US MARKETOtevírá za: 15 h 3 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

5 možných spouštěčů příští finanční krize

Finanční krize. Slovní spojení, při jehož vyslovení naskakuje nejen investorům husí kůže. Od té z let 2007 a 2008 uplynula už téměř dekáda a půl. Co by mohlo být spouštěčem té příští?

1. To, co nikdo nečeká

Věřím, že během našich životů další krizi nezažijeme, prohlásila v polovině roku 2017 tehdejší šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. Guvernérka Fedu tehdy argumentovala sílou finančního systému nebo přísným dohledem regulátorů. Zapomněla však, že největší hrozbou bývá to, o čem nemá dopředu nikdo ani tušení, třeba takový koronavirus.

2. Hackerský útok na ekonomiku

Svět bez informačních technologií by byl docela jiný, než jak jej známe. Počítače, mobilní telefony, internet, automatizace výroby, to jsou pilíře dnešní doby. Není tak zřejmě velkou nadsázkou, když někdo tvrdí, že koordinovaný sofistikovaný útok na informační technologie by na svět a hlavně ekonomiku dopadl stejně tvrdě jako třeba 11. září 2001.

3. Chybné kroky centrálních bank

Velké centrální banky dlouhodobě stimulují ekonomiku mimořádně nízkými úrokovými sazbami nebo skupováním aktiv. Tvrdí, že bez těchto jejich opatření by se hospodářství neobešlo. Najdou se ale i hlasy - a není jich málo -, které tvrdí, že Fed, ECB, Bank of England a spol. vytvořily na trzích obří bubliny a ekonomiku stimulují dopingem, na kterém se hospodářství stalo de facto závislým. Ti, kdo zastávají tento názor, tak mají jasno, co se stane, až se doping vyčerpá.

4. Kolaps realitního trhu

Na začátku americké hypotéční krize z roku 2007 byly hlad lidí po vlastním bydlení, spekulativní nákupy nemovitostí a chamtivost bank, které dospěly do fáze, kdy půjčovaly prakticky komukoli na cokoli. Když se svět dostal z nejhoršího, finanční domy tvrdily, že nedovolí, aby se situace opakovala. Máme rok 2021 a nezdá se, že by to tentokrát bylo jiné.

5. Vojenský střet velmocí

Války jsou tragédií nejen pro lidské osudy, ale i pro ekonomiky. Zřejmě největší hrozbou je riziko střetu Spojených států a Číny, stále je tu také Rusko. Jak upozorňuje americký politolog Graham Allison, hrozba takového vojenského konfliktu je výrazně vyšší, než jsme si ochotni připustit.

Zdroj: Law & Liberty

Ekonomické a politické hrozbyEkonomikaFinanční krizeKrizeRizikaSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa