Návrh zákona se změnou systému penzí má být ve druhé polovině října

V Česku se připravuje návrh zákona s reformní úpravou důchodového systému. Představit by se měl ve druhé polovině října s analýzou Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) k reformě penzí, o kterou loni ČR požádala. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to řekla předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová.
Komise jednala o tom, že by se nynější veřejný důchodový pilíř mohl rozdělit na dva. Z nultého pilíře by se vyplácel z daní základní solidární důchod a z prvního z odvodů zásluhová část podle odpracovaných let a odvedených částek s případným oceněním péče o děti či práce po dosažení důchodového věku. Normu připravuje ministerstvo práce.
"Na legislativním znění se pracuje. Mělo by být představeno ve druhé polovině října se studií OECD," uvedla Nerudová.
Předběžnou analýzu dostala ČR od OECD před prázdninami. Ministerstva práce a financí k ní sepsala své připomínky. Výsledný dokument by měl být k dispozici v říjnu.
Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka rozdělení nynějšího průběžného pilíře nic neřeší. Označil ho za "hru s čísly". Rusnok míní, že reforma není v Česku politicky proveditelná a v každém volebním období vzniká nová důchodová komise, která návrh připravuje. Jedinou reálnou reformu představuje podle guvernéra ČNB odsouvání důchodového věku. Ten se postupně dostane na 65 let ve 30. letech. Na této hranici ho v minulém volebním období zmrazila tehdejší vláda ČSSD, ANO a lidovců.
"Zastropování je nesmysl. Přinese jen bolest dalším vládám, které věk budou muset odstropovat," řekl v OVM Rusnok.
Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Experti upozorňují na to, že důchodový systém nebude beze změn udržitelný. Nerudová v OVM řekla, že bez úprav by poměr průměrné penze k průměrné mzdě mohl klesnout na 22 procent. Nyní je asi na dvou pětinách.
Podle ekonoma Filipa Matějky z Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy CERGE-EI je nutné reformu řešit a mohlo by se využít "riskantnější investování". Jako model zmínil Norsko a jeho fond, který investuje do akcií. "Také bychom mohli investovat, kdybychom dávali sto miliard ročně. Jim se peníze za 30 let zosminásobily," podotkl Matějka.
Vládní strany ANO a ČSSD se dohodly na tom, že má 2,89 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodců dostat v prosinci příspěvek 5000 korun. Stát to bude asi 15 miliard. Opoziční strany mluví o uplácení voličů. Premiér Andrej Babiš (ANO) to popírá. Vládní politici opatření zdůvodnili stresem seniorů za epidemie a tím, že na ně zdražování dopadá víc než na ostatní. Index spotřebitelských cen v Česku v červenci meziročně vzrostl o 3,4 procenta, seniorům o 3,9 procenta.
Nerudová řekla, že jí na základě faktů vládní zdůvodnění nedává ekonomický smysl. Matějka míní, že na mimořádné navyšování penzí není vhodná doba a mělo by se počkat, jak se ekonomika dostane z problémů. "Doma máme také babičku a dědečka. Snažili jsme se jim pomáhat a volali jsme jim. Rozhodně jsme ale nevybrali z našeho účtu a nedali jim hotovost. To není řešení ani u veřejných účtů," podotkl Matějka.
Podle Rusnoka je rozhodnutí čistě politické a makroekonomická užitečnost příspěvku je s otazníkem. "Já jim to přeji (důchodcům), dostanou dáreček," dodal guvernér ČNB.
Zdroj: ČTK