Co by znamenal zlatý standard pro globální ekonomiku?

Zlatý standard se pomalu dostává zpět do povědomí analytiků, investorů a dalších jako jedna z variant budoucího vývoje globálního ekonomického systému. To je dobře.
Někdo namítá, že je zlata málo, a poměřuje objem peněz v ekonomice se současnou hodnotou zlata. To ale pro zavedení zlatého standardu nepředstavuje nepřekonatelný problém. Lze to vyřešit devalvací měn vůči zlatu, prakticky přes noc. Cena na burzách by se pak skokově přizpůsobila.
Částečné krytí peněz zlatem
To, že by byl zaveden zlatý standard, by neznamenalo, že veškeré peníze musejí být kryty zlatem ze 100 %. Pravděpodobně by došlo na takzvané částečné krytí – jedna země by kryla zlatem 5 % objemu peněz, jiná třeba 7 %, třetí 10 %, čtvrtá klidně 20 %, což by významně ovlivnilo vzájemné kurzy těchto měn. Změna krytí měny zlatem v důsledku pohybu zlatých zásob by byla i klasickou devalvací, respektive revalvací měny.
Co by byl nejdůležitější výsledek znovuzavedení zlatého standardu? Vlády by byly nuceny zásadním způsobem změnit své chování. Centrální banky a vlády by ztratily kontrolu nad peněžní nabídkou. Vlády by tak musely vydávat peníze s větším rozmyslem, přestaly by podporovat (alespoň doufám) řadu nesmyslných projektů, jistě by došlo i na inventuru institucí všeho druhu. Bylo by to lepší než neustálé rozpočtové deficity, tedy zadlužování, a to i v době ekonomického růstu.
Dojde na zlatý standard? Pokud ano, Spojené státy ani země Evropské unie nebudou mezi prvními. Budou k němu však časem dotlačeny okolnostmi.
Více o zlatém standardu si přečtěte na serevru Proinvestory.cz