Obavy smart money vs. optimismus drobných investorů: Kdo má pravdu?

Obecně zastávaným názorem je, že velké bankovní domy a investiční společnosti mají o dění na trzích lepší informace než drobní investoři. Měly by tedy vidět, co se děje pod povrchem, a lépe předvídat další vývoj. Jak se ovšem ukazuje, každá mince má dvě strany.
Více než polovina zástupců takzvaných smart money investorů je přesvědčená, že akciový trh v dohledné době čeká katastrofický pád. Tento názor však sdílí jen asi čtvrtina drobných investorů. Názorová neshoda mezi těmito dvěma skupinami investorů je tak aktuálně nejvýraznější od roku 1989, kdy se začala tato statistika ve Spojených státech vést.
Zajímavá je však při pohledu na tento graf zejména skutečnost, že pesimismus smart money postupně narůstá již od jara 2009. A tak zatímco investiční společnosti a banky vidí blížící se krach burz, trh roste. Třeba americké akcie od jara 2009 zpevnily o více než 450 %.
Jedním z hlavních důvodů názorové neshody mezi velkými a drobnými investory může být fakt, že se nacházíme v bezprecedentní situaci. Zní to jako klišé, přiznejme si ale, že svět ještě nikdy nezažíval to, co zažívá nyní. A tam, kde chybí zkušenost, profesionály přepadá panika. Drobní investoři se naopak mohou upínat k víře, že vlády a centrální banky po celém světě nenechají ekonomiku padnout, nýbrž udělají cokoli, aby zajistily, že se hospodářské soukolí nezasekne.
Investiční společnosti a banky jsou ve složité situaci. Jsou svázány řadou regulací a musejí klientům dodávat výhledy založené na měřitelných veličinách. Právě kvůli tomu se ale často ztrácejí v realitě a neuvědomují si základní souvislosti. Ačkoli se tak může zdát, že optimismus drobných investorů nestojí na pevných základech, ty pod obavami smart money mohou být ještě křehčí.
Zdroj: Krueger & Catalano