Nejistota je nebezpečná. Hledejme mosty, neprohlubujme příkopy, nabádá šéfka MMF

Začalo to brexitem, přidaly se americko-čínské obchodní bariéry, pak pandemie a zatím posledním dílem skládačky je ruská invaze na Ukrajinu. Svět prochází turbulentním obdobím, což se samozřejmě odráží i v ekonomice.
Již delší dobu ekonomové upozorňují, že jsme po desetiletích globalizace svědky deglobalizačního procesu, který vede k větší fragmentaci světové ekonomiky. Státy mimo jiné tlačí na navracení alespoň části výroby domů a podniky se snaží zkracovat dodavatelské řetězce s cílem posílit jejich flexibilitu a spolehlivost.
Mezinárodní měnový fond napětí ve světě kvantifikuje prostřednictvím svého indexu světové nejistoty (World Uncertainty Index). Nedávno přitom u tohoto ukazatele pro zlepšení jeho vypovídací hodnoty přešel ze čtvrtletních statistik na měsíční. Poslední data ukazují, že zdaleka největším tvůrcem nejistoty je aktuálně právě válka na Ukrajině, ostatní faktory včetně covidu-19 jsou aktuálně nevýznamné.
"Dopočítat se dopadů ekonomické fragmentace je obtížné, hovoří se ale o tom, že dění může vyústit v pokles globální výroby o 0,2 % až 7 %. V pesimistickém scénáři by šlo o ekvivalent výroby Německa a Japonska dohromady," říká šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. "Uvědomme si, v jak složité době se nacházíme, a mysleme na to, že každý pokrok, jehož se nám podaří dosáhnout v obnovování důvěry, je zásadní z hlediska naší budoucnosti."
Zdroj: MMF