Podezřelý klid na trzích může brzy skončit, říkají ekonomové. A upozorňují na tyto čtyři faktory

Akciový trh i ekonomika USA zůstávají silné, podle Rubena Gargalla Abarguese a Jonase Goltermanna, ekonomů z Capital Economics, je ale může vykolejit zhoršení situace v několika oblastech, které pro investory samy o sobě nejsou žádným překvapením. A ukazují hned na čtyři.
Prvním rizikem je pokračující (a případně prohlubující se) napětí na Blízkém východě s možnými dopady na trh s energetickými komoditami v čele s ropou. Cena ropy Brent od začátku roku stále přidává přes 10 %, v dubnu a květnu ale zatím má jednoznačnou tendenci klesat, byť by se na první pohled jevila jako logická proxy na boje v Pásmu Gazy a napětí mezi Izraelem a Íránem.
Abargues a Goltermann dále zmiňují politiku Fedu. Americká centrální banka navzdory odolné zvýšené inflaci vylučuje možnost dalšího růstu sazeb, do jejich snižování se ale také nehrne. Skrze cenu peněz, výnosy dluhopisů a další sazby v ekonomice jde přitom o jeden z dominantních faktorů působících na finanční trhy, ne-li ten úplně hlavní. Jakékoli případné rétorické, natož praktické posuny v postoji Fedu směrem k přísnější měnové politice by byly podle Capital Economics silným protivětrem pro ceny akcií i pro růst ekonomiky.
Dalším významným faktorem může být vývoj hodnoty čínského jüanu. Ten sice vůči americkému dolaru od roku 2022 odepisuje přes 10 %, jeho hodnota po zohlednění obchodní výměny s významnými zahraničními partnery roste. Pokud by Čína chtěla v rámci podpory vlastního hospodářství jüan oslabit, vyvolalo by to volatilitu na globálním měnovém trhu. A ta může znamenat leccos, stabilizaci finančního systému ale sotva.
A nakonec ekonomové z Capital Economics zmiňují rychle rostoucí americký veřejný dluh. Ten je z dlouhodobého hlediska rizikem pro globální finanční stabilitu. Trhy zatím problémy se splácením amerického dluhu nepovažují za realistický scénář, Abargues a Goltermann ale připomínají, že ani jeden z favoritů listopadových prezidentských voleb v USA nehovoří o žádné významné fiskální konsolidaci, a pokud bude "uvolňování" amerického rozpočtu pokračovat po stávající trajektorii, může velice snadno přijít doba, kdy investoři začnou žádat podstatně vyšší úroky za půjčky USA. A výnosy dluhopisů americké vlády jsou benchmarkem prakticky pro celý globální trh.
Zdroj: Capital Economics