5 grafů, které mezi investory vyvolávají nadšení i obavy
Situace na trzích a v ekonomice není zrovna přehledná. Hospodářství na jednu stranu pokračuje v ožívání z krize vyvolané koronavirovou pandemií a americké akcie zůstávají poblíž historických maxim, na druhou stranu prudké zvyšování cen vyvolává obavy ohledně budoucího hospodářského růstu a politiky centrálních bank, a tím i vývoje na akciových trzích. To nejdůležitější shrnují následující grafy.
Americký akciový index S&P 500 na začátku září vystoupal na rekord nad 4 500 body. Analytici se shodují, že ceny akcií tlačí výše letošní skvělé hospodářské výsledky firem, jedním dechem ale dodávají, že teď půjde hlavně o výhledy společností na příští rok. I proto by tak podle nich investoři měli zvážit, zda nepřišel čas na výběr alespoň části zisků. Ostatně za zhruba měsíc a půl se S&P 500 svezl o zhruba 200 bodů níže.
Výnosy dluhopisů s hodnocením ve spekulativním pásmu, takzvaných junk bondů, již nemají kam klesat. Zatímco na začátku roku 2020 pandemie covidu-19 výnosy vystřelila nahoru, nyní jsou opět extrémně nízké. Podle expertů to ilustruje, jak velké objemy peněz na trhu jsou, a zároveň to vysílá varovný signál, že investoři ztrácejí i poslední zbytky pudu sebezáchovy.
Americká centrální banka dlouho prahla po vyšší inflaci. Jejím růstem k 2% cíli mimo jiné podmiňovala začátek zvyšování úrokových sazeb. Teď meziroční růst cen 2% cíl Fedu výrazně překračuje, centrální banka se ale zatím ke zvyšování sazeb nechystá. Rychlý růst cen opakovaně označuje za přechodný a ekonomické prostředí nadále popisuje jako křehké.
Nástup koronavirové pandemie ekonomiku tvrdě srazil. Americké hospodářství se však již z hlediska své velikosti vrátilo na předpandemické úrovně. Ožití ekonomiky tak bylo stejně razantní, jak byl při nástupu krize její propad. Kritický nedostatek některých surovin a součástek ve výrobě spolu s prudkým růstem spotřebitelských cen ale mohou nastavení křivky ještě změnit.
Nárůst veřejného dluhu má být špatným signálem pro akcie. Ve Spojených státech ale nic takového zatím nepozorujeme. Dluh Spojených států roste mimořádně vysokým tempem, akcie se však nevzdávají a investoři rozhodně nepanikaří. Jak dlouho tato nestandardní situace může a bude trvat?
Zdroj: Compound Capital Advisors