US MARKETOtevírá za: 3 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tři záplaty na děravý boj Spojených států proti strategickému posilování Číny

Není to tak dávno, co ekonomové tvrdili, že Čína velikostí svého hospodářství relativně brzy překoná Spojené státy. Pokračování nepříznivého demografického vývoje v Číně a krize realitního odvětví tato očekávání utlumily, respektive poslaly k ledu, ani tím se ale nic nezměnilo na skutečnosti, že je politicko-ekonomický vliv asijské velmoci nepřehlédnutelný. Autor blogu Noahpinion Noah Smith přišel se třemi kroky, které by Washington měl podniknout, aby efektivněji bránil posilování čínského vlivu.

Důslednější regulace vývozu čínských čipů

Americká regulace čínského čipového exportu se snaží zamezit tomu, aby se Čína stala dominantním výrobcem a dodavatelem pokročilých polovodičových součástek. V oblasti méně pokročilých čipů, které jsou využívány v nesčetném množství zařízení od praček přes auta a letadla až po medicínské nástroje, ovšem výrobci z druhé největší ekonomiky světa zásadním omezením nečelí, což zvyšuje riziko (opětovného) narušení dodavatelských řetězců v případě omezení čínských dodávek.

"To, že jsou běžné čipy méně technologicky pokročilé, neznamená, že jsou méně významné, obzvláště vezmeme-li v potaz, jak široké je jejich uplatnění," říká Smith. Má-li být zajištěno, že se Čína na poli polovodičových součástek nestane dominantní silou, je podle něj důležité, aby se Spojené státy a jejich spojenci více zaměřili i na trh s těmito běžnými čipy. Tento proces by měl zahrnovat nejen podrobnější monitorování dodavatelských řetězců, ale také podporu domácí produkce technologicky jednodušších čipů.

Výroba čipů

Budování domácího civilního dronového průmyslu

Spojené státy omezují dovoz čínských polovodičových součástek, automobilů nebo třeba baterií, najdou se ovšem i strategická odvětví, ve kterých je regulace minimální nebo žádná. To je třeba případ oblasti civilních dronů, kde Čína dominuje díky společnosti DJI. Přitom i drony pro civilní využití nacházejí uplatnění v ozbrojených složkách po celém světě.

Spojené státy by podle Smithe měly usilovat o vytvoření prostředí podporujícího domácí výrobu těchto zařízení. Politická podpora by měla zahrnovat mimo jiné deregulaci odvětví, která by usnadnila vývoj a používání primárně civilních dronů a podpořila investice do výzkumu a vývoje komponent potřebných pro jejich výrobu.

Noah Smith hovoří o nutnosti podporovat mimo jiné startupy a malé společnosti zabývající se vývojem a výrobou dronů a s nimi souvisejících technologií. V dlouhodobém horizontu by díky těmto krokům podle něj Spojené státy měly nejen udržovat krok s Čínou, ale dokonce by mohly i převzít roli lídra odvětví.

Koordinovaná obrana se spojenci a partnery

Pro úspěšné čelení čínské ekonomické moci je z pohledu Spojených států klíčová spolupráce se spojenci, a to nejen z Evropy, ale i z Asie. Taková spolupráce podle Smithe musí zahrnovat koordinaci exportních kontrol, společné investice do moderních obranných technologií nebo sjednocení obchodních politik. "Silné aliance mohou pomoci zajistit, že čínské firmy nebudou mít nespravedlivou výhodu na globálním trhu," říká Smith.

Kromě toho by USA měly usilovat o uzavírání strategických obchodních dohod, které podpoří ekonomickou spolupráci se spojenci. Takové dohody by měly zahrnovat posilování ochrany duševního vlastnictví, regulaci státní podpory a další opatření, která zamezí nekalé soutěži ze strany čínských firem. "Spojené státy musejí být aktivním lídrem v těchto snahách, aby zajistily, že západní ekonomiky zůstanou konkurenceschopné a odolné vůči čínskému ekonomickému tlaku," dodává Noah Smith.

Zdroj: Noahpinion

ČínaEkonomické a politické hrozbyGeopolitikaMezinárodní obchodPolovodičeSpojené státy americké (USA)Světová ekonomikaTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa