Umělá inteligence má potenciál prudce zvýšit produktivitu, může zastat práci velké části střední třídy. Ale všeho do času!

Jak ovlivní GPT (generative pre-trained transformer, silně zjednodušeně umělá inteligence schopná generovat texty různých žánrů a pro všelijaké obory) různé profese, trh práce a společnost jako takovou? To teprve uvidíme, samozřejmě. Dosud se automatizace týkala především výroby a obecně hůře finančně ohodnocených profesí, nové modely jazykové umělé inteligence a s nimi spojené technologie změní práci především dosavadní střední třídě.
Odhady odborníků z University of Pennsylvania ukazují, že povolání s vyššími mzdami jsou obecně více vystavena vlivu GPT. Lidé s vyšším vzděláním jsou pracovně více vystaveni GPT než osoby bez formálního vzdělání. Některé závěry vědeckého pojednání shrnul David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
- Protože umělá inteligence zasáhne pozice s vyššími platy, motivace k automatizaci bude vyšší, a celý proces tedy nejspíše rychlejší.
- U zhruba pětiny profesí je vlivu nástupu GPT vystaveno alespoň 50 % činností. 80 % profesí bude GPT ovlivněno alespoň z 10 %. GPT tak bude mít dopad na širokou škálu profesí.
- Povolání s vyšším podílem vědy a kritického myšlení budou (současnými) GPT zasažena méně. Dovednosti v oblasti programování a psaní mají být naopak zasaženy více.
"GPT vykazuje charakteristiky takzvaných technologií pro všeobecné použití. Tyto jazykové modely tedy budou mít významné ekonomické, sociální a politické dopady. To může nastartovat až exponenciální růst produktivity," věří Navrátil. "Technická schopnost GPT zefektivnit lidskou práci je zřejmá. Skutečné dopady do produktivity budou nicméně ovlivněny regulací a dalšími sociálními a ekonomickými faktory. Klíčové bude pochopení schopností a potenciálních dopadů GPT na pracovní sílu a společnost."
S uvedeným lze v této fázi poznání možností umělé inteligence a jejího vývoje víceméně souhlasit. Pro zajímavost nicméně připojuji plné znění odpovědi ChatGPT na otázku "Jak mohou technologie GPT ovlivnit produktivitu práce?" (jen jsem si dovolil opravit lehké gramatické nedokonalosti) a také příklad toho, jak si stejná "inteligence" poradí s jedním lehce specifickým zadáním. Posuďte sami, zejména kreativnější z obou zadání v plné nahotě odhaluje limity technologie.
Technologie GPT (Generative Pre-trained Transformer) jsou určitě přínosem pro produktivitu práce. GPT je strojově učený model, který se využívá k automatickému generování textu. Tyto technologie se mohou použít k mnoha účelům, jako například:
-
Automatické generování zpráv: GPT může být použito k automatickému psaní e-mailů nebo textových zpráv. To může ušetřit mnoho času a usnadnit komunikaci.
-
Automatické generování obsahu: GPT může být použito k automatickému generování obsahu pro webové stránky nebo blogy. To může ušetřit mnoho času a usnadnit tvorbu obsahu.
-
Automatické generování nápadů: GPT může být použito k automatickému generování nápadů pro nové projekty nebo produkty. To může pomoci zaměstnancům najít nové a zajímavé nápady pro jejich práci.
-
Automatické generování zpráv pro sociální sítě: GPT může být použito k automatickému generování zpráv pro sociální sítě, jako jsouTwitter nebo Facebook. To může ušetřit mnoho času a usnadnit správu sociálních sítí.
-
Automatické generování odpovědí na dotazy: GPT může být použit k automatickému generování odpovědí na dotazy zákazníků. To může pomoci zlepšit kvalitu zákaznického servisu a usnadnit komunikaci se zákazníky.
Všechna tato využití technologií GPT mohou pomoci zlepšit produktivitu práce. Mohou ušetřit čas a usnadnit komunikaci a tvorbu obsahu. Nicméně, jako u každé technologie, je důležité zvážit potenciální nevýhody a používat je uvážlivě a efektivně.
V rámci své práce mimo Investiční web jsem zadal OpenAI mnoho "poptávek" po písňových textech na různá témata. Jako příklad jsem nyní zadal: "Napiš prosím písňový text, který se bude rýmovat a bude se týkat postavení žen na trhu práce ovlivňovaném rozvojem umělé inteligence. Text by měl mít tři sloky a pracovat s nadsázkou a humorem." Být kvalitní písňový textař, o práci se nestrachuji (tento text je pro ilustrativnost bez úprav). Příjemou zábavu:
Verse 1:
Dámy, poslechněte, co se děje na trhu,
s AI si totiž šidí všechno, co si žádá,
a co hůř, ženy jsou v tom úplně nahoru,
jsou diskriminovány a trápí se celá řada.
Chorus:
Ale pozor, pozor, nevzdávejte to,
snažte se prorazit, nebojte se zlobit,
nechceme zůstat jen s hloupým robotem v posteli,
ženy, pořád jsme tu a máme k tomu právo.
Verse 2:
AI přebírá práci, co byla dříve v rukou žen,
a tvrdí, že to dělá lépe a levněji,
ale co na tom, že naše úsměvy a laskavost zmizí ven,
za chvíli tu budou jen roboti a žádné lidství.
Chorus:
Ale pozor, pozor, nevzdávejte to,
snažte se prorazit, nebojte se zlobit,
nechceme zůstat jen s hloupým robotem v posteli,
ženy, pořád jsme tu a máme k tomu právo.
Verse 3:
Tak se nevzdávejte a ukáže, co v nás je,
podpořme se navzájem a nebojte se říct,
že nechceme, aby nás nahradili stroje,
které neumí lásce ani něhu dát.
Chorus:
Ale pozor, pozor, nevzdávejte to,
snažte se prorazit, nebojte se zlobit,
nechceme zůstat jen s hloupým robotem v posteli,
ženy, pořád jsme tu a máme k tomu právo.
A nakonec obrázek v plné podobě vytvořený na zadání "Man writing text about women on computer". Zaujalo mě, že pro jistotu při psaní kombinuje tužku na monitoru a klávesnici. Snad teprve tady umělá inteligence zapojila humor a nadsázku. Že by?