Fed jako předskokan ČNB a maďarské centrální banky: Jak měnové autority (ne)zareagují na prudký nárůst inflace a co to znamená pro českou korunu?
V červnu se ukáže, jak vážně berou centrální banky poslední překvapivý nárůst inflace. Evropská centrální banka dala jasně najevo, že vnímá inflační tlaky spojené s koncem pandemie jako dočasné a nehodlá na ně reagovat. V podobném duchu se nesla i slova šéfa polské NBP, první středoevropské centrální banky, která již v červnu měla zasedání. Útlum nákupů vládních dluhopisů vysvětlil guvernér sezónností v nákupech a zatím odmítá hovořit o obratu v měnové politice.
Tento týden je na programu nejtěžší váha, americký Fed. Na jedné straně také počítáme s tím, že jeho šéf Jerome Powell zdůrazní přechodnost inflačních tlaků s odkazem na velkou zásobu nevyužitých pracovních kapacit. Na druhé straně mají USA přece jen pracovní trh v lepší kondici než eurozóna, o poznání silnější jádrové inflační tlaky a také daleko výraznější (a bezprecedentní) rozpočtovou podporu hospodářství. Ačkoli tedy rétorika Fedu zůstane holubičí, bude hodně zajímavé sledovat dvě věci:
- Jak se změní prognóza inflace?
- Jak se změní odhad sazeb od jednotlivých centrálních bankéřů (takzvaný dot plot, kde každá tečka v grafu reprezentuje názor konkrétního člena Fedu na úroveň sazeb v daném období)? Po březnovém zasedání FOMC tento výhled naznačoval stabilitu sazeb do konce roku 2023. Uvidíme, zda poslední nárůst inflace přece jen některé bankéře nezviklá.
O týden později přijdou na řadu zasedání ČNB a maďarské NBH. Obě banky berou inflaci o poznání vážněji než ECB. To je dáno na jedné straně vyššími inflačními tlaky ve srovnání s eurozónou, na straně druhé pak napjatější situací na trhu práce, která zvyšuje riziko průsaku "dočasně" vyšší inflace do inflačních očekávání a mzdových vyjednávání.
I proto očekáváme první růst úrokových sazeb v Maďarsku již v červnu. ČNB pravděpodobně bude také zpřísnění měnové politiky zvažovat, a ačkoli se k němu podle našeho názoru odhodlá zřejmě až v srpnu, její postup výše pak bude v rámci regionu nejrychlejší. I proto jsme aktuálně zlepšili náš výhled vývoje hodnoty české koruny, do konce roku podle nás může prorazit pod 25 EUR/CZK.