US MARKETOtevírá za: 9 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak Češi investují peníze pro své děti?

Spravedlivě stejnou částku v rozmezí 500 až 1 500 korun a většinou pravidelně. Takový je nejčastější rodičovský model odkládání peněz dětem.

Dvě třetiny (67 %) rodičů spoří nebo investují dětem na lepší budoucnost. Tři čtvrtiny (74 %) to dělají pravidelně a většina (81,5 %) spravedlivě, tedy každému z dětí stejně. Nejčastěji jde o částku v rozpětí 500 až 1 500 korun měsíčně, kterou odkládá dětem téměř polovina spořících rodičů.

Na snazší start do života, na bydlení nebo studia. Ať na cokoli, svým dětem spoří nebo investuje 67 % rodičů, další zhruba pětina (21 %) zatím stranou nic neodkládá, ale má to v plánu. Jen asi 12 % dotázaných, kteří mají děti, jim nespoří, neinvestují a ani to neplánují.

"V současné nelehké době je obzvlášť důležité myslet na finanční zajištění pro případ jakéhokoli zvratu. A to nejen pro sebe, ale i pro své děti, které při vstupu do dospělosti ocení snazší startovací pozici s finančním polštářem v zádech. Je pozitivní vidět, že většina rodičů nad budoucností svých dětí přemýšlí, a pokud může, snaží se pro ně nějaké peníze odkládat stranou," říká Radim Krejčí, šéf robotické investiční platformy Portu.

Z těch, kteří již dětem spoří či investují, jich 74 % odkládá stranou pravidelně. Častěji jde o rodiče se středoškolským vzděláním. Zbývající zhruba čtvrtina (26 %) tak činí nepravidelně, podle aktuálních možností, častěji jde přitom o rodiče s vysokoškolským vzděláním (33 %).

"Pravidelnost je to, co se v delším časovém horizontu počítá a vyplácí. I relativně nízké částky v řádech stokorun či jednotek tisíc lze díky složenému úročení, kdy se zhodnocují i připsané úroky, slušně zhodnotit. Obzvlášť pokud se jedná o investice, které reagují na aktuální dění na trzích a mohou zaznamenat výrazně vyšší zhodnocení než tradiční konzervativní spořicí produkty," dodává Krejčí.

8 z 10 především mladších rodičů odkládá všem dětem spravedlivě stejnou částku. Další pětina odkládá peníze podle věku nebo konkrétních potřeb každého z dětí. Jde spíše o starší rodiče, kteří mají již odrostlejší či dospělé děti a snaží se je podporovat individuálně.

Nedoceňovaná síla složeného úročení

Nedoceňovaná síla složeného úročení

Nejčastěji rodiče spoří nebo investují každému z dětí v průměru 500 – 1 500 korun měsíčně. Jde o téměř polovinu (49 %) dotázaných, častěji středoškoláků se dvěma až třemi dětmi, žijících ve středně velkých městech kolem 20 tisíc obyvatel. Asi 4 z 10 (38 %) rodičů odkládá nižší částky. Do 500 korun měsíčně odkládají častěji ženy, rodiče s nižším vzděláním nebo rodiče z Jihočeského a Olomouckého kraje.

11 % rodičů spoří nebo investuje každému ze svých potomků 1 500 až 3 000 korun měsíčně, o něco více pak mladší rodiče z větších měst nad 100 000 obyvatel a s vysokoškolským vzděláním. Jen 2 % rodičů zvládají odkládat na budoucnost dětí více než 3 000 korun za měsíc.

"On-line Investiční platforma Portu nabízí dětský investiční účet s možností investovat snadno již od tisícikoruny měsíčně, s velmi atraktivním zvýhodněným poplatkem jen 0,25 % ročně. I děti tak mohou využívat výhod investičního prostředí, jejich velkým benefitem je dlouhý časový horizont," uzavírá Krejčí.

Průzkum byl realizován v říjnu prostřednictvím on-line platformy Instant Research na reprezentativním vzorku 851 mužů a žen ve věku 18-65 let, kteří mají jedno a více dětí.

DětiFinanční gramotnostInvestiční horizontInvestováníPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investováníSpoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa