Takhle se mají do roku 2030 přelévat síly na americkém pracovním trhu
Americké úřady předpokládají, že mezi roky 2020 a 2030 ve Spojených státech vznikne bezmála 12 milionů pracovních míst. Trh práce se ovšem bude měnit, některá místa "půjdou nahoru", jiné pozice čeká úpadek.
V 19. století hrála ve Spojených státech velkou roli pracovní místa spojená se zemědělstvím. Dnes mají velké zastoupení mimo jiné místa spojená s prodejem, administrativou nebo dopravou. Následující infografika ukazuje, které pracovní pozice by měly zaznamenávat největší rozkvět a útlum v probíhající dekádě.
V první desítce míst s největší perspektivou jsou mimo jiné pozice techniků větrných turbín a techniků solárních elektráren, statistiků, kyberbezpečnostních analytiků, datových analytiků nebo pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách, jako jsou zdravotní sestry a zdravotní asistenti či pečovatelé.
Mračna se naopak údajně stahují nad hůře placenými pozicemi obsazovanými zpravidla lidmi s nízkou kvalifikací či pozicemi nahraditelnými automatizací a umělou inteligencí. Zmiňováni jsou například telefonní operátoři, asistenti parkování nebo podomní prodejci. Mezi deseti pozicemi, po nichž by měla do roku 2030 nejvýrazněji klesnout poptávka, jsou ovšem i velmi slušně placení operátoři v jaderných elektrárnách.
Seznamy nejvíce a nejméně perspektivních pozic víceméně kopírují trendy v ekonomice a politice, tedy kladení důrazu na zelenou energetiku, automatizaci a robotizaci, ale i stárnutí populace a prodlužování střední délky života. A samozřejmě potvrzují, že se na trhu práce neztratí lidé s odhodláním stále se vzdělávat a přizpůsobovat se změnám a novým trendům.
Zdroj: Visual Capitalist