Americké akcie na závěr týdne posílily, S&P 500 opět stanovil nový rekord a Dow se od začátku roku dostal do plusu

Akcie ve Spojených státech v pátek zdražily. K růstu přispěly hlavně technologické a energetické společnosti. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite skončily na nových zavíracích maximech, S&P 500 navýšil i absolutní rekord a index Dow smazal letošní ztráty a v horizontu od začátku roku se dostal do plusu.
Index Dow v pátek stoupl o 0,57 % na 28 653,87 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,67 % na nové zavírací maximum 3 508,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,6 % na nové zavírací maximum 11 695,63 bodu.
S&P 500 od 18. srpna zaznamenal již šestý závěrečný rekord. Pokud mu současné zisky vydrží, mohl by pro něj být letošní srpen nejlepší za 34 let. Absolutní maximum v pátek posunul na 3 509,23 bodu. Index Dow se od začátku roku dostal do zisku, aktuálně roste proti úrovni ze začátku ledna o 0,4 %.
Index volatility VIX spadl o 6,17 % na 22,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 0,728 %.
Stratég LPL Financial Ryan Detrick upozornil, že technologické podniky stále posilují, ale investory povzbudilo i to, že index Dow už se dostal od začátku roku do plusu. Zotavení je ale nerovnoměrné, což ukazuje, jak je rozdělená ekonomika, a rostou hlavně společnosti, které jsou schopné uspět v současném náročném prostředí.
Statistická data v pátek ukázala, že spotřebitelé v USA v červenci zvýšili své výdaje více, než se čekalo, avšak míra úspor, která je barometrem spotřebitelské nejistoty, zůstává nad úrovní z doby před pandemií. Výdaje spotřebitelů tvoří asi 70 % ekonomické aktivity v USA.
Energetické společnosti v pátek posilovaly díky tomu, že hurikán Laura nezpůsobil výraznější škody a ropná zařízení a rafinerie začaly obnovovat provoz. Zprávy o plánovaném snižování nákladů pomohly vzhůru akciím firem United Airlines Holdings (+3,09 %) a Coca-Cola (+3,32 %).
Za celý uplynulý týden index Dow přidal 2,59 %, S&P 500 se zvýšil o 3,26 % a Nasdaq Composite zpevnil o 3,39 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Americký dolar v pátek oslabil protože změny ve strategii centrální banky USA naznačily, že úrokové sazby v USA by mohly zůstat nízko delší dobu. Japonský jen vzostl mimo jiné díky oznámení rezignace premiéra Šinzá Abeho.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, klesl o 0,7 % na 92,32 bodu. Euro vůči dolaru stouplo o 0,7 % na 1,1898 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Současná rally na akciovém trhu se zdá být neohrozitelná, což podtrhuje i také rekordně nízké procento pozic spekulujících na pokles cen. Takzvaný short interest, což je procento akcií, které byly prodány nakrátko, ale dosud nebyly dokoupeny, je na historickém minimu.
- Americký prezident Donald Trump hodlá v případě svého znovuzvolení uvalit cla na firmy, které opustí Spojené státy a budou vytvářet pracovní místa v jiných zemích. Trump to uvedl v projevu, ve kterém přijal republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb. O druhý mandát se utká s demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem, kterého v projevu ostře kritizoval.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v červenci meziročně vzrostly o 1,3 %, po červnovém růstu o 1,1 % (revidováno z 0,9 %). Analytici očekávali růst o 1,2 %. Meziměsíčně se zvýšily o 0,3 %, což je pod očekáváním analytiků (0,5 %). Osobní příjmy Američanů v červenci stouply o 0,4 %, přičemž analytici očekávali pokles o 0,2 %, v červnu klesly o 1 % (revidováno z -1,1 %). Výdaje rostly také rychleji, než očekávali analytici (1,5 %), a to o 1,9 % (červen: +6,2 %, revidováno z 5,6 %).
- Hrubý domácí produkt Kanady ve druhém čtvrtletí klesl o 11,5 %, v celoročním přepočtu pak klesla o rekordních 38,7 %.Podniky totiž byly nuceny přerušit činnost, aby se snížilo riziko šíření nemoci covid-19. Za červen už ale reálný hrubý domácí produkt díky obnovování ekonomické aktivity vzrostl o 6,5 %, což je také rekord. Další růst se čeká i v červenci, uvedl dnes kanadský statistický úřad.
- Americká společnost Coca-Cola, která je největším výrobcem nealkoholických nápojů na světě, plánuje reorganizaci svých aktivit. Firma v pátek uvedla, že také zruší tisíce pracovních míst. Coca-Cola se nyní podobně jako mnoho dalších firem potýká s negativními dopady koronavirové krize. Bližší informace o celkovém rozsahu rušení míst ale Coca-Cola zatím neposkytla. Firma koncem loňského roku zaměstnávala zhruba 86 000 lidí.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu vzrostl na 74,1 z červencových 72,5 bodu. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Předběžné údaje hovořily o růstu na 72,8 bodu a stejná hodnota se očekávala v rámci finálních dat.
- USA: Index nákupních manažerů chicagského Fedu v srpnu klesl na 51,2 bodu po červencovém růstu na 51,9 bodu (odhad: 52 bodů).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Obavy americké vlády z čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok zažehl loni na podzim šéf Facebooku Mark Zuckerberg, když se snažil zabránit větší regulaci své firmy, píše na svém webu deník The Wall Street Journal. Prezident Donald Trump nařídil v polovině tohoto měsíce čínskému provozovateli aplikace urychleně prodat své operace ve Spojených státech. Ten se chystá bránit u soudu.
- Japonská farmaceutická společnost Takeda Pharmaceutical prodá americké investiční skupině Blackstone Group (v pondělí +0,62 %) svou japonskou divizi volně prodejných léků a zdravotních potřeb. Hodnota divize se odhaduje na 242 miliard jenů (50,5 miliardy Kč), prodejní cena se určí po započtení dluhu a dalších faktorů, dodal největší japonský výrobce léčiv.
- Francouzská odnož Facebooku (v pondělí +1,64 %) souhlasila, že doplatí státu na daních více než 100 milionů eur. Částka se vztahuje na příjmy, které provozovatel sociální sítě vytvořil ve Francii do roku 2018 a nepřiznal je francouzským daňovým úřadům. Na svém webu o tom v pondělí s odkazem na dokumenty, do nichž měl možnost nahlédnout, informoval francouzský list Capital.
- Index aktivity chicagského Fedu v červenci klesl na 1,18 bodu (odhad: 2,73 bodu, červen: 5,33 bodu)
- Po obnovení jednání o obchodní dohodě mezi USA a Čínou jsou obě strany optimistické. Americký obchodní zástupce Robert Lighthizer a ministr financí Steven Mnuchin hovořili s čínským vicepremiérem Liu Heem, uvedl v pondělí Úřad amerického obchodního zástupce. Obě strany zaznamenaly pokrok a jsou rozhodnuty podniknout nezbytné kroky k úspěšnému dokončení dohody.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v červenci meziměsíčně vzrostly o 13,9 % na celoročně přepočítané tempo 0,901 milionu jednotek. Čekal se růst jen o 1,3 % na 0,785 milionu po růstu o 15,1 % na 0,791 milionu v červnu. Oba údaje z června byly navíc revidovány výše.
- Důvěra amerických spotřebitelů se v červenci opět propadla na dlouhodobé minimum. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny Conference Board. Index spotřebitelské důvěry v srpnu propadl na 84,8 bodu z červencových 91,7 bodu, níže byl naposledy v květnu 2014. Data z minulého měsíce byla navíc revidována níže z již tak špatné hodnoty 92,6 bodu. Analytici očekávali růst na 93 bodů.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v srpnu vzrostl na 18 bodů po červnovém růstu na 10 bodů.
- Americké aerolinky American Airlines (v úterý -2,23 %) v říjnu zruší dalších 19 000 pracovních míst, pokud vláda neprodlouží program na podporu leteckých přepravců. Oznámila to v úterý firma. American Airlines se potýkají s negativními dopady koronavirové krize a již se dohodly na zrušení 23 500 pracovních míst. V říjnu by tak v případě dalšího snížení počtu zaměstnanců mohly mít méně než 100 000 pracovníků, zatímco před koronavirovou krizí zaměstnávaly kolem 140 000 lidí.
- Elon Musk, šéf Tesly (v úterý +0,45 %), v pondělí na Twitteru uvedl, že by během 3-4 let mohly baterie v elektrických autech disponovat kapacitou vyšší o 50 %.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Facebooku (v úterý +3,47 %) z 242 na 330 USD. Vidí potenciál v rozvoji e-commerce aktivit firmy.
- Citigroup zvýšila hodnocení akcií společnosti Gap (v úterý +10,32 %) z "neutral" na "buy". Analytikům se líbí především potenciál sportovní značky firmy.
- Stifel zvýšila hodnocení akcií Starbucks (v úterý +5,13 %) z "hold" na "buy". Firma má těžit ze strategických opatření, která povedou k lepší výkonnosti v době, kdy se ještě více uvolní restrikce v oblasti turismu.
- Hrubý domácí produkt členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se v letošním druhém čtvrtletí v důsledku koronavirové krize propadl oproti předchozím třem měsícům o rekordních 9,8 %. OECD to ve středu uvedla na základě předběžných odhadů.
- Cena ropy Brent se pohybuje kolem 46 dolarů za barel, což je nejvíce od začátku března. Za růst ceny ropy může hurikán Laura, kvůli evakuaci těžebních zařízení jsou hlášeny výpadky v produkci ropy v objemu 1,6 milionu barelů za den. Proti dalšímu zvyšování ceny jdou nové zprávy o šíření koronaviru. V některých zemích mohou být opět zaváděna restriktivní opatření, která by snížila poptávku po surovině.
- Spojené státy pokračují v zavádění cílených sankcí namířených proti různým prvkům domácí i zahraniční politiky Číny. Ve středu americká vláda zařadila na sankční seznam přes 20 čínských firem, které se údajně podílí na "militarizaci" ostrovů v Jihočínském moři, a avizovala v této souvislosti cestovní omezení pro jednotlivce.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v červenci rychlejší růst, než se čekalo.V meziměsíčním srovnání vzrostl o 11,2 %. Po červnovém růstu o 7,7 % (revidováno ze 7,3 %) analytici očekávali růst o 4,3 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 4,689 milionu barelů (odhad: -3,694 milionu barelů, předchozí týden: -1,632 milionu barelů).
- Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle zpřesněných údajů snížil o 31,7 %. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Výsledek je však nakonec lepší, než čekali analytici, kteří předpovídali po prvním odhadu propad HDP o 32,5 %.
- Centrální banka Spojených států se rozhodla přijmout novou, agresivní strategii, která má obnovit plnou zaměstnanost v USA a zvýšit inflaci na zdravější úroveň. Uvedl to šéf Fedu Jerome Powell. Změny označil za "masivní aktualizaci" politiky centrální banky.
- Šéf aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok Kevin Mayer odchází po necelých třech měsících z funkce. K rezignaci se rozhodl v době, kdy aplikaci hrozí zákaz provozu ve Spojených státech.
- Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) ve čtvrtek oznámila, že v týdnu od 7. září zahájí v kanadském městě Vancouver zkušební lety dopravního letadla Boeing 737 MAX. Tento stroj byl až do loňska nejprodávanějším dopravním letadlem Boeingu, po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019 ale nesmí do vzduchu. Boeing pak začal usilovat o novou certifikaci stroje.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 22. srpna nově 1,006 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,104 milionu lidí (revidováno z 1,106 milionu), ale mírně horší, než čekali analytici (1 milion). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 15. srpna 14,535 milionu. Po 14,758 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 14,844 milionu) očekával trh pokles na 14,450 milionu.
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v červenci meziročně vzrostl o 15,5 % po růstu o 6,3 % v červnu. Meziměsíčně rozjednané prodeje vzrostly o 5,9 % po červnovém růstu o 15,8 % (revidováno z 16,6 %). Analytici očekávali růst o 3 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Hormel Foods (v úterý -2,09 %) ve 3QFY2020: Zisk na akcii 0,37 USD (loni: 0,37 USD, odhad: 0,34 USD), tržby 2,381 miliardy USD (loni: 2,291 miliardy USD, odhad: 2,366 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy (v úterý -4,03 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,71 USD (loni: 1,08 USD, odhad: 1,04 USD), tržby 9,910 miliardy USD (loni: 9,536 miliardy USD, odhad: 9,730 miliardy USD).
- Výsledky Salesforce.com (v úterním after-marketu +11 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 5,15 miliardy USD (odhad: 4,90 miliardy USD).
- Výsledky Hewlett Packard Enterprise (v úterním after-marketu +5,1 %) ve 2Q: Zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,23 USD), tržby 6,82 miliardy USD (odhad: 6,06 miliardy USD).
- Výsledky Splunk ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,33 USD (v souladu s odhady), tržby 491,7 milionu USD (odhad: 520,4 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu -2 %.
- Výsledky NetAppp ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 1,3 miliardy USD (odhad: 1,15 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +12 %.
- Výsledky Dollar General ve 2Q: Čistý zisk na akcii 3,12 USD (odhad: 2,47 USD), tržby 8,68 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree ve 2Q: Zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 6,28 miliardy USD (odhad: 6,2 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,23 USD (odhad: -0,83 USD), tržby 698,3 milionu USD (odhad: 658,44 milionu USD).
- Výsledky Tiffany & Co ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,19 USD), tržby 747,1 milionu USD (odhad: 772 milionů USD).
- Výsledky Gap ve 2Q: Ztráta na akcii 0,17 USD (odhad: -0,45 USD), tržby 3,28 miliardy USD (odhad: 2,90 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +4 %.
- Výsledky HP ve 3QFY2020: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 14,3 miliardy USD (odhad: 13,31 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +1,5 %.
- Výsledky Workday ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 1,06 miliardy USD (odhad: 1,04 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +11 %.
- Výsledky Dell Technologies ve 2QFY2020: Čistý zisk na akcii 1,37 USD (loni: 4,47 USD), tržby 22,73 miliardy USD (odhad: 22,52 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
