Pochroumané zdraví největší ekonomiky světa

Slovní spojení "dluhová krize" nejčastěji vyvolá asociaci s eurozónou. Přitom dluhové problémy mají téměř všechny vyspělé ekonomiky, včetně USA.
Jak na tom jsou vládní finance USA?
Spuštění takzvaného fiskálního útesu bylo odloženo na květen. Je téměř jisté, že s blížícím se termínem opět poroste napětí na finančních trzích a politici budou s vážnou tváří vysvětlovat, že škrty jsou nutné, respektive že zastaví ekonomický růst, a proto je potřeba je zrušit.
Budou se přitom bavit o částce 85 miliard USD v letošním roce. Vypadá to jako velký balík peněz. Přitom to je ale pouze 0,5 % HDP USA. **Když si uvědomíme, že byl loni deficit vládních financí přes 8 % HDP, je jasné, že půl procenta nic neřeší.
A když porovnáme vládní deficit USA s vládním deficitem eurozóny, budeme pochybovat o oprávněnosti asociace uvedené na začátku. Deficit v EMU byl něco málo přes 3 %, nemluvě o dluhu vlády, který je v EMU nižší než v USA.
Zdravotnictví jako zásadní téma
Pokud budou chtít USA vyřešit deficit státních financí a zároveň podpořit ekonomiku, budou muset píchnout do většího vosího hnízda. Do zdravotního systému. Výdaje na zdravotnictví budou v letošním roce zhruba 2,8 bilionu USD, tedy téměř 20 % HDP. Ve srovnání s ostatními vyspělými ekonomikami po zohlednění rozdílné ekonomické úrovně jsou výdaje na zdravotnictví v USA vyšší o 30 %.
To je velký rozdíl, který navíc není podpořen, respektive omluven lepším zdravotním stavem obyvatel USA. Mimochodem, ve Spojených státech je stejný očekávaný věk dožití jako například ve Slovinsku, ale výdaje jsou v USA 3,5krát vyšší (přepočítáno na jednoho obyvatele a paritu kupní síly).
Pokud by USA byly stejně "efektivní" jako ostatní vyspělé ekonomiky, tak by stát ročně ušetřil zhruba 250 miliard USD. A rozpočty domácností a podniků by si přilepšily o dalších 600 miliard USD ročně díky nižším placeným soukromým výdajům na zdravotnictví. To je dohromady 850 miliard, téměř 6 % HDP.
V Times nedávno vyšel velký článek "Hořká pilulka: Proč nás účty za zdraví zabíjejí?". Na mnoha příkladech poukazuje na obrovskou neefektivnost zdravotního systému. To je dobrá zpráva. Neznamená to, že úspory povedou ke snížení kvality zdravotní péče. Bude ale těžké píchnout do tohoto vosího hnízda. Od roku 1998 firmy z oboru utratily přes 5 miliard USD na lobování, čtyřikrát více než výrobci zbraní.
Tento text je rozšířenou verzí sloupku napsaného pro Lidové noviny.