US MARKETOtevírá za: 6 h 41 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

7 důvodů pro globální ekonomický optimismus

Začátek roku 2024 nebyl zrovna veselý, pokud jde o geopolitický vývoj (pokračující války na Ukrajině a v Pásmu Gazy, dění v Rudém moři, útok na americké vojáky v Jordánsku), svět navíc vyhlíží v letošním roce řadu důležitých voleb, které mohou vyvolat další nejistotu. Zejména Evropa se potýká se slabým růstem ekonomiky, najde se ale řada důvodů, proč na globální hospodářství nahlížet pozitivně.

1. Dezinflace v USA pokračuje

Prosincová změna jádrového indexu cen výdajů na osobní spotřebu, důležitého měřítka inflace v USA, klesla v meziročně pod 3 %, což je nejnižší úroveň od března 2021. To ukazuje na významný pokrok v krocení inflace. Dezinflační proces samozřejmě není přímočarý a mohou se objevit méně nadějná data, směřování inflace k 2% cíli Fedu ovšem pokračuje.

USA - meziroční změna jádrového indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE)

USA - meziroční změna jádrového indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE)

2. Růst v USA pozitivně překvapuje

První odhad vývoje HDP USA za loňské čtvrté čtvrtletí byl lepší, než se předpokládalo. Anualizovaná míra mezikvartálního růstu dosáhla 3,3 % oproti očekávaným 2 %. Nadějně vyzněly i poslední indexy nákupních manažerů nebo objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Může to vést k tomu, že Fed začne snižovat sazby o něco později, ovšem při dalším poklesu inflace je nakonec tak jako tak sníží.

USA - anualizovaný mezikvartální vývoj HDP

USA - anualizovaný mezikvartální vývoj HDP

3. Známky zlepšení v eurozóně

Průmyslový index nákupních manažerů v eurozóně je nejvýše za deset měsíců (46,6 bodu), pokles ve zpracovatelském průmyslu se tedy zmírňuje. Průzkum také ukázal, že optimismus podnikatelů v eurozóně ohledně nadcházejícího roku se v lednu již čtvrtý měsíc po sobě zlepšil a je nejvýše od loňského května.

Eurozóna - PMI ve zpracovatelském sektoru

Eurozóna - PMI ve zpracovatelském sektoru

4. Narušení lodní dopravy v Rudém moři mělo jen mírný hospodářský dopad

Z ekonomického hlediska nezpůsobuje narušení lodní dopravy v Rudém moři tak velké problémy, jak se mnozí obávali. Christine Lagardeová poznamenala, že další konflikt v regionu by sice představoval další rizika pro lodní dopravu a pro ceny energií a zboží, ale inflační dopad problémů s přepravou v Rudém moři je zatím relativně mírný. Tématu se věnoval i průzkum mezi nákupními manažery, podle kterých jsou firmy méně zaskočeny než dříve, protože se poučily z minulých potíží. Mnohé aktivně diverzifikovaly své dodavatele napříč regiony i podniky, čímž zmírnily potenciální dopady podobných problémů.

5. Inflace v eurozóně klesá

Lednové zasedání ECB část trhu zklamalo, protože tón výstupů z něj byl o něco více jestřábí. Meziroční míra inflace po prosincovém vzestupu v lednu opět klesla a je pod 3 %. ECB pravděpodobně začne snižovat sazby o něco později než Fed, nicméně obavy z vysokých sazeb po delší dobu by se naplnit neměly.

Eurozóna - meziroční míra spotřebitelské inflace

Eurozóna - meziroční míra spotřebitelské inflace

6. Stimuly pro čínskou ekonomiku se blíží

V lednu přišlo několik impulzů pro čínskou ekonomiku, potažmo akcie. Čínská lidová banka snížila povinné rezervy bankám (podpora poskytování úvěrů), regulátoři oznámili omezení spekulací na pokles čínských akcií (jasná snaha o zastavení poklesů cen akcií na domácím trhu) a Bloomberg přinesl zprávu, že Peking zvažuje program nákupu akcií v hodnotě téměř 280 miliard USD.

7. Inflační naděje v Japonsku

Zatímco západní ekonomiky se soustředí na zkrocení inflace, Japonsko má zájem udržet mírně vyšší úroveň růstu cen poté, co se několik desítek let potácelo v prostředí stagnujícího nízkého růstu, nízké inflace a nízkých sazeb. Každoroční jarní vyjednávání o mzdách je považováno za klíčové pro dosažení tohoto cíle. Panují značné naděje, že letošní jednání povedou k největšímu zvýšení mezd za poslední desetiletí. To by bylo pro japonskou ekonomiku pozitivní.

Japonsko - meziroční míra spotřebitelské inflace

Japonsko - meziroční míra spotřebitelské inflace

Zdroj: Invesco

Americká ekonomikaČínaEmerging marketsEurozónaEvropská ekonomikaJaponskoSvětová ekonomikaVyspělé trhy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa