Americké akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu se hlavní indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek oslabily. Přispěly k tomu růst počtu nakažených koronavirem doprovázený dalšími omezeními a obavy ze zdlouhavého zavádění nových vakcín. V týdenním horizontu skončily indexy smíšeně.
Index Dow v pátek klesl o 0,75 % na 29 263,48 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,68 % na 3 557,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,42 % na 11 854,97 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,55 % na 23,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi tři bazické body na 0,823 %.
Z 11 hlavních sektorů, které jsou součástí indexu S&P 500, posílily pouze energetické firmy. Ztráty Nasdaqu zmírnily akcie firem, které těží z toho, že lidé zůstávají více doma, v čele se Zoom Video Communications (+6,11 %).
"Trhy uvízly v tlaku mezi dramatickým růstem počtu nových případů covidu-19 a zjevným pokrokem v oblasti vakcín," okomentoval situaci na trhu investor David Carter ze společnosti Lenox Wealth Advisors. "To bude pravděpodobně pokračovat, dokud nebudeme mít schválenou a distribuovanou vakcínu," dodal.
Rekordní počty nakažených koronavirem přinesly nové kolo zavírání škol a podniků a dalších omezení. To by mohlo zabránit ožívání ekonomiky z nejhlubší recese od 30. let minulého století.
Farmaceutická společnost Pfizer (+1,41 %) v pátek uvedla, že jako první požádá americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o schválení mimořádného nasazení své vakcíny proti covidu-19. To by mohl být zásadní krok k ukončení současné pandemie.
Akcie farmaceutické firmy Gilead Sciences (-0,86 %) oslabily poté, co panel Světové zdravotnické organizace nedoporučil používat lék remdesivir proti covidu-19. Podle něj neexistuje dost důkazů, že zvyšuje šanci na přežití nebo snižuje potřebu plicní ventilace.
Za celý týden index Dow klesl o 0,73 % a S&P 500 se snížil o 0,77 %, zatímco Nasdaq Composite se zvýšil o 0,22 %.
Dolar v pátek mírně posílil
Americký dolar v pátek nakonec mírně posílil vůči euru, jenu i koši měn. Během dne se pohyboval mezi zisky a ztrátami, když na jedné straně na něj působily zprávy o růstu počtu nově nakažených a na druhé straně pozitivní zprávy o vakcínách. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,1 % na 92,38 bodu.
Euro vůči dolaru oslabilo o 0,1 % na 1,1858 USD. Dolar k jenu nepatrně vzrostl na na 103,82 JPY a euro vůči jenu kleslo o 0,1 % na 123,12 JPY.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Euforie kolem vakcíny proti covidu-19 způsobila, že investoři ochotněji nakupují rizikovější aktiva. Jen za poslední dva týdny vložili do akcií rekordních 71,4 miliardy dolarů, nakupovali zejména podhodnocené tituly. Ukázaly to výsledky průzkumu, který v pátek zveřejnil finanční ústav Bank of America. Klesl naopak zájem o zlato.
- Farmaceutická společnost Pfizer v pátek jako první požádá americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o schválení mimořádného nasazení své vakcíny proti covidu-19. S odkazem na vyjádření vedení firmy o tom informovala agentura Reuters, podle níž se jedná o zásadní krok k možnému ukončení současné pandemie, která si jen v USA vyžádala přes čtvrt milionu obětí.
- Summit zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v pátek jedná o podobě spolupráce po skončení koronavirové krize. Setkání, které se kvůli nákaze koná jen virtuálně, se účastní také prezidenti Číny a Spojených států Si Ťin-pching a Donald Trump. Je to první Trumpovo vystoupení před mezinárodní komunitou od začátku listopadu, kdy neuspěl v prezidentských volbách. Uvedla to agentura Kjódó.
- Podle Todda Gordona, zakladatele webu TradingAnalysis.com, může akcie společnosti Tesla v nejbližší době posílit o dalších 20 %. Přestože je dnes titul poměrně drahý, trh podle něj počítá s rychlým růstem firmy a příležitostí k dalším ziskům.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Společnost Moderna (v pondělí +9,58 %) oznámila, že ve třetí fázi testování její preparát připravovaný jako vakcína na covid-19 vykázal 94,5% úspěšnost v zamezení rozvinutí nemoci covid-19. Jde o druhou takto úspěšnou vakcínu vyvíjenou americkou společností. Firma věří, že se podaří získat povolení regulátora k používání vakcíny v nejbližších týdnech.
- Akcie automobilky Tesla (v pondělním after-marketu +13 %) budou zařazeny do indexu S&P 500, a to s účinností od 21. prosince 2020. Oznámila to společnost S&P Dow Jones Indices.
- Organizace NOYB vedená rakouským aktivistou Maxem Schremsem předložila regulačním úřadům v Německu a ve Španělsku stížnosti, podle kterých americká společnost Apple (v pondělí +0,87 %) porušuje pravidla Evropské unie, protože umožňuje sledování uživatelů telefonů iPhone bez jejich souhlasu.
- Největší americká maloobchodní společnost Walmart (v pondělí +1,24 %) se dohodla na prodeji většinového podílu v japonském řetězci supermarketů Seiyu. Oznámila to v pondělí firma, která již v letošním roce prodala aktivity v Británii a Argentině.
- USA: Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v listopadu klesl na 6,3 bodu z 10,5 bodu v říjnu (odhad: 13,5 bodu).
- Společnost Airbnb zveřejnila prospekt po svůj plánovaný úpis akcií na burze Nasdaq.
- Simon Property (v pondělí +5,70 %) a Taubman Centers (+8,41 %) oznámily revizi podmínek vzájemné fúze. Simon Property nově zaplatí za akcii Taubman Centers 43 USD, původně byly firmy dohodnuty na 52,5 USD.
- BMO Financial zvýšila doporučení na akcie Yamana Gold (v pondělí +0,91 %) na "outperform" z "market perform".
- BofA Securities zvýšila cílovou cenu akcií Moderna (v pondělí +9,58 %) na 105 z 85 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Foot Locker (v pondělí +6,66 %) na 36 z 30 USD, Raymond James na 50 z 35 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Ford (v pondělí +3,04 %) na 9 z 6,70 USD.
- Truist zvýšila cílovou cenu akcií ExxonMobil (v pondělí +5,76 %) na 39 z 36 USD.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Square (v pondělí +1,11 %) na 250 z 215 USD.
- Susquehanna zvýšila cílovou cenu akcií NVIDIA (v pondělí +1,75 %) na 610 z 560 USD.
- Balík pomoci americké ekonomice stižené dopady pandemie covidu-19 je potřeba "rychle" schválit. Zdůraznil to již v pondělí večer příští prezident Spojených států Joe Biden ve svém rodném městě Wilmington ve státě Delaware, odkud se předtím spojil se zástupci odborů a šéfy velkých maloobchodních, technologických a automobilových společností. Biden po virtuální schůzi zopakoval hlavní ekonomické cíle, jež propagoval během kampaně, tedy vytvoření milionů "dobře placených" pracovních míst a minimální mzdu 15 dolarů na hodinu.
- Americký Senát zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa jmenovat do rady americké centrální banky Judy Sheltonovou. Trumpovi republikáni sice mají v Senátu většinu, někteří republikánští senátoři však nebyli přítomni a někteří se postavili proti nominaci. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům nicméně vyjádřil přesvědčení, že Senát nakonec jmenování Sheltonové potvrdí.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v úterý +8,21 %) se stane součástí akciového indexu S&P 500. Po skončení pondělního obchodování to oznámil provozovatel indexu, společnost S&P Dow Jones Indices.
- Čínská společnost Huawei Technologies prodává kvůli americkým sankcím divizi levných telefonů Honor. Doufá, že dceřiná firma, kterou transakcí převede pod správu 30členného konsorcia vedeného jejími prodejci, bude mít díky osamostatnění šanci přežít, protože se na ni sankce Washingtonu již nebudou vztahovat. Huawei v nové firmě nebude vlastnit žádný podíl a nebude se podílet na jejím řízení.
- Společnost Berkshire Hathaway patřící miliardáři Warrenu Buffettovi (v úterý +0,00 %) prodala ve třetím čtvrtletí 36,3 milionu akcií společnosti Apple (+0,76 %) a investovala miliardy dolarů do několika výrobců léků včetně firem Merck (+1,71 %) a Pfizer (-3,53 %). Zvýšila také podíl v některých již vlastněných společnostech, jako jsou Bank of America (-0,11 %), síť maloobchodů Kroger (-1,18 %) nebo automobilka General Motors (-0,36 %), a nakoupila akcie mobilního operátora T-Mobile US (+0,27 %). Firma to v pondělí uvedla v údajích pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
- Internetový prodejce Amazon (+0,15 %) v úterý otevřel ve Spojených státech on-line lékárnu. Až domů bude zasílat i běžné léky na předpis hrazené zdravotním pojištěním, přičemž pro předplatitele služby Prime bude zásilka zdarma. Amazon se tak pustil do nového typu podnikání a podle agentury AP má jeho krok potenciál otřást celým farmaceutickým odvětvím, stejně jako to společnost dříve udělala v oblasti prodeje knih, hraček nebo potravin. Akcie řetězce lékáren Walgreens Boots Alliance odepsaly 9,63 %.
- Maloobchodní tržby v USA v říjnu vzrostly meziročně o 5,7 %. V září činil růst 5,9 % (revidováno z 5,36 %). Meziměsíčně tržby maloobchodních prodejců vzrostly o 0,3 % (odhad: 0,5 %, září: 1,6 %). Po očištění o prodeje aut a pohonných hmot se tržby v říjnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 % (září: 1,2 %, revidováno z 1,5 %, odhad +0,6 %).
- Americký index vývozních cen se v říjnu meziročně snížil o 1,6 % po propadu o 1,8 % v září. Index dovozních cen klesl o 1 % po zářijovém snížení o 1,4 % (revidováno z -1,1 %). V meziměsíčním srovnání index vývozních cen vzrostl o 0,2 % (odhad: +0,3 %, září: +0,6 %) a index dovozních cen klesl o 0,1 % (odhad: +0,2 %, září: +0,2 %).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v říjnu meziročně klesla o 5,3 %, v září činil pokles 7,28 %. Meziměsíčně výroba vzrostla o 1,1 %, analytici po zářijovém poklesu o 0,4 % (revidováno z -0,6 %) čekali růst o 1 %. Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostla o 1 % (září -0,1 %, odhad +1 %).
- UBS zvýšila doporučení na akcie Monster Beverage (v úterý +2,35 %) na "neutral" ze "sell" a cílovou cenu na 85 z 62 USD..
- BMO Financial snížila doporučení na akcie Moderna (v úterý -4,90 %) na "perform" z "outperform".
- BMO Financial snížila cílovou cenu akcií Palo Alto Networks (v úterý +5,46 %) na 297 z 317 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Costco (v úterý +0,56 %) na 390 z 380 USD.
- Mizuho snížila cílovou cenu akcií Eli Lilly (v úterý +0,45 %) na 156 ze 164 USD.
- Benchmark zvýšila cílovou cenu akcií Baidu (v úterý -2,57 %) na 185 ze 165 USD.
- Benchmark zvýšila cílovou cenu akcií JD.com (v úterý +2,01 %) na 100 ze 76 USD, Susquehanna na 90 ze 70 USD.
- Vakcína proti covidu-19 vyvíjená americkou společností Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech má podle první sady konečných výsledků z poslední fáze testů účinnost 95 % a žádné vážné vedlejší účinky. Podle listu The New York Times to ve středu uvedla farmaceutická firma společně s prohlášením, že se chystá v horizontu několika dní požádat americké úřady o mimořádné nasazení vakcíny v USA.
- Americký Federální úřad pro letectví (FAA) povolil obnovit provoz letadel Boeing 737 MAX, který byl loni v březnu zastaven po tragických nehodách. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg a vzápětí to potvrdil sám úřad. Obnovení provozu je však podmíněno úpravami letadel a novým školením pilotů. Očekává se, že návrat letadel do provozu nyní bez průtahů schválí i další úřady, včetně evropských.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA se v říjnu oproti minulému měsíci nezměnil, ale zahájená výstavba vzrostla nad očekávání.
- Spotřebitelské ceny v Kanadě v říjnu meziročně vzrostly o 0,7 %. Po růstu o 0,5 % v září analytici očekávali růst o 0,4 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 %, po zářijovém poklesu o 0,1 se očekával růst o 0,2 %. Ve středu to uvedl kanadský statistický úřad.
- Podle analytika investiční banky Baird Patricka Spencera by americký akciový index Dow Jones Industrial Average mohl v roce 2021 dosáhnout úrovně až 40 000 bodů. Jedním z důvodů je očekávaná nadvýkonnost hodnotových titulů, kterým se v poslední době příliš nedařilo.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 0,768 milionu barelů (odhad: +1,650 milionu barelů, předchozí týden: +4,278 milionu barelů).
- Americký server pro sdílení videopříspěvků YouTube začne postupně vkládat reklamy do všech videí. O dodatečné příjmy se pak s autory příspěvků bude dělit jen za určitých podmínek. YouTube to uvedl v aktualizovaných podmínkách používání služby, které zatím platí jen pro Spojené státy. Součástí změn jen také rozhodnutí serveru vybírat srážkovou daň.
- Někteří příbuzní obětí tragických nehod letounů 737 MAX americké společnosti Boeing kritizují rozhodnutí regulátorů ve Spojených státech, které umožňuje návrat těchto strojů do vzduchu. Pozůstalí se domnívají, že obnovení provozu přichází příliš brzy.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 14. listopadu nově 742 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy jich bylo 711 tisíc (revidováno ze 709 tisíc), a zároveň horší, než čekali analytici (707 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 7. listopadu 6,372 milionu. Po 6,801 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno ze 6,786 milionu) očekával trh pokles na 6,470 milionu.
- Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v listopadu snížil 26,3 bodu z 32,3 bodu v říjnu. Trh však očekával výraznější pokles na 22 bodů.
- Zaměstnanci Facebooku si stěžují, že je provozovatel sociální sítě nutí k návratu do kanceláří. Mají strach, že by se v nich mohli nakazit koronavirem. Více než 200 pracovníků z celého světa, kteří dohlížejí na obsah stejnojmenné sociální sítě, poslalo firmě otevřený dopis, kde ji obvinilo, že kvůli zisku zbytečně riskuje životy. Informuje o tom na svém webu BBC.
- Americký provozovatel finančních a technologických služeb Nasdaq koupí za 2,75 miliardy USD kanadskou firmu zaměřenou na odhalování finančních podvodů Verafin. Vznikne tak globální lídr s technologiemi pro boj s finanční kriminalitou. Pro Nasdaq je to největší akvizice od roku 2008, kdy koupil burzovní firmu OMX, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostly o 4,3 % na celoročně přepočítané tempo 6,85 milionu jednotek a překonal patnáctileté maximum. Po zářijovém růstu o 9,9 % (revize z +9,4 %) a tempu 6,57 milionu jednotek (revidováno z 6,54 milionu) jde o zrychlení a v obou případech byly překonány odhady trhu. Analytici očekávali zpomalení růstu o1,2 % a tempo 6,45 milionu jednotek.
- Index aktivity ve výrobním sektoru na území Spojených států spadajícím pod kansaský Fed klesl v listopadu na hodnotu 20 bodů z říjnových 23 bodů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Tyson Foods ve 4QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,81 USD (loni: 1,21 USD, odhad: 1,19 USD), tržby 11,46 miliardy USD (loni: 10,88 miliardy USD, odhad: 11,01 miliard USD).
- Výsledky Palo Alto Networks v 1QFY2021: Ztráta na akcii 0,97 USD (odhad: -0,49 USD), tržby 946 milionů USD (odhad: 921,7 milionu USD).
- Americký maloobchodní gigant Walmart ve třetím čtvrtletí zvýšil zisk meziročně o 56 % na 5,1 miliardy dolarů. Oznámila to v úterý firma, která v důsledku pandemie nemoci covid-19 zažívá prudký nárůst internetového prodeje a registruje silnější poptávku po elektronice, sportovním zboží i potravinách.
- Výsledky Home Depot v 3QFY2020: Čistý zisk na akcii 3,18 USD (v souladu s odhady), tržby 33,54 miliardy USD (odhad: 31,83 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,02 USD (odhad: -0,43 USD), tržby 3,98 miliardy USD (odhad: 3,88 miliardy USD).
- Výsledky Lowe's ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,98 USD (v souladu s odhady), tržby 22,31 miliardy USD (odhad: 21,17 miliardy USD).
- Výsledky Target ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,79 USD (odhad: 1,60 USD), tržby 22,63 miliardy USD (odhad: 20,77 miliardy USD).
- Výsledky NVIDIA ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,91 USD (odhad: 2,58 USD), tržby 4,73 miliardy USD (odhad: 4,42 miliardy USD).
- Výsledky L Brands ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 3,06 miliardy USD (odhad: 2,68 miliardy USD).
- Výsledky Macy's ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,19 USD (odhad: -0,83 USD), tržby 3,99 miliardy USD (odhad: 3,91 miliardy USD).
- Výsledky Workday ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 1,11 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD).
- Výsledky McAfee ve 3Q: Upravený zisk 129 milionů USD, tržby 728 milionů USD (odhad: 722 milionů USD).
- Výsledky Ross Stores ve 3Q: Čistý zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 3,75 miliardy USD (odhad: 3,42 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
