US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,98 %
KB-0,48 %
Erste-0,82 %

Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se v září vyvíjela podnikatelská aktivita a proč by raději sazby (nejen) v USA měly zůstat na minimech po mnoho let? I to by vás ráno mohlo zajímat.

Redakce IW
Redakce IW
24. 9. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v září zaostala za očekáváním

Americké akciové indexy po nadějném úvodu seance zamířily níže a nakonec výrazně oslabily. Přispěly k tomu mimo jiné statistika zářijové podnikatelské aktivity ve Spojených státech a průtahy schválení čtvrtého souboru opatření na pomoc americké ekonomice. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,92 % na 26 763,13 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 2,37 % na 3 236,92 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 3,02 % na 10 632,98 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,40 % na 28,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 1,3 bazického bodu na 0,677 %. Ceny ropy mírně klesly, zlato odepsalo 2 % a stříbro 7 %. Ztráty se nevyhnuly ani nejsledovanějším kryptoměnám, bitcoin klesl o 2 % a ethereum odepsalo 5,5 %.

Pět rad, které by si investoři měli vzít k srdci

Pět rad, které by si investoři měli vzít k srdci

Je čas na investice do akcií menších firem?

Je čas na investice do akcií menších firem?

2. Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména výrobcům sportovního oblečení

Akcie na západoevropských trzích ve středu pokračovaly v růstu. Data týkající se indexů nákupních manažerů sice zklamala, na druhou stranu to  podle investorů znamená větší šanci na další stimuly ze strany centrálních bank a vlád. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,55 % na 359,53 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,20 % na 5 899,26 bodu, německý DAX přidal 0,39 % na 12 642,97 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,62 % na 4 802,26 bodu.

O bitcoinu, zlatě a penězích v nové éře monetární historie

O bitcoinu, zlatě a penězích v nové éře monetární historie

3. Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky

Pražská burza ve středu přišla o své úterní zisky. Index PX klesl o 0,73 % na 861,69 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly v čele s Erste. Výraznějšímu poklesu bránily hlavně akcie Avastu. Česká národní banka ponechala úrokové sazby beze změny.

ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají stabilitu úroků po delší dobu

ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají stabilitu úroků po delší dobu

MONETA Money Bank, Erste Group Bank, Komerční banka, Vienna Insurance Group: Kompletní přehled investičních doporučení

MONETA Money Bank, Erste Group Bank, Komerční banka, Vienna Insurance Group: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne Německo zveřejní index podnikatelské nálady Ifo, ECB otevře úvěrové linky v rámci programu LTRO a Spojené státy doplní obrázek dění na realitním trhu statistikou prodejů nových domů. V Česku budou zveřejněny indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Výsledky hospodaření na trh pošle v USA mimo jiné firma Costco Wholesale. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Přehled předběžných indexů nákupních manažerů za září: Zklamání v evropských službách brzdí optimismus ohledně oživení hospodářství

Jak se vyvíjí názor manažerů firem ve velkých ekonomikách na možný hospodářský vývoj? To naznačují indexy nákupních manažerů za září, jejichž předběžné hodnoty zveřejňují instituce ve většině velkých ekonomik vždy týden před oznámením finálních hodnot pro jednotlivé země. Podívejte se na stručný přehled.

6. ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce

Globální příjmy pracovníků z jejich práce se v prvních třech čtvrtletích letošního roku snížily o téměř 11 % na 3,5 bilionu dolarů, protože pandemie covidu-19 negativně ovlivnila počet odpracovaných hodin. Uvedla to ve středu Mezinárodní organizace práce (ILO). Upozornila, že údaje nezahrnují vládní kompenzace za uzavření pracovišť v době koronavirové krize.

7. Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem

Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět cenově dostupnější elektromobily s výrazně delším dojezdem na jedno nabití. Uvedl to šéf podniku Elon Musk. Upozornil nicméně, že bude trvat několik let, než firma takové elektromobily uvede na trh. To vedlo v úterním obchodování k výraznému poklesu ceny akcií Tesly. V poobchodní fázi investoři titul nejprve opět nakupovali, když Musk představil plány vylepšení asistenta řízení a vyslovil se optimisticky ohledně ziskovosti firmy v letošním roce. Později ale nejspíše usoudili, že jde především o sliby, a došlo k dalšímu výprodeji. Ten pokračoval i ve středu (-10,34 %).

8. ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v průměru o devět procent. Za každou megawatthodinu zákazníci podle firmy uspoří zhruba 230 korun, což při průměrné roční spotřebě domácností 3,5 MWh znamená, že lidé ročně ušetří několik stovek korun.

9. Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se čekalo

Meziročně hrubý domácí produkt Španělska spadl o 21,5 % (odhad: 22,1 %), mezikvartálně hospodářský výkon země spadl o 17,8 % (odhad: -18,5 %). V prvním čtvrtletí se HDP snížil meziročně o 4,2 % a mezičtvrtletně o 5,2 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jen zdražte dluhy. Způsobí to průšvih, vedle kterého bude finanční krize z roku 2008 působit jako procházka parkem, varuje Rosenberg

Grafy vývoje amerického zadlužení ekonom David Rosenberg komentuje poměrně lakonicky: "20 bilionů USD hospodářského výkonu vedle 60 bilionů USD dluhů? Sazby by měly raději zůstat nízké po celá desetiletí, jinak přijde vlna bankrotů, vedle které bude finanční krize z let 2008-2009 úplná polívčička," zní volný překlad jeho komentáře na Twitteru.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie