Americké akciové indexy přerušily ztrátovou sérii a v úterý vzrostly, expanzi táhl mimo jiné Amazon

Americké akcie zpevnily. Táhl je růst amerického internetového prodejce Amazon, který zastínil negativně působící průtahy schválení čtvrtého souboru opatření na pomoc americké ekonomice.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,52 % na 27 288,18 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 1,05 % na 3 315,57 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 1,71 % na 10 963,64 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,31 % na 26,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 0,672 %.
Ceny ropy se zvedly o zhruba 0,6 %, pokračoval ale pokles cen zlata a stříbra, byť mírnějším tempem než v pondělí. Okolo procenta naopak získaly nejsledovanější kryptoměny.
Akcie Amazonu (+5,69 %) výrazně posílily poté, co na ně analytici ze společnosti Bernstein zvýšili investiční doporučení na "outperform". Očekávají tedy, že cena akcií se bude vyvíjet lépe než akciový index Nasdaq Composite. V předvečer takzvaného "Battery Day" naopak ztrácely akcie Tesly (-5,60 %), protože Elon Musk na Twitteru zmínil, že chystané plány produkce baterií budou do masové výroby uvedeny až v roce 2022.
Ekonomika Spojených států vykazuje výrazné zlepšení od doby, kdy ji pandemie nemoci covid-19 stáhla do recese. Její budoucí vývoj však zůstává nejistý. Americká centrální banka proto v případě potřeby přistoupí k dalším stimulačním opatřením, řekl v projevu k výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů šéf Fedu Jerome Powell.
Na devizovém trhu posílil americký dolar. Po Powellově projevu vystoupal na osmitýdenní maximum vůči euru. Krátce po 22.30 SELČ euro k dolaru klesalo o zhruba půl procenta na 1,1711 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou připisoval 0,3 % na 93,96 bodu.
Britská libra k dolaru pak odepisovala zhruba 0,6 % na 1,2736 USD. Během obchodování libra vůči dolaru klesla na dvouměsíční minimum, když britský premiér Boris Johnson oznamoval nová karanténní opatření.
Hlavní úterní události v USA
- Výrobce čipů Intel (v úterý +0,46 %) získal licenci amerických úřadů na další dodávky některých svých výrobků čínské firmě Huawei. V noci na úterý to podle agentury Reuters uvedl mluvčí této americké firmy. Huawei se ocitla uprostřed zostřujícího se napětí mezi Čínou a Spojenými státy. Washington se snaží přimět vlády jiných zemí, aby se spolupráci s čínským telekomunikačním gigantem vyhnuly, a americkým firmám v ní brání.
- Společnost General Electric (v úterý -1,57 %) přestane stavět uhelné elektrárny a ty stávající zavře nebo prodá. Americký průmyslový konglomerát se tak podle svého sdělení rozhodl proto, že se chce soustředit na energii z obnovitelných zdrojů, přičemž motivace je ekonomická.
- Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými podniky Oracle (v úterý -0,33 %) a Walmart (+0,90 %) ohledně budoucnosti její aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok ve Spojených státech. Uvedl to podle agentury Reuters čínský státní list Global Times.
- Společnost Facebook (v úterý +2,66 %) přikročí k rozhodným a mimořádným opatřením, jimiž omezí sdělování obsahu na své platformě, pokud nadcházející prezidentské volby ve Spojených státech vyústí v chaos nebo násilné občanské nepokoje. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl Nick Clegg, který ve firmě odpovídá za komunikaci a globální záležitosti. Volby jsou plánovány na 3. listopadu.
- Americká oděvní společnost Ralph Lauren (v úterý +5,44 %) do konce svého fiskálního roku, tedy do března 2021, celosvětově sníží svou pracovní sílu o 15 %. Prodejce luxusních módních doplňků oznámil, že chce snížit náklady a vymanit se z dopadů, které má na prodej a nákupní zvyklosti zákazníků současná pandemie způsobená šířením nového koronaviru.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v září vzrostl na 21 bodů po srpnovém růstu na 18 bodů.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 2,4 % na celoročně přepočítané tempo 6 milionů jednotek. Po červencovém rekordním růstu o 24,7 % a tempu 5,86 milionu jednotek jde o zpomalení, ale v obou případech je vývoj v souladu s očekáváním trhu. Zmiňovaných 6 milionů jednotek za rok je nejvyšší hodnota za posledních bezmála 14 let.
- Ekonomika Spojených států vykazuje výrazné zlepšení od doby, kdy ji pandemie nemoci covid-19 stáhla do recese. Její budoucí vývoj však zůstává nejistý, americká centrální banka proto v případě potřeby přistoupí k dalším stimulačním opatřením. V projevu k výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů to v úterý řekl šéf Fedu Jerome Powell.
Výsledková sezóna
- Výsledky AutoZone (v úterý -1,19 %) ve 4FQ: Zisk na akcii 30,93 USD (odhad: 25,01 USD), srovnatelné tržby +21,8 %.
- Výsledky Nike (v úterním after-marketu +8,7 %) v 1FQ: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,47 USD), digitální tržby +82 %, celkové tržby 10,59 miliardy USD (odhad: 9,15 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality

