Mohamed El-Erian: Tři témata, na kterých se bude v dalším roce lámat chleba v americké ekonomice

Uznávaný ekonom Mohamed El-Erian z Queens’ College na University of Cambridge popisuje tři zásadní rizika, která budou mít vliv na to, jak se bude dařit americké ekonomice v dalších několika kvartálech.
Wall Street se v posledních dvou letech ve svých názorech na další vývoj americké ekonomiky hodně pletla. Vyhlížená recese nepřišla a měkké přistání umožňující Fedu letos poměrně svižně snížit sazby se také zatím nekoná. Předpovědi na další období jsou přitom podobně na vodě jako ty v předchozích letech, varuje Mohamed El-Erian. Možnost měkkého přistání hospodářství USA nadále považuje za poměrně významnou, (ne)naplnění tohoto scénáře ale podle něj bude záležet na třech faktorech.
- Politika Fedu: Otázkou bude, zda centrální banka USA bude trvat na udržitelném dosažení 2% inflačního cíle, nebo bude ochotná nechat míru spotřebitelské inflace dlouhodobě o něco vyšší. Rizikem je podle El-Eriana situace, ve které by růst ekonomiky začal podstatně zpomalovat, aniž by bylo dosaženo inflačního cíle. První odhad vývoje amerického HDP v prvním kvartálu byl v tomto smyslu poměrně hlasitým varováním. El-Erian přitom již delší dobu varuje, že se míra inflace "zasekne" v rozmezí 3-4 % a vyzývá k úpravě inflačního cíle centrální banky. Jinak podle něj Fed ve snaze srazit inflaci níže zarazí i hospodářský růst.
- Spotřeba (nízkopříjmových) domácností: Růst ekonomiky USA je jen sotva představitelný bez silné spotřeby domácností. A protože těch s nižšími příjmy je v ekonomice podstatně více, právě jejich kondice bude pro další expanzi amerického hospodářství klíčová. Domácnosti s nižšími příjmy přitom v posledním roce vykazují narůstající obavy z dalšího zadlužování a úbytku úspor. Rizikem je ztráta ochoty poskytovatelů půjček těmto domácnostem půjčovat dosavadním tempem.
- Inovace vs. geopolitika: Zatímco technologický pokrok slibuje pozitivní nabídkový šok a podporu růstu ekonomiky při současném tlaku na nižší inflaci, geopolitická rizika působí přesně opačně. Na jedné straně jsou dlouhodobě slibné oblasti jako umělá inteligence nebo udržitelná energetika, na straně druhé jsou geopolitické konflikty a rizika s dopady na ceny komodit. A v prostředí, kde by například barel ropy stál přes 100 USD, by si o nižší inflaci a potenciálně mírnějších sazbách mohli nechat investoři nejspíše jen zdát.
Zdroj: Project Syndicate