Zastaví Bidenova administrativa 50leté "utrpení" americké střední třídy?

Představa, že kdokoli může díky tvrdé práci a odvaze dosáhnout společenského vzestupu a bohatství, je se Spojenými státy spjatá už od 19. století, kdy do Severní Ameriky ve velkém mířili Evropané hledající nový, lepší domov. Posledních zhruba padesát let však této myšlence příliš nepřálo. Americký sen se rozplýval, když bohatí bohatli a všichni ostatní jim na záda hleděli se stále větším odstupem. Nyní ale nejen na předměstích vane nový svěží vítr.
Po konci druhé světové války nacházeli lidé ze střední třídy uplatnění nejen ve výrobě, ale i ve státním sektoru. Na to, aby lidé pracovali "pro stát", nepotřebovali mimo jiné vysokoškolský diplom. Stejně tak domácnosti ve Spojených státech nepotřebovaly dva pracující na to, aby vyšly s penězi. Muž chodil do práce a jeho příjmy stačily na to, aby si rodina mohla spokojeně žít ve vlastním domě na předměstí. Příjmy domácností od jednoho pracujícího dokonce stačily i na placení školného dětí.
Přelom 60. a 70. let ale přinesl změnu. Zvyšující se inflace a rozklad odborů spolu s trendem posilování pozice zaměstnavatelů na úkor pozice zaměstnanců vystavily poválečné idyle stopku. Federální vláda navíc rezignovala na úpravy minimální mzdy s ohledem na vývoj ziskovosti a produktivity firem či inflace. Zaměstnanci některých podniků byli nakonec tak špatně placení, že byli odkázaní na pomoc státu, mimo jiné v podobě potravinových poukázek. To se poměrně nedávno ve velkém týkalo například zaměstnanců Walmartu a McDonald's.
Teprve dlouhotrvající růst americké ekonomiky v posledních letech vytvořil situaci, kdy firmy bojovaly s kritickým nedostatkem pracovní síly. Nástrojem soupeření o zaměstnance se tak po dlouhé době staly i mzdy. Tento trend nyní částečně ohrožuje pandemie covidu-19, nálada ve společnosti se ale mezitím vychýlila silně ve směru podpory střední třídy, takže podniky se drží prozaměstnanecké rétoriky.
"Zatím je příliš brzy na to, abychom mohli říct, že se vracíme do časů, kdy se střední třída nemusela bát o svou životní úroveň, je ale evidentní, že sledujeme další obrat. Administrativa Joea Bidena hovoří o vyšším zdanění bohatých, hodlá masivně investovat do infrastruktury, příjmovou nerovnost vnímá jako jedno z hlavních témat současné doby a chce podporovat dostupnost zdravotní péče," říká Barry Ritholtz ze společnosti Ritholtz Wealth Management.
"Teprve čas ukáže, zda současné změny byly jen krátkodobým vychýlením, nebo jde o nový trend, který ze Spojených států opět vytvoří místo, kde je na prvním místě střední třída a zkvalitňování její životní úrovně," dodává Ritholtz.
Zdroj: ritholtz.com
Aktuality
