5 důvodů, proč inflace v USA navzdory pokračujícímu poklesu zůstává velkým problémem

Americká centrální banka má podle většiny ekonomů v boji s inflací takřka vyhráno. Jenže pohled pod povrch prozrazuje, že inflační problém ještě nezmizel. (Potenciální) proinflační tlaky přetrvávají, a nelze tak úplně vyloučit novou vlnu rychlého růstu spotřebitelských cen.
1. Zvýšená jádrová inflace
Celková meziroční inflace ve Spojených státech v září sestoupila na 2,4 % z 2,5 % v srpnu. Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se ovšem zvýšila na 3,3 % z 3,2 %. Ceny nemalé části zboží a služeb se tak stále zvyšují tempem výrazně nad cílem centrální banky, problematický zůstává především vývoj nákladů na bydlení a cen v oblasti zdravotní péče.
2. Mzdově-inflační tlaky
Trh práce ve Spojených státech zůstává silný, nezaměstnanost je blízko 4 % a ekonomika USA dále generuje nová pracovní místa. To lze vnímat jako důkaz robustnosti amerického hospodářství, současně ale ekonomové upozorňují na přetrvávající vysoké tempo růstu průměrné hodinové mzdy udržující poměrně výrazný prostor pro zvyšování spotřebitelských cen.
3. Zamrzlý realitní trh
Americká centrální banka prudkým zvýšením úrokových sazeb pomohla zkrotit inflaci, současně ale zdražením peněz uvedla realitní trh do agónie. Tradičně se zdražováním hypoték ceny rezidenčních nemovitostí klesají, tentokrát tomu ale bylo jinak. Drahé hypotéky omezily nabídku starších bytů a domů na trhu, jelikož se propadl zájem lidí bydlících ve vlastním o nové, zpravidla větší nemovitosti, a také se promítly do aktivity developerů. Ty nemovitosti, jež jsou nyní na prodej, tak mají vysoké cenovky, protože jednoduše chybí konkurence.
4. Geopolitika a ropa
Inflační očekávání se podařilo ukotvit, jejich úroveň ovšem zůstává proti předpandemické době zvýšená. Spotřebitelé vnímají geopolitické napětí kvůli dění na Blízkém východě, na Ukrajině nebo v souvislosti s Čínou a uvědomují si křehkost dodavatelsko-odběratelských řetězců. Roli navíc hraje OPEC, respektive Saúdská Arábie coby nekorunovaný král ropného kartelu. Ta zvažuje roztočení ropných kohoutů s cílem vystavit cenovému šoku členy svazku, kteří nedodržují produkční omezení, a srážejí tak ceny suroviny. Rijád by tímto krokem efektivně zasáhl ale také americké producenty černého zlata s vyššími těžebními náklady. Slabší produkce z břidlic by pak v USA logicky v delším horizontu vedla k vyšším cenám (nejen) pohonných hmot.
5. Citlivost spotřebitelů
Američané mají v živé paměti růst cen tempem kolem 9 % a na zdražování zůstávají citliví. Celková inflace se zmírňuje, tento trend ale může u řady lidí zastínit vývoj cen v dílčích kategoriích. Spotřebitelé vnímající silný růst nákladů na bydlení či v oblasti zdravotní péče mohou mít pocit, že se celková situace nezlepšuje, a v důsledku toho mohou měnit své návyky, tedy méně utrácet a více šetřit, což může mít negativní vliv na celou americkou ekonomiku.
Zdroj: CNBC