Americké akcie v pátek oslabily po zprávě o Trumpově nákaze, za celý týden ale tři hlavní indexy stouply

Americké akcie v pátek oslabily po zprávě, že prezident Donald Trump má pozitivní test na koronavirus. Jejich výraznějšímu propadu nicméně bránily naděje investorů na nová opatření na podporu ekonomiky Spojených států.
Index Dow ztratil 0,48 % na 27 682,81 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,96 % na 3 348,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,22 % na 11 075,02 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,48 % na 27,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 0,704 %.
Prezident Trump v pátek na Twitteru oznámil, že on i jeho manželka mají pozitivní test na koronavirus. Nákaza se u hlavy státu objevila v čase vrcholící kampaně před prezidentskými volbami.
"Posiluje to nejistotu ohledně výsledku voleb," řekl analytik Roberto Perli z Cornerstone Macro. "Pozornost trhů se upírá také k pravděpodobnému schválení dalšího stimulačního balíku," dodal. "Pokud se tak stane, mohlo by to kompenzovat přinejmenším část obav souvisejících se zprávami ohledně covidu-19," upozornil.
Americké ministerstvo práce v pátek odpoledne oznámilo, že ekonomika Spojených států v září vytvořila zhruba 661 000 pracovních míst, což je mnohem méně, než se očekávalo. Zpráva nicméně podpořila naděje na nová stimulační opatření v USA.
Za celý týden všechny tři hlavní indexy zpevnily, Dow přidal 1,87 %, S&P 500 se zvýšil o 1,52 % a Nasdaq Composite přidal 1,48 %.
Dolar a jen v pátek posílily k euru
Na devizovém trhu v pátek americký dolar spolu s japonským jenem posiloval. Investoři tyto měny po zprávě o Trumpově pozitivním testu na koronavirus využívají jako bezpečné útočiště. Kolem 22.00 SELČ euro k dolaru ztrácelo zhruba 0,3 % na 1,171 USD. Vůči jenu vykazovalo pokles o 0,4 % na 123,40 JPY.
"Trumpův pozitivní covidový test je negativní pro postoj k riziku, protože je spojený s obrovskou nejistotu," uvedl analytik Greg Anderson z BMO Capital Markets. "Dokud se situace nevyjasní, budou aktiva považovaná za bezpečné útočiště pokračovat v růstu," dodal.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v září mimo zemědělství vzniklo 661 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 850 tisíc míst po 1,489 milionu míst v srpnu (revidováno z 1,371 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 7,9 % z 8,4 % v srpnu, čekal se pokles na 8,2 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v srpnu pokračoval meziročním tempem 4,7 %.
- Americký prezident Donald Trump oznámil, že on i jeho manželka Melania měli pozitivní test na covid-19. Nákaza se krátce předtím projevila u jeho blízké poradkyně Hope Hicksové. Americký prezident zamířil do karantény.
- Viceprezident Mike Pence a druhá dáma mají negativní test na koronavirus
- Společnost Tesla v pátek oznámila, že ve třetím kvartálu prodala 139 300 aut a vyrobila 145 036 vozidel. Analytici očekávali objem prodejů mezi 123 000 a 147 000 aut. Akcie společnosti před otevřením trhu klesají o 3,9 %.
- Společnost Amazon oznámila, že za posledních šest měsíců bylo na covid-19 pozitivně testováno 19 000 jejích zaměstnanců, což je méně, než firma očekávala. Společnost rovněž pokračuje ve zvyšování počtu testů a do listopadu by jich chtěla dělat až 50 000 denně.
- Šéf společnosti Southwest oznámila zaměstnancům, že pokud vláda neposkytne leteckým společnostem další finanční pomoc, bude muset přistoupit k propouštění.
- Investiční společnost Trian Asset Management získala podle americké Komise pro cenné papíry podíl 9,9 % ve dvou investičních firmách. Společnost známého investora Nelson Peltze prý usiluje o konsolidaci v odvětví správy aktiv a vybudování dalšího významného hráče na trhu.
- Americká maloobchodní společnost Walmart prodá za 6,8 miliardy liber většinu v britském řetězci supermarketů Asda. Podíl získá konsorcium, které tvoří investiční skupina TDR Capital a zakladatelé firmy provozující čerpací stanice EG Group. Asda se tak po více než dvaceti letech vrátí do britského vlastnictví, uvedla v pátek agentura Reuters.
- Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk na twitteru naznačil, že jeho firma, která se zaměřuje na výrobu elektromobilů, příští rok vstoupí do Indie. Tesla by tak na pátý největší automobilový trh světa mohla vstoupit v době, kdy se vláda premiéra Naréndry Módího začíná soustředit na propagaci elektrických aut, uvedla v pátek agentura Reuters.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple a Google nabízet ve Spojených státech ke stažení čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok. Zákaz měl vstoupit v platnost v noci z neděle na pondělí.
- Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom list The New York Times s odvoláním na daňové záznamy. V roce svého zvolení Trump podle listu zaplatil na federální dani z příjmů pouze 750 dolarů. Stejnou částku zaplatil také v následujícím roce. Prezident informace listu označil za falešnou zprávu.
- Společnost Caesars Entertainment (v pondělí +2,00 %) nabídla 2,9 miliardy liber za převzetí londýnské sázkové kanceláře William Hill (-11,63 %).
- Devon Energy (v pondělí +11,24 %) a WPX Energy (+16,31 %) se přibližují dohodě o fúzi. Ke spojení obou firem by mělo dojít v prvním čtvrtletí 2021.
- Cleveland-Cliffs (v pondělí +11,56 %) plánuje odkoupit prakticky veškerá aktiva společnosti ArcelorMittal (+10,50 %) v USA za zhruba 1,4 miliardy USD. K obchodu by mělo dojít ještě letos.
-
Společnost Guggenheim zvýšila hodnocení akcií Snap (v pondělí +4,27 %) na "buy" z "neutral", u akcií Spotify (+0,14 %) ze "sell" na "neutral" a v případě společnosti
Pinterest (+2,69 %) zahájila pokrývání s hodnocením "buy" a cílovou cenou 48 USD.
-
Bank of America zahájila pokrývání akcií Virgin Galactic (v pondělí +24,83 %) s hodnocením "buy", stejnou společnost začala sledovat také firma Susquehanna s hodnocením "positive". Bank of America také zvýšila doporučení na akcie firmy
Chevron (+2,92 %) z "neutral" na "buy".
-
KeyBanc Capital Markets zlepšila hodnocení akcií UPS (v pondělí +1,67 %) na "overweight" z dosavadního "sector weight".
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v pondělí vyhověl jeho odvolání proti odmítnutí prodloužení licence, informují světové tiskové agentury. Uber rozhodnutí přivítal, zatímco konkurenční tradiční taxikáři ho označili za katastrofu pro Londýn.
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího čínského výrobce čipů Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Dospěla totiž k závěru, že existuje "nepřijatelné riziko", že tyto dodávky budou využity k vojenským účelům. Informovala o tom o víkendu agentura Reuters s odvoláním na dopis amerického ministerstva obchodu.
- Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak využít programu, který Berlín vytvořil pro záchranu domácích firem před dopady koronaviru. Kabinet se obává odlivu peněz daňových poplatníků do zahraničí, napsal na svém webu německý list Handelsblatt. Ford má v Německu dva výrobní závody.
- Index aktivity dallaského Fedu v září vzrostl na 13,6 bodu ze srpnových 8 bodů.
- Důvěra amerických spotřebitelů v září překvapivě výrazně vzrostla. Vyplývá to z údajů výzkumné skupiny Conference Board. Index spotřebitelské důvěry v září vzrostl na 101,8 bodu ze srpnových 86,3 bodu a poprvé od března se dostal nad 100 bodů. Data z minulého měsíce byla navíc revidována výše z 84,8 bodu. Analytici očekávali v září růst indexu jen na 89,2 bodu.
- Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje nemovitosti ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 3,9 %. Po červnovém růstu o 3,5 % očekávali analytici zvýšení o 3,8 %. V meziměsíčním srovnání se ceny zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,3 % v červnu.
- Americká banka JPMorgan Chase (v úterý -0,84 %) má zaplatit rekordních 920 milionů dolarů za svůj podíl na údajné manipulaci s futures kontrakty na kovy a se státními dluhopisy. V úterý to uvedla Komise pro obchodování s komoditními futures.
- Společnost Coca-Cola (v úterý -0,71 %) plánuje ve spolupráci s pivovarem Molson Coors Beverage vstoupit na trh s alkoholickými nápoji ve Spojených státech. Firmy oznámily, že v příštím roce uvedou na americký trh alkoholickou verzi perlivé vody Topo Chico, která je jednou ze značek Coca-Coly.
- Společnost Walmart (v úterý -0,08 %) je v pokročilé fázi jednání o investici ve výši až 25 miliard USD do rozvoje byznysu indické Tata Group.
- Walt Disney (v úterním after-marketu -1,6 %) plánuje propustit 28 tisíc zaměstnanců, mimo jiné kvůli dlouhodobému uzavření některých tematických parků a nízké návštěvnosti těch otevřených.
- Beyond Meat (v úterý +9,49 %) rozšiřuje svou dohodu s Walmartem na distribuci svých produktů v největším řetězci kamenných obchodů v USA. Ze současných 800 provozoven bude od příštího týdne v nabídce 2 400 obchodů Walmart.
- Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden v úterý jen několik hodin před začátkem první předvolební debaty se svým sokem Donaldem Trumpem zveřejnil daňové přiznání za minulý rok. Trump přitom od víkendu čelí zvýšenému tlaku na zveřejnění vlastních finančních záznamů poté, co deník The New York Times napsal, že prezident nezaplatil za posledních 15 let v podstatě nic na federálních daních z příjmů.
- Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným se šířením nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii a dostala se do recese. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle finálních údajů snížil o 31,4 %. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obchodu. Výsledek je však nakonec lepší, než čekali analytici, kteří po prvním odhadu předpovídali propad HDP o 32,5 % a po druhém o 31,7 %.
- V americkém soukromém sektoru si v září našlo práci 749 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po srpnovém přírůstku 481 000 míst (revidováno ze 428 000 lidí) čekali analytici přírůstek 650 000 míst.
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 24,2 % po růstu o 15,5 % v červenci. Meziměsíčně rozjednané prodeje vzrostly o 8,8 % po červencovém růstu o 5,9 %. Analytici očekávali růst o 3,2 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,980 milionu barelů (odhad: -1,569 milionu barelů, předchozí týden: -1,639 milionu barelů).
- Po skončení obchodování Fed prodloužil do konce roku zákaz zpětných odkupů akcií a omezení výplat dividend pro americké banky s aktivy nad 100 miliard USD. Opatření se týká 33 největších bankovních domů v zemi.
- Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google (Alphabet ve středu -0,03 %). Hodlá prověřit obvinění, že firma využívá dominantní pozice svého operačního systému pro mobilní zařízení Android k potlačování konkurence. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.
- Americká společnost Walt Disney (ve středu -1,05 %) propustí zhruba 28 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích ve Spojených státech, na které nejvíce doléhají dopady opatření proti šíření nového koronaviru. Firma uvedla, že asi dvě třetiny z těch, kteří přijdou o práci, jsou zaměstnáni na částečný úvazek.
- Druhá největší americká automobilka Ford Motor (ve středu +0,91 %) svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů. Příčinou jsou problémy s vadnými zpětnými zrcátky, uvedla podle agentury DPA firma. Obraz v zrcátku se jeví zkresleně, nebo dokonce není vidět nic. Není ale známo, že by se v této souvislosti stala dopravní nehoda.
- Americká internetová společnost Facebook (ve středu +0,04 %) propojuje svou komunikační službu Facebook Messenger s aplikací pro sdílení fotografií Instagram. Uživatelé těchto dvou aplikací si tak budou moci vzájemně posílat zprávy, ačkoli budou mít nainstalovanou pouze jednu z nich, píše server CNBC.
- Akcie společnosti Palantir (ve středu +31,03 %) debutovaly na burze.
-
Pivotal Research zvýšila cílovou cenu akcií Amazonu z 3 925 na 4 500 USD. Jde o nejvyšší cílovou cenu na Wall Street.
-
Starbucks zvýšila kvartální dividendu z 0,41 na O,45 USD na akcii.
-
Mountain Crest Acquisition v rámci SPAC převezme firmu Playboy Enterprises. Následně změní svůj ticker na burze na PLBY a bude se jmenovat Playboy.
-
Goldman Sachs sníží počet zaměstnanců zhruba o 400. Jde o procento celkové pracovní síly banky.
-
Marathon Petroleum zruší 2 050 pracovních pozic (12 % celkového počtu zaměstnanců společnosti).
-
Pojišťovna Allstate zruší 3 800 pracovních míst (8 % celkové pracovní síly firmy).
-
Automobilka Tesla snižuje základní cenu svého Modelu 3 vyráběného v Číně o 8 %, protože do něj bude nově instalovat levnější baterii.
-
Akcie Royal Caribbean, Carnival nebo Norwegian Cruise Line reagovaly na prodloužení zákazu výletních plaveb v USA o jeden měsíc do 31. října 2020.
- Další milník v cestě za získáním povolení pro obnovu provozu letadel 737 MAX překonal americký výrobce letecké techniky Boeing. Se strojem, který po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019 nesmí do vzduchu, se proletěl šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson, píše agentura Reuters.
- Americká technologická společnost Facebook zakázala na své vlajkové sociální síti a rovněž aplikaci pro sdílení fotografií a videa Instagram politickou reklamu, která obsahuje tvrzení o zfalšování, a tudíž i neplatnosti nadcházejících prezidentských voleb v USA. Opatření na ochranu hlasování oznámil také Twitter, informovala agentura Reuters.
- Americká centrální banka prodloužila až do konce letošního roku omezení výplat dividend a zákaz odkupů vlastních akcií, který nařídila velkým bankám a společnostem poskytujícím finanční služby. Fed ve středu večer oznámil, že tento krok má podpořit banky v době, kdy pandemie nemoci covid-19 způsobila, že miliony Američanů nesplácejí včas hypotéky, úvěry z kreditních karet či půjčky na nákupy aut.
- E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se nemůže přihlásit k účtu. Firma to oznámila na Twitteru. Výpadek přichází v době, kdy kvůli zvyšujícímu se počtu případů nemoci covid-19 roste počet lidí pracujících z domova.
- Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci využívat jejich obsah. Oznámil to šéf mateřské společnosti Alphabet Sundar Pichai. Je to poprvé, co firma jasně řekla, kdy a kolik hodlá v první fázi dohody s vydavateli platit. Google v červnu nastínil, že se k takovému kroku chystá.
- Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také zveřejnila výhled na celý letošní rok, který je lepší, než čekali analytici. Spotřebitelé, kteří jsou kvůli pandemii často nuceni zůstávat zavření doma, totiž kupují více produktů PepsiCo, a to potravin i nápojů.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy jich bylo 873 tisíc (revidováno z 870 tisíc), a zároveň lepší, než čekali analytici (850 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 19. září 11,767 milionu. Po 12,747 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 12,580 milionu) očekával trh pokles na 12,225 milionu.
- Jádrový cenový index osobní spotřeby v USA (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 % (odhad: +1,4 %). osobní spotřeba meziměsíčně vzrostla o procento (odhad: +0,8 %), nečekaně výrazně ale klesly příjmy Američanů, konkrétně o 2,7 % (odhad: -2,4 %).
- Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časopis, se po devíti letech vrátí na akciovou burzu. Oznámila to ve čtvrtek firma. Dodala, že krok uskuteční prostřednictvím spojení se společností Mountain Crest Acquisition, s jejímiž akciemi se již obchoduje na trhu Nasdaq.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
