Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada byla cítit napříč sektory

Akcie v USA v pondělí posílily, a navázaly tak na páteční zisky. Náladu investorů podporovaly naděje na uzavření politické dohody o fiskálním balíčku na pomoc americké ekonomice a také některé oznámené akvizice. Investoři se snažili výhodně nakupovat zejména v sektorech, na něž nejvíce dopadla pandemie nemoci covid-19. Na devizových trzích oslabil dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,51 % na 27 584,06 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,61 % na 3 351,60 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,87 % na 11 117,52 bodu. Index volatility VIX ale klesl jen mírně (-0,72 % na 26,19 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA jen nepatrně klesl na 0,658 %.
Ceny ropy se zvedly zhruba o procento, stejně tak zdražilo zlato a stříbro zpevnilo o 3,5 %. Mírné zisky si připsaly i nejsledovanější kryptoměny.
Z indexu S&P 500 nejvíce posílily akcie z energetického, finančního a průmyslového sektoru. Ukazatele Nasdaq Composite a S&P 500 nejvíce táhly vzhůru společnosti Apple (+2,39 %) a Amazon (+2,55 %).
Navzdory pondělnímu zpevnění směřují všechny tři indexy k prvnímu měsíčnímu poklesu od března, kdy akciové trhy propadly v reakci na zavedení plošné karantény. "Září bylo pro akcie velice nepříznivé a do prezidentských voleb může být ještě hodně živo. Pohled na konkrétní společnosti a segmenty ekonomiky je ale poměrně slibný, současné poklesy proto vnímáme pouze jako korekci, ze které by měly vyjít jako nejatraktivnější ty firmy, které budou nejvíce těžit z obnovy ekonomické aktivity," uvedl stratég Mike Wilson z Morgan Stanley.
Vedle několika oznámených akvizic a fúzí podporovaly náladu na trhu zprávy o možném uzavření dohody o fiskálním balíku na pomoc americké ekonomice. Demokratka Nancy Pelosiová v neděli uvedla, že je stále na stole k jednání balík pomoci hospodářství v objemu okolo 2,4 bilionu USD. Ještě v pondělí chce jednat s ministrem financí Stevenem Mnuchinem, suma 2,4 bilionu je ale výrazně nad částkami, o jakých byli dosud republikáni ochotni uvažovat. "Jsme velice opatrní, pokud jde o optimismus ohledně dohody před volbami 3. listopadu, věříme ale, že k dohodě dojde relativně rychle po nich," uvedla Katie Nixon ze společnosti Northern Trust Wealth Management.
Akciové trhy v USA za sebou mají čtyři týdny poklesu v řadě. Zotavovat se začaly koncem minulého týdne, čímž mimo jiné zpomalily růst hodnoty dolaru. Ten do té doby těžil ze své pozice bezpečné měny kvůli známkám pomalejšího zotavování ekonomiky z pandemie a politické nejistoty. Pozornost investorů se teď soustředí na nadcházející debatu kandidátů na amerického prezidenta.
Na devizových trzích dolar sestoupil z dvouměsíčního maxima, k jeho poklesu částečně přispělo zotavení amerického akciového trhu. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel kolem 22.40 SELČ kolem 0,4 % na 94,29 bodu. Dolar má jinak za sebou nejlepší týden za téměř šest měsíců.
Euro si ve stejnou dobu k dolaru připisovalo asi 0,3 % na 1,1664 USD. K japonskému jenu byl dolar téměř beze změny a prodával se za 105,532 JPY, zatímco britská libra měla k americké měně k dobru zhruba 0,7 % a prodávala se za 1,2832 USD. Britské libře pomáhají k růstu mimo jiné i naděje na pokrok v jednání o brexitové dohodě s Evropskou unií.
Hlavní pondělní události v USA
- Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple a Google nabízet ve Spojených státech ke stažení čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok. Zákaz měl vstoupit v platnost v noci z neděle na pondělí.
- Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom list The New York Times s odvoláním na daňové záznamy. V roce svého zvolení Trump podle listu zaplatil na federální dani z příjmů pouze 750 dolarů. Stejnou částku zaplatil také v následujícím roce. Prezident informace listu označil za falešnou zprávu.
- Společnost Caesars Entertainment (v pondělí +2,00 %) nabídla 2,9 miliardy liber za převzetí londýnské sázkové kanceláře William Hill (-11,63 %).
- Devon Energy (v pondělí +11,24 %) a WPX Energy (+16,31 %) se přibližují dohodě o fúzi. Ke spojení obou firem by mělo dojít v prvním čtvrtletí 2021.
- Cleveland-Cliffs (v pondělí +11,56 %) plánuje odkoupit prakticky veškerá aktiva společnosti ArcelorMittal (+10,50 %) v USA za zhruba 1,4 miliardy USD. K obchodu by mělo dojít ještě letos.
Společnost Guggenheim zvýšila hodnocení akcií Snap (v pondělí +4,27 %) na "buy" z "neutral", u akcií Spotify (+0,14 %) ze "sell" na "neutral" a v případě společnosti
Pinterest (+2,69 %) zahájila pokrývání s hodnocením "buy" a cílovou cenou 48 USD.
Bank of America zahájila pokrývání akcií Virgin Galactic (v pondělí +24,83 %) s hodnocením "buy", stejnou společnost začala sledovat také firma Susquehanna s hodnocením "positive". Bank of America také zvýšila doporučení na akcie firmy
Chevron (+2,92 %) z "neutral" na "buy".
KeyBanc Capital Markets zlepšila hodnocení akcií UPS (v pondělí +1,67 %) na "overweight" z dosavadního "sector weight".
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v pondělí vyhověl jeho odvolání proti odmítnutí prodloužení licence, informují světové tiskové agentury. Uber rozhodnutí přivítal, zatímco konkurenční tradiční taxikáři ho označili za katastrofu pro Londýn.
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího čínského výrobce čipů Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Dospěla totiž k závěru, že existuje "nepřijatelné riziko", že tyto dodávky budou využity k vojenským účelům. Informovala o tom o víkendu agentura Reuters s odvoláním na dopis amerického ministerstva obchodu.
- Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak využít programu, který Berlín vytvořil pro záchranu domácích firem před dopady koronaviru. Kabinet se obává odlivu peněz daňových poplatníků do zahraničí, napsal na svém webu německý list Handelsblatt. Ford má v Německu dva výrobní závody.
- Index aktivity dallaského Fedu v září vzrostl na 13,6 bodu ze srpnových 8 bodů.
Zdroj: ČTK, CNBC, Reuters