Michal Šnobr: Německo likviduje svou energetiku. Česko se vzdá příležitosti, když bude lít peníze do nových jaderných bloků

Plán na přechod Německa k ekologicky šetrné energetice byl již v počátcích velice ambiciózní, s postupujícím časem je ovšem stále patrnější, že jde spíše o zbožné přání než skutečnou možnost. Dražší výroba elektřiny ze "špinavých" zdrojů hraje do karet mimo jiné jádru, ne ale nově budovaným blokům, jejichž stavba je mimořádně nákladná, říká aktivistický investor a expert na energetiku Michal Šnobr. Jakou cestou by mělo jít Česko? A jak jsou na tom aktuálně akcie ČEZ? I o tom minoritní akcionář energetické skupiny v pondělí večer tweetoval. Zde jsou jeho hlavní myšlenky.
Německá energetika: Po jaderných elektrárnách i konec uhlí?
Shrnutí: Odklon Německa od jaderných zdrojů byl postavený na předpokladu růstu výroby elektrické energie z větru a slunce. Jak se ale nyní ukazuje, růst produkce z obnovitelných zdrojů nestačí. Co více, budování nových kapacit v segmentu OZE se přestalo dařit. V potaz je přitom potřeba brát také plán odklonu Německa od uhlí. Tamní energetiku nyní de facto zachraňuje propad spotřeby elektřiny.
Povolenky: Drahá špinavá energie vs. levná elektřina ze starších jaderných bloků
Shrnutí: Důležitým faktorem je v EU trh s emisními povolenkami, které prodražují výrobu "špinavé" energie. Pokud je cena povolenek zhruba 30 eur za tunu CO2, je prostředí příznivé pro dříve zbudované jaderné elektrárny nebo vodní elektrárny. V případě nových jaderných elektráren je situace jiná, náklady na jejich stavbu jsou totiž mnohonásobně vyšší. A pokud se na nákladech na stavbu nových jaderných bloků nemají podílet odběratelé energie, zaplatí ji daňoví poplatníci.
ČEZ: Pravděpodobná cena nových bloků JE zpochybňuje smysluplnost těchto projektů
Shrnutí: Energetická skupina ČEZ nemá pro stavbu nového bloku na své náklady oporu v bilanci. Zatímco v roce 2002 stála stavba jednoho bloku v Jaderné elektrárně Temelín 50 miliard Kč, zahraniční projekty ukazují, že dnes vyjde jeden blok o výkonu do 1 200 MWe na 250 až 350 miliard Kč. Minimálně dočasným řešením by mohla být výroba energie z plynu, stavba paroplynových elektráren je výrazně levnější a rychlejší, navíc je paroplynová výroba elektřiny bez technologických rizik.
ČEZ: Akcie jsou nyní pod neopodstatněným tlakem, vyšší dividenda je pravděpodobná
Shrnutí: Akcie ČEZ ztratily v roce 2020 růstové momentum. Vývoj ceny akcií ČEZ nyní odráží vývoj ceny elektřiny na burze, pro firmu jsou ovšem klíčové ceny předprodané elektřiny. Důležité jsou v případě skupiny ČEZ i dividendy. Finanční ředitel společnosti Martin Novák nedávno uvedl, že by řádná dividenda mohla být vyšší díky příjmům z prodeje zahraničních aktiv. Jeden z realistických modelů ukazuje pro příští rok na dividendu 60 Kč na akcii.