Rada ženám: Jak si říct o zvýšení platu?

Poslední měsíc roku je přesně tou dobou, kdy si lidé vyjednávají lepší plat pro nadcházející rok. Ženy jsou v těchto věcech často méně úspěšné než muži. Právě jim se tedy může hodit několik rad, jak si říct o zvýšení platu.
V průměru vydělávají ženy méně než muži. Nedávná studie Chartered Managment Institute ukázala, že si ženy v Británii mohou za celý svůj život vydělat až o půl milionu liber méně než muži. Často kritizovaný rozdíl mezi mužským a ženským platem se přitom v čase nesnižuje.
(Ne)sebevědomí žen
Podle někoho jsou ženy prostě příliš jemnocitné na to, aby si řekly o více peněz. Někteří odborníci dokonce naznačují, že potíž zaměstnankyní je v tom, že jim chybí sebevědomí nutné k podobné žádosti. Chris Parke, výkonný ředitel společnosti Talking Talent, se domnívá, že ženy musejí čelit mnohem hlubším problémům než muži, a proto by měly nechat koučovat, případně se učit efektivním komunikačním dovednostem a zvyšovat si sebevědomí.
Další nedávná studie ukázala, že čerstvé absolventky začínají v prvním zaměstnání na mírně nižších platech než absolventi stejných oborů se stejnými znalostmi i zkušenostmi. Důvodem ale překvapivě není to, že by zaměstnavatelé mužům automaticky nabídli více peněz než ženám. Muži si jsou akorát hned na začátku schopni domluvit lepší plat.
Vyjednávání je ale dovednost jako každá jiná, naučit se vyjednávat tedy může každý. Pokud jde o vyjednávání lepších platových podmínek, je potřeba mít na paměti tři klíčové body.
Je dobré žádat o zvýšení platu ve chvíli, kdy se vám něco povede. Když budete samy přesvědčené, že si zvýšení platu zasloužíte, pravděpodobně dosáhnete svého. Sepište hlavní body své práce, na kterou jste byla najata, a pak dejte dohromady to, co děláte navíc.
Zvýrazněte rozdíl, tedy to, co děláte navíc, a nezapomeňte na to náležitě upozornit. Nečekejte ale, že dostanete přidáno za nějakých deset minut práce, kterou nad rámec své pracovní doby každý den vykonáváte. Nejlepší je ukázat, kolik povinností a zodpovědnosti máte a jak přispíváte k rozvoji podnikání firmy. Tím dokážete, že si více peněz zasloužíte.
Nepřeceňujte se
Zvýšení platu určitě nedosáhnete tím, že se budete samy přeceňovat, zveličovat své úspěchy, nebo dokonce porovnávat svůj plat s platy ostatních kolegů. To jsou totiž většinou informace, které by měly být důvěrné.
Ještě horší by bylo, kdybyste svému zaměstnavateli vyhrožovaly (třeba výpovědí), nebo kvůli dosažení svých cílů shazovaly práci ostatních kolegů.
Místo toho se zaměřte na rozumné argumenty. Fungovat může třeba skromnost, která z vás udělá v očích šéfa schopnou osobu, která nehýří nadměrným sebevědomím. Je také dobré dát najevo svou identifikaci s firmou a touhu být dlouhodobě její součástí. Neuškodí zmínit se o zálibě ve své práci a vypíchnout vřelý vztah k ostatním lidem z podniku. Definujte jasné cíle, které ve své práci vidíte.
Win-Win situace
Úspěšné vyjednávání vždy závisí na tom, jestli se obě strany doberou k takzvané "win-win" situaci. V takovém případě vítězí obě strany, žádná nemá pocit, že jednáním něco ztratila.
Pokud váš zaměstnavatel bude mít pocit, že jste ho donutily zaplatit za vás více, než jaká je vaše reálná cena, budete to vy, kdo na to nakonec doplatí. Zároveň ale nesmíte cítit až příliš velkou převahu. Pokud se vám zvýšení platu vyjednat nepodaří, musíte mít pro svého šéfa připravenou nějakou upřímnou zpětnou vazbu. Nikdy nestrkejte hlavu do písku před argumenty, kterými by vás váš šéf přesvědčoval o tom, že zvýšení vašeho platu není možné.
Zdroj: Telegraph