US MARKETOtevírá za: 10 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Sedm optimistických scénářů pro rok 2025

Uplynulých pět let krize střídala krizi (pandemie, narušení dodavatelských řetězců, válka na Ukrajině, energetická krize, inflační vlna, rostoucí geopolitické napětí). S jejich následky se stále vypořádáváme. Přes všechna myslitelná rizika a nejistoty i tak nabízím přehled sedmi očekávaných událostí letošního roku, které by mohly mít v případě určitého vývoje pozitivní dopad (nejen) na českou ekonomiku.

1. Donald Trump nezavede tak vysoká cla, jak hrozí

Donald Trump v prezidentské kampani slíbil, že uvalí na dovoz z Číny do USA cla se sazbou 60 % a všechny ostatní dovozy zatíží clem ve výši 10-20 %. Slib ale není závazek. Může jít o vyjednávací taktiku a cla na dovoz z EU třeba nakonec tak vysoká nebudou. EU bude samozřejmě muset nabídnout ústupky, ale překvapivým výsledkem může být nová obchodní dohoda EU s USA příznivá pro obě strany.

2. Válka na Ukrajině skončí

Každou válku nakonec uzavírá diplomacie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v září prohlásil, že konec války je blíže, než si lidé myslí. Obě strany budou muset přijmout ústupky, ale v roce 2025 by mohly boje utichnout. Velký vliv bude mít postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa. Američané poskytují Ukrajině největší díl západní vojenské pomoci. Konec války by v Evropě uvolnil napětí, podnítil investice a obecně vnesl pozitivní sentiment do firemní sféry. A vládní i evropští představitelé by se mohli více věnovat podpoře byznysu namísto řešení konfliktu. Obranný průmysl si přitom nemusí zoufat, zvýšené výdaje na obranu zůstanou.

3. Evropská unie se zaměří na zvýšení konkurenceschopnosti

Bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi v září představil obsáhlou analýzu, ve které ukázal, že evropská ekonomika roste výrazně pomaleji než ta v USA nebo Číně. Zaostává za nimi v řadě oblastí, a navíc je závislá na dovozu energií či technologií z těchto zemí. Draghi zároveň navrhl řadu opatření, jež si vzala do vínku i nová Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové. Během prvních 100 dní svého mandátu má představit takzvaný Clean Industrial Deal, jenž má posílit konkurenceschopnost vybraných odvětví. Bude také pracovat na novém plánu pro zajištění udržitelné prosperity v EU a zvýšení její konkurenceschopnosti. Snad se to tentokrát povede.

4. Nová německá vláda přijme hospodářské reformy

Předčasné parlamentní volby se v Německu budou konat na konci února. Favoritem na získání funkce kancléře je předseda CDU Friedrich Merz. Ten si přeje, aby stát do ekonomiky zasahoval mnohem méně, hodlá omezovat sociální dávky a snížit korporátní daně. Reformy nakloněné podnikání německá ekonomika, zejména tamní průmysl (včetně automobilového), potřebuje jako sůl. Od doby pandemie totiž německé hospodářství stagnuje.

5. Po volbách vznikne v Česku byznysu nakloněná vláda, která bude podporovat vzdělávání, inovace a startupy

V České republice jsme přestali dohánět životní úroveň Německa i průměru EU. Klíčem k dlouhodobému úspěchu, který by měl být hlavní prioritou příští české vlády, bude podpora vzdělávání, investice do inovací, vytvoření příznivého prostředí pro vznik startupů a budování českých značek s globálními ambicemi. Tím můžeme zvýšit přidanou hodnotu ekonomiky, posílit konkurenceschopnost a zajistit si lepší životní úroveň.

6. Náklady na energie klesnou

Energetická náročnost české ekonomiky je jedna z nejvyšších v EU. Zároveň je naše hospodářství stále závislé na energeticky náročných odvětvích. Ceny energií jsou tedy pro nás zásadní. Přitom obnovitelné zdroje nabízejí levné, čisté a dostupné možnosti, jak řešit energetické potřeby firem, podnikatelů i domácností. Navíc dlouhodobě zlevňují, což se týká jak například fotovoltaických panelů, tak baterií pro skladování energie.

7. Umělá inteligence začne zvyšovat produktivitu firem

Mnoho firem začalo v roce 2024 experimentovat s velkými jazykovými modely a nasazovat je do svého fungování. Zatím však nepřinesly slibované skoky a nenaplnily velká očekávání týkající se zvýšení produktivity. To by se letos mohlo změnit.

Česká ekonomikaČeská republikaDonald TrumpEvropská ekonomikaEvropská unieGeopolitikaMezinárodní obchodNěmeckoPolitikaSvětová ekonomikaUkrajinaVýhled na rok 2025
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa