Albert Edwards (Société Générale): Překvapení roku 2023? Budeme se bát deflace!

Ceny nemovitostí jsou ve volném pádu a recese se blíží. S ní dojde k rychlému nárůstu míry nezaměstnanosti, a tedy i prudkému ochlazení inflačních tlaků. Do hry se tak vrátí deflace. Že vám to připadá trochu přitažené za vlasy? Možná, ve výhledu na rok 2023 ale právě s takovým scénářem pro americkou ekonomiku pracuje známý tržní skeptik Albert Edwards ze Société Générale.
Edwards nicméně v první řadě varuje před odvážnými výhledy těch, kteří věří v brzké ukončení cyklu zvyšování sazeb Fedu. Centrální banka podle něj v historii zpravidla zvedala úroky ještě v době, kdy již ekonomika byla v recesi. To mělo za následek velice slabou výkonnost akciového trhu, když ne rovnou jeho kolaps.
Ačkoli to Jerome Powell po prosincovém zasedání FOMC pro nejbližší dobu vyloučil, centrální banka by podle stratéga ze Société Générale mohla posunout inflační cíl ke 3 %, a to podstatně dříve, než si to v současnosti trhy i ekonomové samotného Fedu připouštějí.
"Powell to v odpovědi na otázku jednoho z novinářů označil za něco, co by banka mohla zvažovat v dlouhodobém výhledu. Z takových dlouhodobých teoretických možností se nicméně při změně podmínek v ekonomice mohou rychle stát nutná opatření," upozorňuje Edwards. "A uvidíme, jak bude banka reagovat, až se míra nezaměstnanosti začne zvedat z historicky nízkých úrovní, zatímco inflace zamíří k nule."
Inflace by se totiž měla vyčerpat, a to nejen ta spotřebitelská, ale i ta výrobní. Tlak na růst mezd vymizí s tím, jak budou firmy propouštět.
Trh práce podle Edwardse již nyní není tak silný, jak by se mohlo jevit ze základních ukazatelů. Pracovní úřady podle něj byly hodně "kreativní" v době před volbami a vykazovaly vznik řady pracovních pozic, které de facto neexistují. Stratég při této lehce konspirativní úvaze vychází z toho, že administrativa potřebovala nízkou nezaměstnanost proto, aby centrální banka mohla před volbami agresivně zvyšovat sazby, a stavět tak co možná největší překážku vysoké inflaci, pro politiky samozřejmě velice nepříjemné. Míra nezaměstnanosti má podle Edwardse začít brzy rychle růst, což má naznačovat třeba poslední pád míry odchodů z pracovních pozic (quit rate).
Následně čeká stratég pár míry inflace pod nulu (a také silný pokles její jádrové složky). Ekonomika totiž podle něj prudce zpomalí a začne recese. Varovný je v tomto směru zejména vývoj na realitním trhu.
Zdroj: Société Générale