Proč se v recesi mají bát o místo ti nejlepší?

Jako by to bylo postavené na hlavu! Podle nové studie Andrease Muellera z Kolumbijské univerzity často bývají mezi prvními propuštěnými zaměstnanci v důsledku recese ti nejproduktivnější. Odporuje to všeobecně zažité představě, že o práci přicházejí nejdříve lidé s nízkou kvalifikací nebo méně schopní zaměstnanci.
Mueller zjistil, že v recesích přicházejí častěji o práci lidé s vyššími mzdami a kvalifikací. Nové zaměstnání následně hledají stejně těžko jako ti méně kvalifikovaní.
Jste drazí, je recese!
Lidé s vyšším IQ, lepšími schopnostmi a vyšším nekognitivním (osobnostním a emočním) skóre tvoří mnohem vyšší podíl nezaměstnaných, než bychom očekávali. První na řadu jdou podle Muellera lidé, kteří mají vyšší mzdy ve srovnání s těmi, kteří mají stejnou praxi a vzdělání. Lepší mzdové ohodnocení jim náleží za to, že jsou produktivnější.
Možné vysvětlení tohoto jevu je, že schopní zaměstnanci dostávají vyšší plat, než si firmy v recesi mohou dovolit. Podle Muellera za tím stojí hlavně úvěrové krize, které většinou doprovázejí recese. Firmy jsou si sice vědomy toho, že jsou jejich nejlepší zaměstnanci klíčem k oživení, chtěly by si je udržet, nicméně nižší tržby a těžko dostupné úvěry jim většinou nedávají jinou volbu než "nejdražší" zaměstnance propustit.
Pro zaměstnavatele, kteří si mohou dovolit najímat zaměstnance i v recesi, to znamená jediné, recese je jedním z nejvhodnějších období, kdy na trhu práce hledat nedoceněné kvalitní kandidáty na uvolněná pracovní místa.
Zdroj: Business Insider
Aktuality

