Rekordní zpoždění dodávek a sílící inflační tlaky: Jak v červnu (ne)zareaguje ČNB?

Více než dvě třetiny účastníků naší konference z řad velkých korporací přiznaly, že mají problémy s nedostatkem vstupů nebo surovin. Ač se tento podíl může zdát až příliš vysoký, potvrzují ho i reprezentativnější průzkumy včetně květnového indexu nákupních manažerů (PMI). Výsledkem jsou tlak na růst cen a s tím související očekávání relativně brzkého zpřísňování měnové politiky.
V Německu je již několik měsíců patrný jasný trend – v průmyslu podle PMI extrémně rychle rostou objednávky, zatímco výroba v tempu růstu kvůli nedostatku vstupů a surovin zaostává. Bezmála 79 % německých průmyslových podniků hlásí zpoždění v subdodávkách klíčových komponent, což je historický rekord. Chybí zejména elektronické součástky (polovodiče), plasty, olovo a dřevo. Řada podniků ovšem hlásí širší paletu výpadků, které pravděpodobně souvisejí se zpožděními v mezinárodní přepravě.
V Česku je situace velice podobná. Stejně jako v Německu dochází k rekordnímu zdražování vstupů, které navíc v mnoha případech vůbec nejsou k dispozici. Nejvíce se podle PMI české průmyslové podniky potýkají se zdražováním kovů, obalových materiálů a dopravy. Ceny se řada podniků snaží přenést na zákazníky, ale ceny produkce rostou o poznání pomaleji než ceny vstupů, což se začíná odrážet negativně na ziskových maržích.
Řada firem se snaží na situaci reagovat zrychlenými nákupy surovin a vytvářením "bezpečnostních" zásob. To je ale v současné situaci velice složité, spíše to jen přispívá ke všeobecnému nedostatku klíčových vstupů ve výrobě. U těch také podniky často raději platí okamžitě, případně zkracují splatnosti (preferují surovinu na skladě před penězi na účtu).
Valná část centrálních bankéřů v Evropě považuje zatím aktuální silné inflační tlaky za dočasné dědictví pandemie. Zrovna jistě a přesvědčivě však při svých hodnoceních představitelé měnověpolitických autorit neznějí. Všechny zmíněné zjevně proinflační trendy sleduje i Česká národní banka a na červnovém zasedání bude pravděpodobně již vážněji debatovat možnost růstu úrokových sazeb. My ale ohledně prvního zpřísnění měnové politiky zatím sázíme spíše na srpen.