Burzovní kalendář (14. 12. - 18. 12. 2020)

Série makroekonomických dat a zasedání centrálních bank budou dominovat tržnímu dění v polovině prosince. Od amerických volitelů se v pondělí očekává zvolení Joea Bidena prezidentem USA, zásadní stížnost Texasu a dalších států totiž smetl ze stolu americký Nejvyšší soud.
Ohlédnutí
Uplynulý týden byl zejména v Evropě ve znamení zasedání Evropské centrální banky. To podle očekávání přineslo další uvolnění měnové politiky, konkrétně zvýšení programu nákupu aktiv PEPP o 500 miliard eur a jeho prodloužení o 9 měsíců do března 2022. Standardní program APP (20 miliard eur měsíčně) pokračuje a bude v platnosti tak dlouho, jak bude potřeba, bylo tedy zrušeno dosavadní časové omezení.
Evropa se zároveň začíná smiřovat s tím, že čtyři roky vyjednávání nebudou stačit a Británie opustí EU bez dohody i po přechodném období. Termín pro vyjednávání se v týdnu opět prodloužil, a to právě do konce týdne, v neděli pak byl opět posunut. Přechodné období, které začalo v lednu, vyprší posledním dnem roku. S tvrdým brexitem trhy ale evidentně víceméně počítají a očekávaný výsledek by výraznější dopad na akciové indexy mít neměl.
Vedle zasedání ECB a brexitu trh sledoval nadále zablokovaná vyjednávání o pomoci ekonomice v USA, tamní snahy odvrátit uzavření federálních úřadů a agentur (shutdown) a pokračující pandemii covidu-19 (počty úmrtí, hospitalizovaných i nových případů v USA dosáhly nových rekordů, situace se zhoršuje i ve většině dalších zemí). Vakcína od společností Pfizer a BioNTech získala povolení pro mimořádné využití od amerického regulátora.
Na americký akciový trh vstoupily společnosti DoorDash a Airbnb. Cenné papíry služby donášky jídla DoorDash byly v rámci primárního úpisu oceněny na 102 USD za kus, což firmu ohodnotilo na více než 32 miliard USD. Akcie firmy navíc při středečním debutu na NYSE zpevnily o více než 85 %. Airbnb byla v rámci IPO oceněna na více než 47 miliard USD a její cenné papíry při čtvrteční tržní premiéře přidaly přes 110 %. Ocenění firmy tak stouplo zhruba na 100 miliard USD.
Facebook má v USA monopolní postavení v oblasti sociálních sítí. Tvrdí to americké úřady a státy (46 z 50), které na největší sociální síť podaly žalobu. Chtějí především to, aby Facebook prodal aplikace Instagram a WhatsApp. I díky nim Facebook údajně "používá monopolní sílu k rozdrcení menších rivalů a potlačení konkurence". Akcie Facebooku na žalobu reagovaly poměrně vlažně, v týdenním horizontu ztrácely jen mírně.
Výrobce elektromobilů Tesla chce získat dalších pět miliard dolarů prodejem nových kmenových akcií. Společnost tak využívá prudkého růstu cen svých cenných papírů. Ohlášený prodej akcií Tesly je v letošním roce již třetí. V únoru firma ohlásila prodej cenných papírů v hodnotě dvou miliard dolarů, v září pak získala dalších pět miliard dolarů. "O tom, zda akcie Tesly již přece jen nejsou lehce nadhodnocené, asi letos zapřemýšlel každý. Sázet na to se ovšem nevyplácí. Spekulanti na pokles ztratili na svých pozicích v akciích firmy jen během roku 2020 přes 35 miliard dolarů, tedy více, než kolik letos ztratil celý americký letecký průmysl," poznamenal Martin Luňáček z robo-advisory investiční platformy Portu.
V týdenním horizontu americké (po výstupu na nové rekordy) i západoevropské akcie oslabily, když investoři po předchozích růstech ve svých obchodech dávali větší váhu zhoršování epidemické situace.
Klesl také index pražské burzy PX, a to o 0,4 %. Nejvíce posilující akcií byl Avast (+2,1 %). Společnost oznámila testování zjednodušení produktové nabídky pod názvem Avast One, ale jinak se významnější informace neobjevila. Současně však titul jen mírně korigoval ztráty, které v posledních týdnech přináší rotace mezi sektory. Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits (-7,5 %), když titul technicky korigoval předchozí růsty po silných výsledcích za fiskální rok 2020 a oznámení mimořádné dividendy.
Podle průzkumu České bankovní asociace u 89 % úvěrů, kterým končilo 31. října moratorium, začali klienti po skončení tohoto moratoria své úvěry řádně splácet. U zbývajících 11 % úvěrů se v téměř polovině případů banky dohodly s klienty na restrukturalizaci úvěrů a s dalšími ještě o řešení situace jednají. "Naplňují se předchozí komentáře bank o relativně dobré platební morálce klientů. Rizikem zůstává možné další zpřísňování restriktivních opatření před svátky, které by mohlo způsobit problémy se splácením dalším subjektům. Erste Group Bank zakončila týden slabší o 2,9 %, KB naopak přidala 0,5 % a MONETA ztratila 1,9 %," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.
Podle doporučení uhelné komise by mělo skončit využívání uhlí pro výrobu energie v roce 2038. Doporučení nyní bude posuzovat vláda. Jedná se o střední variantu z diskutovaných možností (2033, 2038 a 2043), nicméně termín by měl být průběžně revidován v závislosti na externích faktorech. ČEZ počítá s úplným odklonem od uhlí do roku 2050, nicméně v roce 2035 by podle plánů společnosti měla být instalovaná kapacita uhelných zdrojů 2,7 GW (oproti 5,8 GW očekávaným ke konci letošního roku). Akcie ČEZ za týden přidaly 1,3 %.
Výhled
Evropskou centrální banku vystřídá v hledáčku investorů ta americká. Fed by nicméně neměl zveřejnit výraznější novinky, čeká se jen potvrzení holubičí rétoriky na pozadí stále sílící pandemie. Právě data o covidu-19 a novinky k vakcínám budou nadále spoluurčovat náladu na trzích.
Ke konci týdne proběhne technické převážení indexů CECE a FTSE, které zpravidla znamená zvýšenou volatilitu a objemy obchodů.
V polovině prosince oznamuje výsledky hospodaření jen několik významných firem, které mají svá fiskální čtvrtletí posunutá vůči těm kalendářním. Ve Spojených státech to budou zejména Nike, FedEx, Accenture nebo stavební firma Lennar, v Kanadě se přidá firma BlackBerry a v Evropě mimo jiné oděvní gigant Inditex nebo velkoobchodní síť Metro.
"Druhý prosincový týden byl pro americké akcie ztrátový, index S&P 500 odepsal 0,96 %. Trh čeká, zda se politici dohodnou na další podpoře ekonomiky. Na začátku týdne akcie vystoupaly na nové rekordy, pak ale přišel pokles. Denní graf se ovšem nezměnil, nejbližší support je na 3 600, další (zesílený klouzavým průměrem) na 3 500. Vyznění grafu by změnilo až prolomení hladiny 3 500, které by otevřelo prostor pro další poklesy a k testování hladiny 3 400. Od současného kurzu je hladina 3 500 vzdálená jen 4,5 %. Rezistence je pak na kulatém čísle 3 700. Index sice v úterý uzavřel mírně nad touto hladinou, od středy ale klesal. Objemy obchodů jsou nicméně nízké, a nenaznačují tedy žádnou výraznou výprodejní vlnu," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
"Uplynulý týden byl pro index S&P 500 mírně ztrátový, ale proběhl bez výraznějších pohybů. Za rok 2020 drží benchmark zisk bezmála 15 %, kdo by to byl v březnu řekl. V pondělí bude Joe Biden podle všeho zvolen prezidentem USA, a povolební rally tak nemá důvod končit nějakým překvapivým krveprolitím," doplnil Košťál.
Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí údaje z čínského nemovitostního trhu a hlavně průmyslová výroba Japonska, Turecka, Indie a eurozóny.
V úterý oznámí Čína maloobchodní tržby, průmyslovou produkci, nezaměstnanost a investice, sledovaný ale bude také zápis z posledního jednání australské centrální banky. V Evropě zaujme francouzská a italská inflace, ruská průmyslová produkce a také britská nezaměstnanost. Indie oznámí obchodní bilanci a v Americe budou sledované průmyslová výroba, index aktivity v oblasti New Yorku, ceny v zahraničním obchodě a zásoby ropy.
V polovině týdne budou vycházet předběžné indexy nákupních manažerů. Vedle toho dojde na japonskou a evropskou obchodní bilanci, britskou inflaci a celoevropský vývoj mezd a ve stavebnictví. Z Ameriky dorazí na trhy zejména maloobchodní tržby, index cen domů, velkoobchodní zásoby a zásoby ropy a také pravidelné statistiky z hypotéčního trhu. Nejsledovanější ale budou závěry ze zasedání měnového výboru americké centrální banky.
Ve čtvrtek zaujmou statistiky z australského trhu práce a také registrace aut v Evropě. O sazbách rozhodne centrální banka v Británii a eurozóna oznámí, jak se v listopadu vyvíjely spotřebitelské ceny. Ve Spojených státech budou důležitá týdenní data z trhu práce, zahájená výstavba a vydaná stavební povolení, jen dílčí váhu budou mít indexy aktivity kansaského a filadelfského Fedu.
V pátek rozhodnou o nastavení měnové politiky japonská a ruská centrální banka, v zemi vycházejícího slunce také bude zveřejněna míra inflace a v Rusku postupně statistiky HDP, z maloobchodu a trhu práce. V Evropě bude nejsledovanější německý index podnikatelské nálady Ifo a dále britské maloobchodní tržby, německé výrobní ceny a španělská obchodní bilance. Ve Spojených státech uzavřou týden údaje o běžném účtu a předstihové indikátory.
V České republice mnoho dat nevyjde. V pondělí to bude běžný účet a ve středu index výrobních cen. Analytici se tak budou plně soustředit až na čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky, od které se ale nečeká změna měnové politiky. "Předpokládáme, že centrální bankéři zopakují vyjádření o nejistotě ohledně vývoje ekonomiky ve spojitosti s pandemií," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.
Poslanci budou schvalovat státní rozpočet na příští rok. Vláda jej navrhla se schodkem 320 miliard korun. Podporu pro rozpočet ve sněmovně dosud vyjednanou nemá. Komunisté, kteří menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerují, trvají na desetimiliardovém škrtu v kapitole obrany, jinak rozpočet jako celek nepodpoří. Kabinet přesun peněz z ministerstva obrany do rozpočtové rezervy odmítá. Hrozí proto, že by Česko mohlo začátkem roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu.
Ekonomický kalendář
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Česká národní banka na svém čtvrtečním zasedání zřejmě ponechá úrokové sazby beze změny. Ekonomika se sice ve třetím čtvrtletí vyvíjela lépe, než centrální banka čekala, nejistota ohledně dalšího vývoje pandemie však zůstává vysoká. Expanzivnější charakter fiskální politiky vyplývající ze schváleného snížení daní by podle ČNB byl jen důvodem pro to, aby banka dále neuvolňovala měnovou politiku, nikoli důvodem pro její dřívější zpřísnění. K tomu by naopak nabádala tuzemská inflace, která se stále drží poblíž horní hranice tolerančního pásma. Vyšší úrokové sazby by však zároveň mohly ohrozit finanční stabilitu, na kterou negativně působí každá další epidemická vlna. ČNB bude tudíž čekat na uklidnění situace, kterého se však nejspíše jen tak nedočká. Podle nás úrokové sazby setrvají na současné nízké úrovni až do konce příštího roku. Dosud relativně příznivý vývoj ekonomiky v průběhu druhé vlny a možnost rychlého proočkování populace jsou rizikem působícím ve směru postupného zpřísňování měnové politiky v druhé půlce roku 2021.
- Expanze evropského výrobního sektoru pravděpodobně pokračovala i v říjnu. Průmyslová produkce za eurozónu jako celek podle našeho odhadu vzrostla meziměsíčně o 2,1 %, což by ve výsledku vedlo k významnému zmírnění meziročního poklesu ze zářijových -6,8 % na -2,3 %. Příznivý říjnový vývoj a odolnost průmyslu v průběhu druhé vlny naznačily výsledky za Německo a za Českou republiku.
- Indexy nákupních manažerů (PMI) navíc indikují, že zbylé dva měsíce roku by také nemusely být vůbec špatné. Listopadový PMI z německého zpracovatelského průmyslu se udržel poblíž dvouletých maxim a pro prosinec očekáváme jen mírné snížení na 55,5 bodu.
- Důležité budou také listopadové počty nových registrací osobních automobilů v EU, které budou zveřejněny ve čtvrtek, či v pátek index podnikatelské nálady v Německu Ifo.
- V odvětví služeb je situace nadále vážná a opětovné uzavření velké části německých provozoven podle našeho odhadu vedlo v prosinci k dalšímu poklesu PMI na 43,0 bodu. Německá ekonomika patří z celé eurozóny k těm nejvíce odolným, a není tedy překvapením, že odhad celoevropských PMI je nižší. Za celý evropský zpracovatelský průmysl očekáváme pro prosinec hodnotu 52,7 bodu, pro oblast služeb pak 41,1 bodu.
- Mimo služeb se od středy v Německu uzavře také většina maloobchodu a zavřené budou i školy. Tamní vláda se tak rozhodla reagovat na rychle se zvyšující počet nových případů nákazy nemocí covid-19, který se pohybuje nad 20 tisíci denně. Zpřísněná opatření mají být v platnosti do 10. ledna.
- Americká průmyslová produkce v listopadu podle našeho odhadu meziměsíčně stagnovala. Jedním z důvodů je fakt, že po předchozích nárůstech se růstový potenciál tamního průmyslu částečně vyčerpal, vliv však mělo také opětovné zvýšení počtu nových případů nakažení koronavirem. Ten je aktuálně v USA nejvyšší za celou dobu pandemie, a někteří producenti tak byli nuceni přerušit výrobu.
- Zpřísněná protiepidemická opatření se v USA zřejmě projevila také v listopadových maloobchodních tržbách, v případě kterých odhadujeme meziměsíční pokles o 0,4 %.
- Zasedá Fed. Změnu úrokových sazeb či probíhajícího programu nákupu aktiv od něj neočekáváme. Rekordní počet nových případů nákazy bude zřejmě stále udávat holubičí tón komunikace měnové politiky. Využití vakcíny je však již na obzoru, a Fed by tak mohl nastínit obrysy toho, co by její rychlé rozšíření v příštím roce znamenalo pro měnovou politiku.