Světová ekonomika nakračuje k rychlejšímu růstu, Evropa ale ztrácí dech

Zkraje března byl zveřejněn klíčový konjunkturální indikátor světové ekonomiky, globální kompozitní index nákupních manažerů (PMI). Makroekonomická dynamika v únoru ve světě dále zrychlila a dostala se na 8měsíční maximum, Evropa se ale na jiné regiony dívá z odstupu.
Globální index nákupních manažerů vzrostl z lednových 51,8 bodu na 52,1 bodu a posunul se výše v pásmu expanze (nad 50 body). Zdá se, že takzvané tvrdé přistání světové ekonomiky je nyní jen velice málo pravděpodobné.
Ke zlepšení přitom došlo jak v průmyslovém sektoru, tak v oblasti služeb. Průmyslový PMI se konečně dostal mírně nad 50bodovou linii (50,3), index pro sektor služeb dále mírně vzrostl na 52,4 bodu.
Pokud se podíváme na PMI v rámci jednotlivých významných ekonomik, s výjimkou Evropy jsou všechny klíčové regiony ve fázi větší či menší expanze. Evropské PMI (eurozóna, Německo i Česko) jsou bohužel již řadu měsíců poměrně hluboko v pásmu kontrakce (pod 50 body).
To platí především pro evropský průmyslový sektor, který je v poměrně těžké krizi. Velice negativně se na něm podepisují extrémně drahá politika takzvané zelené tranzice a v mezinárodním srovnání (oproti Americe a Asii) stále silně nadprůměrné a nekonkurenceschopné ceny energií.
Přitom se v poslední době již objevují zprávy, že například Německo se již postupně deindustrializuje s tím, že mnoho německých průmyslových firem zavírá své provozy na německém území. V tomto ohledu stojí za připomenutí, že objem německé průmyslové produkce dlí výrazných 15 % pod historickým maximem z roku 2017 a je na úrovni roku 2010.
Zdroj: Conseq IM