Proč je v USA riziko deflace výraznější než riziko dlouhotrvající vysoké inflace?

Americká inflace za červen analytiky překvapila, Cullen Roche, zakladatel Orcam Asset Management, ale tvrdí, že Spojené státy čelí spíše riziku deflace než hrozbě inflace setrvávající na vysokých úrovních delší dobu.
"Příběh uplynulých 36 měsíců je poměrně jednoduchý: V reakci na pandemii covidu-19 bylo 'vytištěno' sedm bilionů nových dolarů, zatímco došlo k uzavření velké části světové ekonomiky. Tato kombinace vytvořila naakumulovanou neuspokojenou poptávku a zároveň výrazně omezila nabídku. Jakmile došlo k otevření ekonomik, tyto faktory se naplno začaly promítat do inflačních čísel. Posléze přišla ještě válka na Ukrajině, která nerovnováhu dále prohloubila," říká Roche.
Jedním z hlavních faktorů (vedle vývoje cen energetických komodit), které ženou americkou inflaci výše, je vývoj cen na nemovitostním trhu, upozorňuje Roche. Mluví přitom zejména o prodejních cenách nemovitostí. Nájmy, jak upozorňuje, žijí vlastním životem - jednak kvůli délce platnosti nájemních smluv, jednak kvůli navázání nájmů na vývoj mezd.
Americká centrální banka začala zvyšovat úrokové sazby, což se samozřejmě promítá i do sazeb hypoték. To znamená, že USA čeká buď propad cen realit, nebo opětovný pokles sazeb hypoték, pokud by ceny nemovitostí měly zůstat na současných úrovních. Třetí možností je pak podle Rocheho kombinace těchto dvou scénářů.
"Jak ukázal rok 2008, americký realitní trh je americká ekonomika. Pokud nemovitostní trh začne slábnout, vezme s sebou vše, a to včetně inflace. Nemyslím si, že nás čeká zopakování událostí z roku 2008, situace je přece jen jiná, v základním scénáři ovšem počítám se slábnutím dynamiky realitního trhu. Pokud by přitom nemovitostní trh z jakéhokoli důvodu oslabil více, než nyní čekám, bylo by na stole i riziko deflace," uzavírá Callum Roche.
Zdroj: Pragmatic Capitalism