Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly

Akcie na západoevropských burzách v pondělí opět klesaly. Hlavním důvodem je opět rychle rostoucí počet nových případů onemocnění covid-19 a s tím související restriktivní opatření jednotlivých zemí.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,81 % na 355,95 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,16 % na 5 792,01 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,91 % na 4 816,12 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 3,71 % na 12 177,18 bodu.
Náladu investorů na akciových trzích v Evropě dnes opět ovlivňovala pandemie covid-19 a zavádění nových restriktivních opatření ve Španělsku a Itálii. Evropa se mimo jiné stala v sobotu druhým regionem po Jižní Americe, kde na komplikace související s nemocí covid-19 zemřelo už 250 000 lidí. Investoři také nejsou nadšeni z toho, že řešení otázky nového stimulačního balíčku v USA stále vázne.
Nejhorším sektorem byly v pondělí technologie kvůli strmému propadu akcií společnosti SAP, jejíž akcie kvůli špatným výsledkům a negativní prognóze odepsaly kolem téměř 22 % a zaznamenaly nejhorší propad za posledních 24 let. Dařilo se naopak farmaceutickému sektoru, zejména díky akciím AstraZeneca, které posílily o 2 % po informaci, že nová vakcína vyvolává imunitní reakci u mladých i starších lidí.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Coca-Cola European Partners (CCEP), evropská stáčírna a plnírna nápojů Coca-Cola, nabízí za převzetí australského kolegy Coca-Cola Amatil 9,28 miliardy australských dolarů (151,8 miliardy Kč). Pokud se dohodu podaří dokončit, bude to největší převzetí v Austrálii v letošním roce.
- Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Cena by mohla činit až čtyři miliardy dolarů.
- Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy koronavirem, kvůli kterým jsou mnohem skeptičtější, co se dalšího výhledu týče. Vyplývá to ze zprávy institutu Ifo. Jeho index důvěry klesl na 92,7 ze zářijových 93,2 bodu. Pokles přišel po pěti měsících růstu. Analytici v anketě agentury Reuters čekali snížení indexu v průměru na 93 bodů.
- Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak svezla zhruba o 25 miliard eur. Investoři se akcií firmy zbavují v reakci na slabé hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. Podnik také zhoršil celoroční výhled. Pondělí je tak zatím pro SAP nejhorším dnem na burze za 12 let.
- Světová obchodní organizace v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě čtyř miliard dolarů ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Podle agentury Bloomberg se však neočekává, že tato cla budou zavedena před prezidentskými volbami, které jsou v USA plánovány na 3. listopadu.
- Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem Trumpem znamenalo již jen dobré vztahy se Spojenými státy, jsou falešné. V pondělním rozhovoru se zahraničními korespondenty to prohlásil někdejší německý vicekancléř a ministr zahraničí Sigmar Gabriel, který nyní vede neziskovou organizaci Atlantik-Brücke (Atlantický most). Zda bude Evropa pro USA opět atraktivní, záleží podle Gabriela jen na Evropanech.
Zdroj: CNBC, Reuters