Americké akciové indexy ve středu setřásly úterní nervozitu a výrazně zpevnily, posílily nejvíce od července

Akcie v USA ve středu výrazně posilovaly. Po úterním výprodeji vyvolaném rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa nevyjednávat již před volbami o velkém balíku fiskální podpory pro ekonomiku se investoři upnuli k tomu, že sám Trump vyjádřil podporu pomoci určitým sektorům, konkrétně aeroliniím. Investoři tak cítí optimismus ohledně alespoň částečné dohody o pomoci americké ekonomice. Na devizovém trhu mírně oslabil dolar.
Index Dow vzrostl o 1,91 % na 28 303,46 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,74 % na 3 419,45 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,88 % na 11 364,60 bodu. Index volatilty VIX klesl o 4,82 % na 28,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o čtyři a půl bazického bodu na 0,784 %.
Ceny ropy spadly o více než procento, zlato stagnovalo, stříbro přidalo přes 3 % na nejsledovanější kryptoměny se obchodovaly bez výraznějších změn.
Americký prezident Donald Trump v úterý náhle ukončil rozhovory s demokraty o novém balíku hospodářské pomoci. Ve středu však Kongres vyzval, aby schválil několik menších balíků pomoci, například americkému letectví, na něž pandemie obecně dopadla velice těžce. Akcie leteckých společností po jeho výzvě stouply (Delta Air Lines +3,54 %).
"Není to poprvé, co trh divoce reaguje na Trumpovy tweety. Poslední dva dny jsou ukázkou toho, jak rozkolísaný trh může být před prezidentskými volbami. Pokud investoři mají nervy na takovou houpačku, mohou ale vzhledem k obsahu toho, co prezident nyní řeší, postupně zkoušet investovat do sektorů, které by měly nejvíce těžit z hospodářského oživení, respektive z fiskální podpory ekonomiky," uvedl Chris Larkin ze společnosti E-Trade.
Na devizovém trhu mírně oslabil americký dolar, protože investoři očekávají, že prezidentské volby v USA na počátku listopadu vyhraje demokratický kandidát. Někteří také počítají s tím, že demokraté převezmou většinu v Senátu.
Krátce po 23.00 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, oslabil o téměř 0,1 % na 93,62 bodu. Euro vůči dolaru vzrostlo o čtvrt procenta na 1,1761 USD a dolar k jenu stoupl o 0,3 % na 105,95 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,6 % na 124,61 JPY.
Hlavní středeční události v USA
- Federální odvolací soud v New Yorku ve středu odmítl protesty právního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa proti postupu prokuratury, která žádá vydání jeho daňových přiznání. Soudci potvrdili srpnový verdikt okresního soudu, spor ale novým rozhodnutím podle očekávání nekončí. Prezidentův právní zástupce ohlásil odvolání k nejvyššímu soudu USA, který již jednou ve věci rozhodl v neprospěch šéfa Bílého domu.
- Americký Federální úřad pro letectví v úterý představil návrh přepracovaného tréninku pro piloty letadel 737 MAX společnosti Boeing (ve středu +3,18 %). Stroje jsou tak o krok blíže k opětovnému povolení létat. Nyní bude úřad do 2. listopadu sbírat k návrhům veřejné připomínky. Letadla Boeing 737 MAX nemohou do vzduchu kvůli dvěma tragickým nehodám od loňského jara.
- Americké technologické firmy Amazon (ve středu +3,09 %), Apple (+1,70 %), Google (+0,56 %) a Facebook (-0,21 %) mají dominantní postavení na trhu, které je nutné zákonem omezit. Po více než ročním vyšetřování k tomuto závěru dospěl právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů. Navrhované změny by podle zveřejněné zprávy mohly vést až k rozdělení těchto čtyř velkých podniků. Hlavní slovo v tomto podvýboru mají členové opoziční Demokratické strany.
- Americká síť restaurací Ruby Tuesday požádala o ochranu před věřiteli. Pokouší se zbavit dluhů a vzpamatovat se z propadu návštěvnosti kvůli opatřením zavedeným ve snaze zpomalit šíření nového koronaviru. Firma sdělila, že se jí s věřiteli podařilo dohodnout na restrukturalizaci. Restaurace budou dále fungovat a podnik se pokusí udržet pracovní místa tisíců svých zaměstnanců.
- Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu stouply více, než se čekalo. Zvýšily se o 501 tisíc barelů, čekal se růst jen o 294 tisíc barelů po poklesu o 1,980 milionu barelů v týdnu předchozím.
- Zápis ze zářijového zasedání FOMC ukázal určitou nejednotnost postojů představitelů Fedu v otázce ponechání sazeb na minimech do doby, než spotřebitelská inflace na určitou dobu překoná 2% inflační cíl.
- Objem spotřebitelských úvěrů v USA v srnu překvapivě klesl, čekal se růst o 14 miliard USD. Vyšla také týdenní data z hypotéčního trhu.
zdroj: Investing.com
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK