US MARKETOtevírá za: 15 h 33 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Steve Sosnick (Interactive Brokers): Tohle je sedm největších trendů, které je letos potřeba sledovat. Recese je pravděpodobnější, než tvrdí většina ekonomů

Stratég Steve Sosnick ze společnosti Interactive Brokers je na začátku roku velice opatrný, pokud jde o akciový výhled, protože úrokové sazby jsou a budou vysoké. Výraznou rally by podle něj mohlo odstartovat případné nečekaně brzké oznámení Fedu, že již nebude dále zpřísňovat měnovou politiku, Sosnick by ale na nic takového nesázel. V rámci taktické rozvahy aktuálně radí sledovat sedm významných trendů na trzích a v ekonomice.

Na rozdíl od řady jiných stratégů se Steve Sosnick nesnaží stanovovat cílové hodnoty pro hlavní indexy a predikovat konkrétní míry inflace či hospodářského růstu. Raději komunikuje s obchodníky a snaží se držet prst na tepu doby, aby si všiml i věcí, které mohou uniknout pozornosti mainstreamu. Pro tržní výhled je podle něj v současnosti podstatných následujících sedm trendů.

1. Měnová politika: Nepříjemně vysoké sazby zvyšují riziko recese

Podle Sosnicka čeká trhy čtvrtý rok v řadě, kdy bude hlavním faktorem působícím na vývoj cen akcií (a ostatně i dluhopisů a dalších aktiv) politika centrální banky. Po dvou letech závislosti na levné likviditě půjde o druhý rok zatížený přísnějšími finančními podmínkami. A dokud Fed nepřestane utahovat měnovou politiku a neumožní ekonomice takzvané měkké přistání, riziková aktiva nejsou pro stratéga adeptem nadprůměrného růstu. A ono měkké přistání Sosnick nepovažuje za nejpravděpodobnější scénář.

USA - základní úroková sazba centrální banky

USA - základní úroková sazba centrální banky

2. HDP: Vysoká očekávání mohou vyústit ve větší zklamání

Americká ekonomika jako celek zatím zůstává navzdory přísnější měnové politice Fedu v poměrně dobré kondici (neplatí to o trhu s nemovitostmi, silný ale zůstává hlavně trh práce). Sosnick nicméně nevěří, že by se USA letos vyhnuly recesi. A nebude podle něj tak mírná, jak doufá většina trhu.

USA - mezikvartální anualizovaný růst HDP

USA - mezikvartální anualizovaný vývoj HDP

3. Kondice amerických spotřebitelů: Čekejme výraznější zpomalení

Americkou ekonomiku tvoří ze zhruba dvou třetin osobní spotřeba. Sosnick vyhlíží omezení výdajů například za auta nebo domy. A nepřeceňoval by postupný růst spotřebitelské důvěry v průzkumech, protože ta je podle něj do značné míry odvislá od vývoje cen pohonných hmot.

USA - index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

USA - index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

4. Trh práce: Nelze vyloučit prudší vzestup míry nezaměstnanosti

Pokračující růst sazeb může podle stratéga z Interactive Brokers vyústit v růst míry nezaměstnanosti z dosavadních až šokujících minim. Varovný je například rostoucí počet velkých společností, které oznamují propouštění řádově tisíc i desítek tisíc zaměstnanců.

USA - míra nezaměstnanosti

USA - míra nezaměstnanosti

5. Otevírání Číny: Věřte v plynulý návrat k normálu, ale na vlastní nebezpečí

Čínu a její politiku, myšleno v tomto případě tu protiepidemickou, považuje Sosnick za divokou kartu roku. Pokud zvládne Peking ustát (snad dočasný) růst počtu nakažených a udrží celé hospodářství v plném provozu, pomůže to poptávce po komoditách na globální úrovni. V opačném případě se naopak může situace v Číně stát jedním z hlavních důvodů pro celosvětovou recesi, před kterou varují například ekonomové Světové banky. Čína a její obecná netransparentnost je tak (opět) jedním z největších rizik.

Čína - kvartální meziroční růst HDP

Čína - kvartální meziroční vývoj HDP

6. Ceny ropy: Zásadnější než vývoj nabídky bude poptávka

Ropné společnosti mají za sebou ve srovnání se zbytkem trhu vynikající dva roky. Výpadky dodávek na světové trhy z Ruska a obecný nedostatek investic do infrastruktury a nových ložisek vyslaly ceny barelu nejvýše za čtrnáct let. Předloni trh pohánělo oživení poptávky po pandemii, loni zmíněné nedostatečné dodávky. Letos Sosnick radí opět věnovat zvýšenou pozornost poptávkové straně. Výraznou korekci cen barelu pod 80 USD v posledním půlroce vnímá jako výraz toho, že obchodníci spíše sázejí na silnější recesi, a tedy menší zájem o černé zlato. Zajímavé nicméně je, že ve stejném období naopak posilovaly akcie energetických společností. Každopádně téma, které je potřeba mít na radaru.

Cena ropy WTI

Cena ropy WTI

7. Vládní dluhopisy USA: Jsou současné výnosy výrazem víry ve Fed, nebo očekávání hluboké recese?

Americké dluhopisy mají za sebou jeden z nejhorších kalendářních roků v historii, protože s růstem sazeb se zvyšovaly také výnosy, a tedy klesaly ceny samotných bondů. Výnosová křivka je v inverzi hned na několika horizontech, a to poměrně výrazně a již delší dobu, což v minulosti signalizovalo blížící se recesi. Pokud tedy Fed nezavelí ke snižování sazeb, čehož by loňský vývoj výnosů také mohl být předzvěstí, trh vyjadřuje jen malou důvěru ve světlé hospodářské zítřky USA.

USA - výnos 10letých vládních dluhopisů

USA - výnos 10letých vládních dluhopisů

Americké akcie a recese: Může to být tentokrát jiné?

Americké akcie a recese: Může to být tentokrát jiné?

Zdroj: Interactive Brokers

Americká ekonomikaAmerické státní dluhopisyČínaFedKomodityReceseRopaSpojené státy americké (USA)Úrokové sazbyVýhled na rok 2023
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika