6 velkých (nejen) amerických témat roku 2024

Americké akcie za sebou mají úspěšný rok, index S&P 500 přidal přes 24 % a Nasdaq Composite dokonce více než 43 %. V roce 2024 ekonomové čekají určité ekonomické ochlazení, což by mohlo negativně ovlivnit i výkonnost akcií, zdaleka ale nebude záležet jen na samotných údajích o vývoji HDP. Toto je šest témat, která se vyplatí sledovat, a to nejen ve Spojených státech.
1. Pracovní trh
Spojené státy registrují přírůstek pracovních míst již 35 měsíců v řadě. Tempo vzniku pozic nicméně již zhruba dva roky klesá - zatímco na jaře 2022 bylo ve Spojených státech asi 12 milionů otevřených pracovních pozic, na konci roku 2023 to bylo jen necelých 9 milionů. Zaměstnavatelé se po zkušenosti z doby pandemie covidu-19 ani při očekávání slabšího růstu ekonomiky neuchylují k masivním propouštěním, nakonec ale bude přece jen záležet na tom, jak silné případné zpomalení hospodářského růstu bude.
2. Inflace
Na trzích převládá přesvědčení, že nejen americká ekonomika zažívá takzvané měkké přistání, tedy že se podařilo inflaci zkrotit, aniž by při tom došlo k růstu nezaměstnanosti a dramatickému zpomalení hospodářské expanze, respektive pádu ekonomiky do recese. Inflace ve Spojených státech se pohybuje kolem tří procent, stále je ovšem nad dvouprocentním cílem Fedu. Řada ekonomů upozorňuje, že právě v cílové rovince bude potřeba nejvíce energie k definitivnímu poražení rychlého růstu spotřebitelských cen.
3. Úrokové sazby
Předloni v červnu se míra inflace ve Spojených státech vyšplhala na 9,1 %, a byla tak nejvýše za více než 40 let. Již v březnu Fed zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Základní úroková sazba centrální banky od té doby stoupla o více než pět procentních bodů. Naposledy sazby zvýšil Fed loni v červenci, základní sazba se nyní nachází v pásmu 5,25-5,50 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2001. Trh čeká, že by Fed mohl poprvé sazby snížit již v prvním čtvrtletí letošního roku, a podle dat burzovní společnosti CME by na konci roku měla být základní sazba s největší pravděpodobností v pásmu 3,75-4,00 %.
4. Američtí spotřebitelé
Z hlediska vyhlídek americké ekonomiky je klíčovým faktorem situace spotřebitelů. Spotřebitelské výdaje se totiž na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami. Pozitivní je, že nezaměstnanost zůstává nízká a mzdy se nadále zvyšují poměrně vysokým tempem. Index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board se v prosinci zvýšil na 110,7 bodu ze 101 bodů v předchozím měsíci, a dostal se tak na pětiměsíční maximum.
5. Firemní marže
Jedním z velkých témat uplynulých tří let byly vysoké ziskové marže společností ve Spojených státech. Když se v roce 2021 začala zvyšovat inflace, analytici varovali, že se to negativně propíše od ziskových marží, a tedy i do výdělků společností. Stal se však pravý opak, podniky vyšší náklady přenesly na koncové zákazníky, a mnohdy ceny zvyšovaly dokonce tempem nad inflací. V roce 2024 bude v této souvislosti důležitý zejména vývoj úrokových sazeb Fedu, a tedy nákladů na správu dluhu, protože prostor pro výraznější zdražování se zavírá se zmírňující se inflací.
6. Prezidentské volby
Prezidentské volby ve Spojených státech proběhnou 5. listopadu. O kandidátech demokratů a republikánů zatím není jasno, pokud by však měl proběhnout opět souboj Joea Bidena a Donalda Trumpa, bral by podle prakticky všech predikcí vítězství druhý jmenovaný. V této souvislosti často zaznívají varování před ještě radikálnějšími kroky než v jeho prvním prezidentském období v letech 2017-2021, třeba o vystoupení USA z NATO, investoři do akcií ale mohou (zatím) zůstat klidní, v roce prezidentských voleb totiž americké akcie od začátku 50. let nikdy neoslabily.
Zdroj: TKer