Evropské akcie v pondělí umazaly část ztrát z minulého týdne

Akcie na západoevropských trzích v pondělí výrazně posílily. Pomohla jim zejména dobrá data týkající se indexů nákupních manažerů v Evropě, ale také v Číně a v USA.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí vzrostl o 1,61 % na 347,86 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,39 % na 5 654,97 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,11 % na 4 691,14 bodu a německý DAX posílil o 2,01 % na 11 788,28 bodu.
Indexy nákupních manažerů v pondělí alespoň na chvíli nechaly zapomenout na neúspěšný minulý týden. Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru zaznamenala nejrychlejší růst za téměř deset let, v Evropě rostla aktivita ve zpracovatelském průmyslu nejrychleji za dva roky a v USA vzrostl index PMI v průmyslu na nejvyšší hodnotu od listopadu 2018.
Na růst akcií neměl vliv ani výpadek u indexů STOXX, které v pondělí neukazovaly otevírací hodnoty kvůli problémům se vstupními údaji. Investoři se nedali rozptýlit ani nervozitou kvůli uzavření britské ekonomiky a blížícími se volbami v USA. Nejvíce se dařilo akciím v sektoru těžby ropy a plynu nebo bankám. Jediným ztrátovým sektorem zůstal cestovní ruch.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Aktivita zpracovatelského průmyslu eurozóny v říjnu rostla nejprudším tempem za více než dva roky. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit. Za oživením tohoto odvětví z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 stojí zejména příznivý vývoj v Německu. To však v poslední době podobně jako další země používající euro zavádí restriktivní opatření kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem.
- Hospodaření slovenské vlády se letos výrazně zhoršilo, rozpočtový schodek se za prvních deset měsíců meziročně téměř ztrojnásobil. Uvedlo to v pondělí slovenské ministerstvo financí. Bilanci státního rozpočtu negativně poznamenaly dopady pandemie nemoci covid-19.
- Klíčové evropské akciové indexy STOXX v pondělí začaly fungovat zhruba s hodinovým zpožděním. Jejich výpadek způsobily problémy se vstupními údaji. Uvedl to provozovatel indexů, společnost Qontigo. Výpadek nenarušil obchodování s jednotlivými akciemi, pravděpodobně však měl dopady na některé finanční instrumenty, jejichž ceny jsou založeny na hodnotě panevropského indexu STOXX Europe 600.
- Americká investiční banka Goldman Sachs očekává, že ekonomika eurozóny kvůli další vlně koronaviru a lockdownům ve čtvrtém čtvrtletí klesne o 2,3 %. Dříve banka odhadovala, že hospodářství zemí platících eurem koncem roku o 2,2 % vzroste. Horší bude podle banky i vývoj britské ekonomiky.
Výsledková sezóna
- Rakouské bankovní skupině Erste v prvních devíti měsících letošního roku spadl čistý zisk o 47,9 % na 637,1 milionu eur. Výsledek negativně ovlivnily především opravné položky, které dosáhly více než 870 milionů eur. Banka rovněž uvedla, že vedení na valné hromadě příští týden navrhne výplatu dividendy ze zisku za loňský rok ve výši 0,75 eura na akcii podmíněnou změnou postoje regulačních orgánů.
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se v prvních šesti měsících svého finančního roku propadla do ztráty 197 milionů eur. Je to poprvé za desítky let, co firma vykázala ztrátu v letních měsících, tradičně pro letectví klíčovém období. Společnost v pondělí uvedla, že v zimním období zvažuje další omezování kapacit kvůli druhé vlně covidu-19 a nově zaváděným protikoronavirovým opatřením.
Zdroj: CNBC, Reuters
Doporučujeme
Aktuality
