Je navzdory silně jestřábí rétorice v dohledné době možný obrat v měnové politice Fedu?

Jerome Powell na konci srpna zopakoval, že se snaha centrální banky USA o zkrocení inflace projeví ekonomickými potížemi. Fed ale také opakovaně potvrdil, že rozhodování jeho měnového výboru bude vycházet z pevných dat. A to znamená jistou naději pro ty, kterým přísnější měnová politika dělá problémy, říká Kristina Hooper, šéfka globálních tržních stratégů ve společnosti Invesco.
"Na základě dat očekávám, že Fed v září přistoupí k méně jestřábímu kroku, tedy ke zvýšení sazeb jen o 50 bazických bodů," říká Hooper. "Powell svými slovy v Jackson Hole zasáhl investory po celém světě, myslím si ale, že to, čeho jsme od Powella byli svědky, nebyla ani tak předzvěst toho, co Fed udělá příště, jako spíše prvním dějstvím 'broadwayského představení'. Všichni aktéři se řídili daným scénářem, ale než spadne opona, může se mnohé změnit."
Powell hovořil tvrdě a zopakoval, že snižování inflace bude bolet. "Podnikáme rázné a rychlé kroky ke zmírnění poptávky, aby se lépe přizpůsobila nabídce, a k udržení ukotvených inflačních očekávání. Budeme v tom pokračovat, dokud nebudeme přesvědčeni, že je práce hotova," uvedl. A také zdůraznil, že centrální banka bude po určitou dobu udržovat vyšší sazby, protože "historická data důrazně varují před předčasným uvolněním měnové politiky".
"Uznávám, že Powell musel udělat to, co udělal. Fed musí pokračovat v jestřábí rétorice, aby nadále vyvíjel tlak na snižování inflačních očekávání. Slova koneckonců nic nestojí. Domnívám se ale také, že pokud Fed neočekává rychlé snížení sazeb, musí se zvyšováním úroků skončit na úrovni, která bude únosná. A to podle mě vyústí v méně jestřábí postoj spíše dříve než později. Klíčová přitom budou data," říká Hooper s tím, že v září by proto Fed mohl zvýšit úroky jen o 50 bazických bodů.
Důvody by proto byly. Průzkum Michiganské univerzity ukázal, že se inflační očekávání spotřebitelů stávají lépe ukotvenými v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Inflační očekávání na rok dopředu činila v srpnu 4,8 % oproti 5,4 % v červnu. Na pět let do budoucna se inflační očekávání v srpnu pohybovala na 2,9 % oproti 3,3 % v červnu.
Index nákupních manažerů ve službách od S&P Global pak v USA klesl hluboko pod 50 bodů (obdobný index ISM nicméně roste naopak nad 55 body). To naznačuje, že se chystá výrazný pokles výdajů ve službách. Fed tedy podle všeho již "udeřil americkou ekonomiku palicí po hlavě". A Powell správně přiznal, že některé dopady zvyšování sazeb se v datech ještě neprojevily. Neznamená to, že by Fed hned přestal zpřísňovat měnovou politiku, ale mohl by podle Hooper přestat být tak agresivní jako dosud.
Před zasedáním FOMC budou samozřejmě k dispozici další data. "Do 21. září je ještě daleko a může se stát mnoho věcí, ale domnívám se, že existuje šance, že Fed v září nenápadně stočí kurz vývoje měnové politiky," uzavírá Kristina Hooper ze společnosti Invesco.
Zdroj: Invesco