantů na pokles nepochybně opět přijde, v posledních týdnech (a s novou energií po překonání historických maxim) ale investoři zkrátka jako celek předpokládají spíše mírnější a krátkodobější problémy spojené s pandemií koronaviru, než se v únoru a březnu čekalo. Další rizika, třeba ta (geo)politická, ale mají potenciál trhy rozpohybovat i "jižním směrem", a to ještě během podzimu.
Index relativní síly (RSI) je vysoko nad 70 body, které jsou hranicí překoupenosti, rychlou korekci tedy může spustit i jinak méně významná událost.
S&P 500 - index cen amerických akcií, zdroj: StockCharts.com
Zdroj: Financial Times