US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,16 %
KB-0,39 %
Erste+0,31 %

Burzovní kalendář 18. 2. - 22. 2. 2013

Americké akcie budou ve zkráceném obchodním týdnu hájit sedmitýdenní růst od začátku roku. Po zklamání z předběžných čísel o HDP budou v Evropě sledovány především německé indexy důvěry a předběžné výsledky průzkumů mezi nákupními manažery. Na pražské burze pokračuje výsledková sezóna ve čtvrtek kompletními čísly uhelné NWR.

Wall Street

18/2 Trhy zavřené (státní svátek, Presidents' Day)

19/2 - 22/2 Výsledková sezóna (Wal-Mart, Dell, Devon Energy, Hewlett-Packard)

19/2 Index nemovitostního trhu (NAHB)

20/2 Zahájené stavby domů

20/2 Index cen výrobců

20/2 Zápis z jednání FOMC

21/2 Index spotřebitelských cen

21/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

21/2 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH PMI)

21/2 Prodeje existujících domů

21/2 Index aktivity filadelfského Fedu

21/2 Předstihové ukazatele

Hlavní americké akciové indexy zakončily týden okolo nuly, index S&P 500 svým mírným růstem o 0,1 % prodloužil růstovou šňůru od začátku roku na 7 týdnů. Růst na začátku roku je v posledních letech typický.

"S&P 500 se posunul z rozpětí 1 495 až 1 515 mírně výše, páteční zavírací cena je 1 519,79. Zóna 1 495 až 1 515 se změnila na silný support. Nižší zavírací cena by mohla být varováním před silnější korekcí. Další support je na maximech roku 2012 v pásmu 1 460 až 1 470. Rezistence se nemění. První je v pásmu 1 525 bodů, nejbližším cílem jsou historická maxima z října 2007 (zóna 1 560 až 1 570)," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

V novém týdnu se tedy bude trh znovu rozhodovat, zda prodloužit letošní rally, nebo zda již nazrál čas na výraznější korekci. Býčí sentiment přitom rychle klesá.

Po pondělním státním svátku bude nálada pravděpodobně ovlivněna děním v Evropě a Asii (vyjde například zápis z jednání Bank of Japan, v Německu bude v úterý zveřejněn index ZEW), zbytek týdne si ale již "vezmou na starost" domácí události a makrodata.

Investoři budou především sledovat novinky z nemovitostního trhu, inflaci a index nákupních manažerů v průmyslu (ten jak předběžně za celé USA, tak za důležitý průmyslový region Filadelfie). Cena ropy v posledních týdnech roste, indexy výrobních i spotřebitelských cen za leden proto především naznačí, jak moc byli Američané i jejich firmy tímto faktem ovlivněni.

Výsledková sezóna se ve Spojených státech blíží ke konci. V týdnu svá čísla za uplynulý kvartál odhalí mimo jiné výrobci počítačů Dell a Hewlett-Packard. U první jmenované firmy bude investory jistě zajímat jakákoli nová informace o plánovaném prodeji společnosti privátnímu kapitálu. Svá hospodářská čísla oznámí také největší maloobchodní řetězec v USA Wal-Mart, který v uplynulém týdnu nepříjemně naladil investory, když unikl email člena vedení o "příšerných únorových tržbách".

Evropa

19/2 Německo - index ekonomické nálady ZEW

20/2 Německo - index spotřebitelských cen a index cen výrobců

20/2 Francie - index spotřebitelských cen

20/2 Spojené království - zápis z jednání Bank of England

20/2 Spojené království - nezaměstnanost

21/2 Německo, Francie, eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH PMI)

22/2 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

22/2 Německo - HDP za 4Q2012 (upřesnění)

22/2 Eurozóna - index spotřebitelských cen

V uplynulém týdnu investory nepříjemně překvapily první odhady vývoje HDP v Německu, Francii i celé eurozóně. Pokles totiž pokračoval větší měrou, než se čekalo. Němci přitom předpokládají, že se jejich ekonomika odrazí ode dna rychleji než ta evropská, obě ovšem ještě letos.

Evropské akcie tak na rozdíl od těch amerických pokračovaly v poklesu, index DJ EuroStoxx 50 za týden oslabil o 0,57 %.

Jakou důvěru mají v ekonomický vývoj němečtí ekonomové a podnikatelé, odhalí v týdnu indexy ZEW (v úterý) a Ifo (v pátek). Náladu manažerů firem v Evropě aktuálně dokumentuje průzkum, jehož předběžné výsledky budou známy ve čtvrtek.

Moskevský summit zemí G20 odmítl měnovou politiku jednotlivých centrálních bank jako nástroj pro zlepšování konkurenceschopnosti jednotlivých ekonomik (měnové války). Vedle Japonska a jeho kvantitativního uvolňování se v této souvislosti v posledních dnech především sleduje kurz eura vůči dolaru, jednotná evropská měna je totiž podle řady analytiků příliš silná vzhledem k fundamentům. Budoucnost páru EUR/USD pro nás okomentoval Ľuboš Mokráš z České spořitelny.

Pražská burza

21/2 NWR - hospodářské výsledky za 4Q2012

22/2 Index cen výrobců

Index PX v uplynulém týdnu posílil o 0,96 %, a to především díky silným hospodářským výsledkům Komerční banky (za týden +6,12 %).

Komerční banka za čtvrtý kvartál 2012 oznámila lepší výsledky, než čekal trh, a to na úrovni čistého zisku, úrokových příjmů i nákladů na riziko. Zklamáním pro některé investory může být navrhovaná dividenda 230 Kč na akcii (výplatní poměr 62,7 %). Banka dosáhla čistého zisku 3,04 miliardy Kč (čekalo se 2,88 miliardy). Čistý úrokový výnos banky dosáhl 5,45 miliardy Kč (nad očekáváním 5,39 miliardy), náklady rizika se meziročně snížily o téměř 70 % na 526 milionů Kč.

Hvězdou týdne byly akcie mediální CME, které posílily o 9,58 %. Poraženým se naopak stala společnost AAA Auto (za týden -13,31 %), které oznámila, že na mimořádné valné hromadě 29. března navrhne stažení svých akcí z burz v Praze a Budapešti.

Z velkých emisí ztrácely ČEZ (-1,45 %) a Telefónica (-6,33 %). Ta reagovala výrazným poklesem na velice špatná čísla a snížení dividendy polské telekomunikační společnosti TPSA.

V novém týdnu budou akcie na pražské burze reagovat na dění v Evropě. Z domácích zpráv budou jistě nejsledovanější hospodářské výsledky uhelné společnosti NWR. Ta v lednu oznámila ceny své produkce (koksovatelné uhlí v 1Q2013 103 EUR/t, koks 253 EUR/t, elektrárenské uhlí 60 EUR/t. Analytici se shodují, že za čtvrtý kvartál společnost oznámí ztrátu.

Česká koruna se po posledním zasedání ČNB vrátila mezi 25,2 a 25,5 EUR/CZK. Intervence proti silné koruně ale nehrozí, což ukázalo i páteční setkání členů její rady s analytiky.

Stabilní dividendová akcie na pražské burze

Stabilní dividendová akcie na pražské burze

Investiční a ekonomický výhled
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně