Falešné sliby moderní měnové teorie

Americká vláda je podobně jako další kabinety napříč světem odhodlaná se z koronavirové krize proinvestovat. A to bez ohledu na to, kolik to bude stát. Podle jedněch jsou masivní vládní výdaje financované novým dluhem odjištěnou bombou, podle jiných je naopak (narůstající) zadlužení země faktorem, na kterém definitivně přestalo záležet.
Za vlády Baracka Obamy navýšily Spojené státy své zadlužení o 8,6 bilionu dolarů, administrativa Donalda Trumpa k dluhu země přidala zhruba 6,7 bilionu dolarů. Na konci letošního března dosahoval celkový vládní dluh Spojených států více než 28 bilionů dolarů, zatímco v roce 2000 byl jen kolem pěti a půl bilionu dolarů a v roce 1980 jen zhruba 900 miliard dolarů. Nebezpečně roste také poměr dluhu k HDP, ten loni vystřelil na 129 %, a překonal tak historický rekord 118 % z doby po konci druhé světové války.
Na první pohled děsivá čísla, podle stoupenců moderní monetární teorie (MMT) ovšem bezvýznamné údaje. MMT totiž razí myšlenku, že na deficitu rozpočtu vlády nezáleží, protože Bílý dům nečelí běžným rozpočtovým omezením jako ostatní ekonomické subjekty. Jinak řečeno, vláda si může peníze podle potřeby "dotisknout". Server Investopedia popisuje úvahu MMT ještě jednodušeji: "Hlavní myšlenkou je, že země s fiat měnami mohou a měly by tisknout tolik peněz, kolik potřebují, protože nemohou zkrachovat."
Oponenti těchto myšlenek naopak zastávají názor, že vládní výdaje prohlubující rozpočtové deficity jsou brzdou budoucího růstu a klacky hozenými pod nohy dalších generací. "Již samotná myšlenka, že stát nemůže zkrachovat, je mylná. Státy mohou zkrachovat a krachují. Stačí, aby se chovaly v rozporu se zdravým selským rozumem," říká Chris Talgo z think tanku The Heartland Institute.
Ekonom Jonathan Hartley také upozorňuje, že stoupenci MMT ignorují fakt, že v historii monetizace dluhu vedla takřka vždy k hyperinflaci. Varovnými příklady z minulosti jsou podle něj Rakousko, Maďarsko, Polsko nebo Výmarská republika. V nedávné době dopadly podobně Brazílie, Venezuela či Zimbabwe.
"Moderní monetární teorie rozhodně není moderní v tom, že by zkoušela něco nového. Kopíruje myšlenku, která v historii vždy vedla k ekonomické katastrofě. Její stoupenci jsou přesvědčení, že dávají vzniknout převratné úvaze, opak je ale pravdou," varuje Talgo.
Zdroj: The Hill