Výprodeje pokračují, americké akcie v úterý opět výrazně oslabily. Investoři se zbavují technologických titulů

Americké akcie oslabily již třetí seanci za sebou. Investoři se dále zbavují technologických akcií. Cenné papíry amerického výrobce elektromobilů Tesla za sebou mají nejhorší den za půl roku, ztratily přes pětinu hodnoty.
Index Dow klesl o 2,25 % na 27 500,89 bodu, širší S&P 500 oslabil o 2,78 % na 3 331,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 4,11 % na 10 847,69 bodu, a za tři obchodní dny tak již ztratil 10 %. Index volatility VIX stoupl o 2,31 % na 31,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 0,682 %.
Ceny ropy spadly o 7 %, zlato a stříbro mírně ztrácely a nejsledovanější kryptoměny odepsaly 1-3 %.
Za poslední tři obchodní dny přišly akcie Facebooku (-4,09 %), Amazonu (-4,39 %), Applu (-6,73 %), Tesly (-21,06 %), Microsoftu (-5,41 %), Alphabetu (-3,64 %) a Netflixu (-1,75 %) úhrnem o jeden bilion dolarů tržní kapitalizace. Akcie Tesly výrazně ztrácely v reakci na nezařazení titulu do indexu S&P 500. Dařilo se naopak akciím Pelotonu (+6,16 %), který představil nové produkty pro fitness.
Propad akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla začal již před zahájením seance a umocnilo jej oznámení americké automobilky General Motors (+7,93 %), že se dohodla na strategickém partnerství s výrobcem elektrických nákladních aut Nikola (+40,79 %).
Na devizových trzích na čtyřtýdenní maximum vystoupal americký dolar. Přispěl k tomu propad libry na čtyřtýdenní minimum kvůli obavám z brexitu bez dohody a nechuti investorů riskovat na akciových trzích.
Kolem 22.15 SELČ libra k dolaru klesala o 1,3 % na 1,2989 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, ve stejnou dobu stoupal o 0,8 % na 93,46 bodu. Euro vůči dolaru oslabovalo o 0,3 % na 1,1779 USD. Vůči japonskému jenu dolar klesal o 0,2 % na 106,04 JPY.
V Londýně začalo osmé kolo jednání o budoucích vztazích mezi Británií a Evropskou unií. Britský premiér Boris Johnson je chce dokončit do poloviny října, nebo se obejít bez dohody. Pocit krize vyvolala zpráva listu Financial Times, že předseda legislativní rady britské vlády Jonathan Jones rezignoval. Podle britských médií tak učinil proto, že nesouhlasí s plánem přijmout zákon, který by zneplatnil část brexitové dohody.
Nejdůležitější úterní události v USA
- Další balíček federálních krizových opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií se ve Spojených státech zdá být stále v nedohlednu poté, co v úterý lídři demokratů v Kongresu odmítli ještě před jeho zveřejněním relativně omezený návrh republikánských senátorů. Podle informací agentury Reuters plán počítá s vyčleněním asi 300 miliard dolarů, což je ani ne poloviční částka oproti červencovému návrhu republikánů a asi desetina oproti dřívějšímu demokratickému balíčku.
- Práce z domova nemá dobrý dopad a komplikuje probírání nápadů. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal to řekl jeden z dvojice šéfů a zakladatelů placené internetové televize Netflix (v úterý -1,75 %) Reed Hastings. Do kanceláří se 8 600 zaměstnanců firmy vrátí, až bude většina z nich očkována schválenou vakcínou proti nemoci covid-19, dodal. Hastings nicméně čeká, že lidé ve většině firem budou i po epidemii pracovat z domova nejméně jeden den v týdnu.
- Americká filmová společnost Walt Disney (v úterý +1,67 % po zlepšení doporučení od analytiků z Deutsche Bank) čelí kritice za to, že její nový snímek Mulan byl zčásti natočen v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde je čínská vláda obviňována z rozsáhlého porušování lidských práv. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
- Apple (v úterý -6,73 %) oznámil na 15. září on-line zveřejnění nových produktů. Podle analytiků by mělo jít o nové Apple Watch a iPady, nové modely iPhonu by měly být představeny později. Microsoft (-5,41 %) pak oznámil, že zahájí prodej nové herní konzole Xbox Series S 10. listopadu.
- Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vyšetřuje problémy kolem výroby letounů Boeing 787 Dreamliner. S odvoláním na interní vládní sdělení a zdroje obeznámené se situací o tom informoval ekonomický list The Wall Street Journal. Akcie Boeingu v úterý odepsaly 5,83 %. Firma oznámila, že v srpnu obdržela objednávky na osm letadel.
- Americká automobilka General Motors (v úterý +7,93 %) se dohodla na strategickém partnerství s výrobcem elektrických nákladních aut Nikola (+40,79 %).V něm získá v rámci partnerství 11% podíl v hodnotě dvou miliard USD. Firmy ve společném sdělení uvedly, že do konce roku 2022 zahájí výrobu pick-upu s elektrickým a vodíkovým pohonem. Vůz dostal název Badger.
- Nejbohatším Američanem podle žebříčku časopisu Forbes zůstal třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon (v úterý -4,39 %) Jeff Bezos. Výrazně si ale pohoršil americký prezident Donald Trump, a to kvůli koronavirové pandemii, která těžce zasáhla jeho kancelářské budovy, hotely a rezorty, uvedl Forbes.
- Na makrodata bylo úterý v USA chudé. Zaujal pouze nižší než očekávaný objem nových spotřebitelských úvěrů v červenci a nepříznivá revize dat za červen.
Výsledková sezóna
- Výsledky Slack (v úterním after-marketu -16 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,00 USD (odhad: -0,03 USD), tržby 215,9 milionu USD (odhad: 209,1 milionu USD). Firma zlepšila celoroční výhled.
- Výsledky Lululemon Athletica (v úterním after-marketu -5,5 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD, tržby 902,9 milionu USD (odhad: 842,5 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
